Начинът, по който прилагаме или се отказваме от прилагането на законите, е големият въпрос, който стои в българския политически живот, не само в изборния процес. В изборния процес имаме проблеми, но най-същественият е начинът, по който ги прилагаме, не самите правила, каза в интервю пред БНР Ваня Нушева, експерт по избирателни системи и изборна администрация.
В предаването "Преди всички" тя посочи, че няма време за съществени промени в Изборния кодекс.
А предложението на някои хора за експерти от чужбина – да ни направят изборните правила, тя определи като екзотична идея:
"Това обикновено се налага отвън, чрез чуждестранни мисии, но то е в държави, които нямат изградени институции. Това е екзотична идея и предложението произтича от факта, че изключително голяма степен на пристрастие имаме на участниците в изборния процес."
Нушева припомни, че Изборният кодекс (ИК) е отворен от миналата година, още след съставянето на това НС:
"Между ноември и януари имаше внесени 5 законопроекта за ИК. Тогава през януари започна дискусия и депутатите на първо четене приеха 4 от законопроектите. Голяма част от предложенията са противоречащи. Едва като приеха законопроектите на първо четене, депутати решиха да организират експертна дискусия с участието на наблюдатели и експерти. И този процес спря през март - април, защото депутатите си дадоха сметка, че не са включили важни елементи в изборния процес. А това, което са приели, няма как да бъде реализирано. Намират се в тупик."
Нушева предложи да се пристъпи внимателно за промени само в ключови елементи с най-съществени проблеми, а и за които има технологично време.
"Едното е функционалността на машините, тя беше орязана и превърнати в обикновени принтери, паметта не се използва за отчитане на изборните резултати. Функционалността да бъде съпроводена с прозрачно и точно функциониране на софтуера, който отчита резултатите. Защото, ако нямаме гаранции дали работи коректно, ще имаме критиките на хората, които предпочитат да гласуват с бюлетини", каза експертът по изборния процес.
Второто е: само обучени членове да има в СИК-овете и да се забрани на необучени да заменят неявилите се в изборния ден.
"Другото, което е изключително важно, е как работят СИК-овете и как се обучават, какви са познанията, политическата пристрастност не се коригира. Ключово е как са обучени и могат ли да бъдат заменяни от членове, които не се явяват в изборния ден.
В последните години всички наблюдатели препоръчваме да не е допустимо – обучени членове да се заменят с такива, които не са минали обучение. Ето това е малка промяна в ИК и може да се отрази позитивно в изборния процес. Ако не се явят обучени, РИК да могат да назначават обучени. След като политическата партия не осигурява обучени членове, логично е останалите политически партии да запълнят квотата в съответната СИК."
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Кризата с чиповете за памет задълбочава пропастта между печелившите и губещите на пазара
Русия успешно тества "Сармат", Украйна събира 13 държави за създаване на европейска ПВО
Войната с Иран направи проблема със Северна Корея още по-тежък
S&P 500 приключи търговията, отдръпвайки се от рекорда през предходната сесия
София Каломенидис: За успешно IPO – бъди подготвен, разкажи история, спечели доверие
Русия свива прогнозите си за добив на петрол, износът намалява от началото на май
Учени унищожиха Ковид и други вируси с помощта на ултразвукови импулси
ДПС предлага създаване на комисия за изясняване на случая "Петрохан"
Рецепта за сьомга с брюкселско зеле, лимон и горчица
3 зодии навлизат в най-късметлийския си период от 13 май 2026 г.
Наско Сираков се хвана за главата: Феновете оставиха Левски без стадион
ЦСКА е пред рекорд, "армейците" преследват невиждана серия
Боримиров обяви нещо много важно за Левски
Ударна селекция на "Герена": Левски атакува Шампионската лига със супер отбор
Това е най-сладката титла на Левски
Лудогорец - Левски
Започна 79-ият филмов фестивал в Кан: Блясък по червения килим (+Снимки)
5 зодии с подкрепа от Вселената до 20 май 2026
Нумерологична прогноза за 13 май
Сьомга с брюкселско зеле, лимон и дижонска горчица
Тайната на перфектната кожа – рутина за красота стъпка по стъпка
Дневен хороскоп за 13 май, сряда
Времето във Варна на 13 май 2026
"Войната" по пътищата взе една жертва за последните 24 часа
Илиан Илиев: Върнахме си настроението
Честваме паметта на светите мъченици Гликерия и Лаодикий, и на Георги Изповедник
Тръмп: Политиката ми работи
Радев ще освобождава и назначава областни управители днес
Кометата 3I/ATLAS съдържа вода, невиждана досега в нашата Слънчева система
Космически сблъсък: Ракета на SpaceX ще се разбие в Луната
Гигантски калмар е забелязан край Австралия за първи път от 25 години
Сондите „Вояджър“ записаха зловещи звуци от космоса: Какво може да е това?
Вселената се разкрива: Разчетоха изгубена 2000-годишна звездна карта
Тектоничен разлом заплашва да разцепи Африка: Учени откриха първите признаци