В България живеят хиляди деца с увреждания и затруднения в развитието. Според експертни оценки броят им достига около 32 000, макар да липсват точни данни. Зад всяка цифра обаче стои лична история, често белязана от тишина, изолация и липса на достатъчно възможности за подкрепа. Тази уязвима група деца остава една от най-незабелязваните в обществото – невидима за системата, но с реални нужди и потенциал, който може да бъде отключен с грижа, внимание и правилната среда.
В Центъра за комплексно обслужване на деца с увреждания и хронични заболявания (ЦКОДУХЗ) в град Кърджали вече функционира ново терапевтично пространство, което променя ежедневието на десетки деца и техните семейства. Дарителската инициатива на „Изи Кредит“, част от MFG, реализира проект, който дава реален шанс на десетки деца да се развиват, да общуват и да се чувстват приети.
Идеята се ражда след препоръка от Министерството на здравеопазването, което идентифицира ЦКОДУХЗ-Кърджали като център с особено голяма нужда от модернизиране и разширяване на терапевтичната си база.
Сензорната зала предлага иновативна терапевтична среда, в която децата могат да взаимодействат със заобикалящия ги свят по нов и стимулиращ начин. С помощта на светлинни, звукови и тактилни стимули залата подпомага развитието на децата в няколко направления – сензорна интеграция, концентрация, координация, комуникация и емоционална стабилност.
„Това специализирано пространство не е лукс, а необходимост за децата, с които работим всеки ден. За тях това е възможност да развият умения, които извън тази среда често остават блокирани“, споделя Йорданка Господинова, директор на ЦКОДУХЗ – Кърджали.
Залата е проектирана за деца със затруднения в развитието, включително разстройства от аутистичния спектър, сензорно-интегративна дисфункция, хиперактивност и дефицит на вниманието (ADHD), церебрална парализа, синдром на Даун, тревожност, емоционални и поведенчески разстройства, както и зрителни и слухови увреждания. Терапевтичната среда е адаптирана и за деца с комплексни диагнози, които изискват комбинирани интервенции.
Към момента в ЦКОДУХЗ-Кърджали се обслужват 117 деца, като залата е отворена и за нуждаещи се от съседните области – Хасково, Смолян, Пловдив и Пазарджик. Все повече родители се обръщат към екипа на центъра с молба за включване в терапевтичната програма, а резултатите вече са видими.
„Имаме случаи на деца, които не понасяха допир или звук, а сега с интерес и удоволствие взаимодействат с елементите в залата. Това са огромни крачки за тях и безценни моменти за родителите“, допълва Йорданка Господинова. „Всеки напредък, всяка усмивка е знак, че тази инвестиция има смисъл.“
Терапевтичната работа се извършва от обучени специалисти – логопеди, психолози и рехабилитатори, които използват залата в индивидуални и групови сесии. Подходът е интердисциплинарен, с акцент върху съвременните методики в подкрепа на сензорното развитие.
„Залата е не само място за терапия, но и за обучение. Включваме и родителите в процеса – показваме им как могат да подпомогнат децата си и у дома. Това прави ефекта от терапията още по-силен и устойчив“, обяснява директорката.
Проектът в Кърджали е част от последователната ангажираност на „Изи Кредит“ към каузите, свързани с детското здравеопазване и развитие. Той става възможен благодарение на събраните 10 425 лв. по време на ежегодния коледен благотворителен базар, организиран от „Изи Кредит“, в който се включват с готовност и колеги от други компании в групата на MFG, и с допълнително финансиране, предоставено от «Изи Кредит» по линия на платформата на дружеството «Силата на доброто».
През 2024 г. компанията дари специализирани хирургични инструменти за лечение на деца с лицеви аномалии в УМБАЛ „Свети Георги“-Пловдив, а през 2023 г. финансира ремонта на отделение в Експертния център за хемофилия, таласемия и редки хематологични заболявания в ИСУЛ – София.
„Сензорната зала е още един пример за това как бизнесът може да бъде реален партньор на социалните институции. Това не е просто дарение, а съзнателна и целенасочена подкрепа с дългосрочна стойност“, заявява още Господинова.
Тя допълва, че залата вече има конкретно въздействие върху живота на децата и техните семейства. Родителите са по-уверени, а децата – по-спокойни и отворени към нови преживявания. „За много от нашите семейства това е първият път, когато виждат детето си да се усмихва в среда, която не го натоварва, а го приема. Това е истинското въздействие на подобна инициатива – човешко, дълбоко и трансформиращо.“
В свят, който често е шумен, объркан и твърде бърз, сензорната зала в Кърджали предлага нещо различно – място, където времето тече по ритъма на децата, а развитието се случва с търпение, грижа и разбиране.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.