От Института за пътна безопасност (ИПБ) питат: Двоен аршин ли прилага регионалният министър Иван Шишков по отношение на премахването на незаконното строителство?
В становище, изпратено до медиите, от Института поставят под въпрос защо, при налични констатации още от 2021 г., не са предприети реални стъпки за събаряне на незаконните строежи по автомагистрала "Хемус", както и за т.нар. "незаконен град" във Варна.
Организацията настоява за ясни срокове и конкретни действия от страна на държавата, като повдига и въпроса за еднаквото прилагане на закона спрямо различните случаи на незаконно строителство.
Ето и целия текст на позицията:
"Всеки ден министърът на МРРБ е в светлината на медиите и говори за разкрития, включително и за незаконно строителство, като най-емблематични са случаите с АМ "Хемус" и т.нар. "незаконен град" във Варна. Констатациите за "Хемус" са още от 2021 г., а за Варна – от скоро.
Само че Община Варна вече започна издаването на заповеди за събаряне на незаконните постройки в местността "Баба Алино" във Варна. А за незаконно построеното на АМ "Хемус" – кога?
При варненския казус има и постройки, като например трафопостове, които не са от компетентността на общината по строителен контрол. Те могат да бъдат премахнати единствено от държавата, тъй като са строежи от по-висока категория.
Затова е напълно резонно да попитаме министър Шишков: кога държавата ще предприеме действия спрямо тези незаконни строежи, които са от нейната компетентност?
След като министър Шишков твърди, че още от 2021 г. има установено незаконно строителство на лот 4 на АМ "Хемус", защо и до днес не е разпоредил действия по неговото премахване?
И защо още през 2022–2023 г., когато също беше министър на МРРБ и отново говореше за същите тези незаконни строежи по "Хемус", в продължение на 10 месеца не предприе никакви действия за тяхното отстраняване/събаряне, както категорично повелява законът?
Нека припомним как тогава министър Шишков загуби 10 месеца в медийни изяви, вместо да изпълни законовите си задължения, като междувременно предлагаше абсурдни и противоконституционни промени в закона, целящи узаконяване на незаконното строителство на държавата.
Защо, г-н Шишков, сега не предложите узаконяване и на жилищата на измамените хора във Варна? С двоен аршин ли мерите, г-н Шишков – за нарушенията на държавата ще си затваряте очите, а за прегрешенията на хората няма прошка?
Сега пак ли само ще си говорим, г-н министър? Ще сочим с пръст виновните, но когато стане въпрос за действия от страна на държавните институции, ще си пасуваме?
Затова задаваме два конкретни и ясни въпроса към министъра на МРРБ:
Кога ще започне събарянето на незаконно построеното на АМ "Хемус", лот 4?
Кога ще започне събарянето на трите трафопоста (според самия министър), както и на останалите строежи от първа, втора и трета категория, незаконно построени в т.нар. "незаконен град" във Варна?
Време е да спрете само да говорите и да започнете да действате, г-н Шишков! Защото сте назначен за министър, върху когото лежат големите очаквания на хората за действия, а не за разказвач на сладки приказки, в които всички вече разбрахме, че сте майстор.
И ако си мислите, че първо ще бъдат съборени жилищата на хората във Варна, а след това ще узаконявате незаконните строежи на държавата по АМ "Хемус", отсега да знаете, че не сте познал".
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Tencent тества AI асистент за WeChat в Китай
Японският индекс Nikkei 225 за първи път премина границата от 72 хил. пункта
Износът на ирански суров петрол през Ормузкия проток расте
Българите се задушават у дома: всеки трети живее на тясно
Ключови данни за водещите икономики ще бъдат във фокуса на пазарите тази седмица
Кога AI се намесва в работата на счетоводителите?
Австриец е с опасност за живота след падане от зид във Велики Преслав
Ивелин Михайлов затваря "Исторически парк", защото бил нежелан
Отровни гъби: Откриха мъртъв журналиста, разкрил аферата на Путин с Алина Кабаева
"Скоростта е най-големият наркотик": Наказанията трябва да са бързи и неизбежни
В "България сутрин" на 23 юни от 9:30 часа: Идва ли краят на евтините стоки от Китай?
„Соколите“ се подсилиха с испанец
Легенда разнищи ЦСКА и посочи недостатък на Цварц
Еуфорията в „синьо“ продължава
Спад за Вики Томова
Отлична новина за Гришо
3 лесни летни разядки за неочаквани гости
Седмичен хороскоп за 22 – 28 юни: Хубав период за Рибите
Магията на хортензията: Цветето на хармонията и късмета
Скалпът – новата тайна зона за красива коса
Домът ви е малък? Тези трикове ще го накарат да изглежда два пъти по-голям
Нумерологична прогноза за 22 юни
Започна кандидатстудентската кампания в Икономически университет – Варна
България заема 56-та позиция в Световната класация за конкурентоспособност за 2026 г. на IMD-Швейцария
Ивелин Михайлов закрива "Исторически парк"
169 свободни места са обявени за трето класиране в детските ясли във Варна
Дрон удари търговски кораб в Черно море, има загинал
Ръст на салмонелата и чревните инфекции във Варна
Какво да наблюдаваме в небето през юли: Еленова луна, Делта Аквариди, редки планетарни съединения
Неочаквано откритие край Стоунхендж променя представите за древния монумент
Човешкият ум може да не е уникален: Учени стигнаха до необичайни заключения
След 100 години: Физици обясниха „най-голямата грешка“ на Айнщайн
С какво биха се хранили извънземните на Земята?
В Албания намериха уникално светилище на забравени богове