След новината за окончателното одобрение на влизането на България в Еврозоната от 1 януари 2026 г., въпросите за посоката и ефективността на бюджетната политика стават все по-актуални.
"Ние в момента наблюдаваме прекрасен пример на теорията за ефективния пазар, която ни казва, че когато дадено събитие се очаква, дадена новина излезе, че нещо ще се случи, то се случва веднага с тази новина. И това го наблюдаваме най-вече в цените. Казваме, ще има инфлация другата година с влизането на еврото и виждаме, че тази инфлация се появи веднага щом излязоха новините за влизането на еврото в България", каза финансистът Светлин Танчев в студиото на "Денят ON AIR".
Според него, макар бюджетната рамка да се следва в голяма степен, притеснително остава изпълнението на приходната част. Забавянията в събираемостта вероятно са причина и за по-голямото от планираното изтегляне на дълг - въпреки че то е в рамките на предварително заложените стойности.
Танчев припомня, че гласуваният таван на държавния дълг е 61 милиарда лева, като изтеглените средства до момента са близо до планираните 18.9 милиарда.
По отношение на повишения кредитен рейтинг, финансистът е на мнение, че това създава възможност за финансиране при по-изгодни условия, но не гарантира автоматично повече инвестиции.
Стабилният рейтинг обаче действа благоприятно върху бизнес климата и пазарното доверие, което е особено важно в условия на очаквани сътресения.
Законодателните инициативи, които предвиждат забрана за повишаване на цените до 2026 г., според Танчев не са пазарни мерки и могат да се окажат деструктивни.
"Това определено не е пазарна мярка и не виждам по какъв начин това би решило какъвто и да е въпрос. Да увеличаваш бремето на един бизнес по никакъв начин не го правиш по-конкурентен или този бизнес да има вероятност да съществува. Това ще разклати и ще накара доста от търговците, и то по-малките, да преосмислят своите дейности и дали въобще да останат на пазара", каза още финансистът пред Bulgaria ON AIR.
Танчев подчерта, че самото понятие "спекула" е неясно и трудно дефинируемо в условията на пазарна икономика.
Според него, ако даден продукт или услуга има по-висока стойност, било то заради качество, вложени усилия или обективни причини, то цената му няма как да бъде регулирана административно. Всяка такава намеса е по-скоро вредна, отколкото полезна, на мнение е гостът.
По думите му най-добрият подход е държавата да създава условия за здрава конкуренция, а не да се меси в ценовите нива.
Танчев отбеляза, че потребителят трябва сам да избира къде да пазарува, въз основа на качество, удобство и цена - именно това е сърцевината на пазарната икономика.
Гледайте целия разговор във видеото.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.