Близо 2 години след като пое властта от покойния си баща, Ким Чен Ун не предприемаше сериозни промени във върхушката на властта в Северна Корея. Сега, по данни от южнокорейското разузнаване, изглежда 29-годишният лидер вече е набрал достатъчно увереност.
Има сведения, че Ким Чен Ун е разпоредил отстраняването на чичо си Джан Сон-тхек от поста заместник-председател на Комисията по национална отбрана – най-могъщия ръководен орган в КНДР. Двама от приближените на Сон-тхек са били екзекутирани по обвинения в корупция, а самият той е неизвестност оттогава насам.
Доскоро Джан Сон-тхек беше представян като наставник на новия лидер. Но явно е настъпила промяна, отбелязва БиБиСи.
Британската медия посочва, че ако тези събития са се случили (което изглежда силно вероятно), то Северна Корея дава сериозни сигнали за смяна на старата гвардия.
67-годишният Джан Сон-тхек е женен за Ким Кунг-хее – сестрата на Ким Чен Ир. Този брак му гарантира висок пост в управленската структура в продължение на десетилетия.
Според БиБиСи отстраняването на Сон-тхек може да се тълкува и като отслабване на влиянието на лелята на Ким Чен-ун, която вече не може да крепи мъжа си във властта.
През есента на 2010-та година се появиха спекулации, че Джан Сон-тхек и Ким Кунг-хее имат задачата да бъдат ментори на наследника на Ким Чен-ир. Но изглежда младежът е решил да централизира управлението на страната и ясно да покаже, че новият лидер няма да дели властта.
Сон-тхек и друг път е изчезвал от публичното пространство. В периода 2004-2006-та година търпи изгнание заради прекалено явна демонстрация на богатство. Сега отстраняването му като че ли ще е за постоянно.
Севернокорейският ръководител има репутация на икономически реформатор. Има опасения, че премахването му може да е знак, че подготвяната от дълго време промяна в икономическата система на страната няма да се състои.
От друга страна, самият Ким Чен Ун направи серия от изявления, в които подчерта ангажираността си с подобряването на икономическото състояние на своя народ и трудно би се извърнал от тази позиция.
Низвергнатият политик имаше близки отношения с китайската власт и често пътуваше на официални визити. Премахването му може и да не се хареса особено на Пекин, където са виждали в лицето на Сон-тхек доверен човек, който би могъл да им дава информация за намеренията на младия и в не малка степен непредвидим нов лидер на Северна Корея.
Но пък в Пхенян лоялността е ключът към издигането в политическата кариера и оцеляването като цяло, така че е слабо вероятно Сон-тхек да е изнасял кой знае какви държавни тайни.
За БиБиСи най-вероятно е Ким Чен Ун да е видял в лицето на своя ментор прекалено влиятелен човек, с множество контакти и много верни хора във високите етажи на властта. А на такъв човек винаги се гледа като на потенциална заплаха.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.