За най-престижната киностатуетка в света ще се бори и българин – Теодор Ушев е номиниран за филма си "Сляпата Вайша" по разказа на Георги Господинов.
Филмът е номиниран в категорията "Късометражни анимационни филми".
Мюзикълът "La La Land" води с 14 номинации за наградите "Оскар". Колко точно ще вземе, ще стане ясно на 26 февруари, когато ще се състои 89-ата церемония.
Продукцията изравни досегашния рекорд на "Титаник" и "Всичко за Ева", предадоха световните информационни агенции.
Музикалната лента, режисирана от Деймиън Шазел, ще се съревновава за отличието в топ категорията за най-добър филм заедно с "Лунна светлина", "Първи контакт", "Манчестър до морето", "На всяка цена", "Лъв", "Огради" ("Fences"), "Скрити числа" и "Възражение по съвест".
Звездното събитие ще събере куп знаменитости в театър "Долби" в Лос Анджелис, а водещ на шоуто ще бъде комикът Джими Кимел.
Мерил Стрийп и Изабел Юпер са сред номинираните за "Оскар" в категорията за най-добра актриса, предадоха Ройтерс и ТАСС.
Стрийп е с номинация за ролята си във "Флорънс", а Юпер за изпълнението си във филма "Тя". Останалите претендентки за приза за най-добра актриса са Ема Стоун за "La La Land", Рут Нега за "Лавинг" и Натали Портман за "Джаки".
В категорията за най-добър актьор е номиниран Дензъл Уошингтън. Той е с номинация за ролята си във филма "Огради" ("Fences"), на който е и режисьор. Останалите претенденти за приза от тази категория са Кейси Афлек за "Манчестър до морето", Райън Гослинг за "La La Land", Андрю Гарфийлд за "Възражение по съвест" и Виго Мортенсен за "Капитан Фантастик".
Сред звездите, които ще се състезават за най-добър актьор в поддържаща роля са Махершала Али и Джеф Бриджис. Али е номиниран за ролята си в "Лунна светлина", а Бриджис за изпълнението си в "На всяка цена".
Останалите претенденти за приза за най-добър актьор в поддържаща роля са Лукас Хеджис за "Манчестър до морето", Дев Пател за "Лъв" и Майкъл Шанън за "Хищници в мрака".
Продукции от Дания, Швеция, Иран, Австралия и Германия са номинирани за "Оскар" за най-добър чуждоезичен филм, предаде Асошиейтед прес.
С номинации в категорията са "Моя земя" (Дания), "Човек на име Уве" (Швеция), "Търговският пътник" (Иран), "Тана" (Австралия) и "Тони Ердман" (Германия)
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Д. Тодоров: Инфлацията може да се вдигне между 0,5% и 1% при цена на петрола над 100 долара
Dow Jones се понижи с над 750 пункта в новия си най-лош ден за 2026 г.
BMW се стреми към възстановяване в Китай чрез своята серия Neue Klasse
Тръмп замрази 106-годишен закон в САЩ, за да намали цените на бензина
Най-слабото място на бизнеса у нас са процесите и координацията между екипите
Атаката срещу газово находище в Иран оцвети в червено европейските борси
ЕС въвежда нови забрани на пазара на употребявани автомобили
Децата със строги родители имат проблеми във връзките си като възрастни
Рецепта за пилешка кавърма по селски
Късна емисия
Кендра Лъст
Левски се издъни, извъртя 1:1 със Септември
Нова драма с оставката на Стефка Костадинова
Вихрушката на “Камп Ноу” помете Нюкасъл
Лудогорец ще гони Левски с бой във Варна
Вечното дерби наближава! Размяна на звезди между Левски и ЦСКА
Дневен хороскоп за 19 март, четвъртък
Новолуние в Риби на 19 март – мечтаем смело, но не бързаме
Таро карти за април за всяка зодия
Ново начало за 3 зодии на 20 март – пролетното равноденствие
„От семенцето до чинията“ от Мишел Дормъди
5 минималистични хит тенденции в маникюра за 2026
Литературно събитие събира над 30 артиста в близо 50 срещи във Варна и страната
Деца се запознаха с интересни легенди от Североизтока
Над 1100 учители се обучиха да използват изкуствен интелект в учебния процес
Пета гимназия е №1 по мини футбол за VIII-X клас в „Ученическа купа Варна 2026“
Има ли риск за овошки тази година?
Живопис, музика на живо и триизмерни прожекции при откриването на изложба във Варна
Рядко явление в Атлантическия океан: Морски гиганти са забелязани на неочаквано място
НАСА с необичаен призив: Снимайте градушките!
Ще се превръщат ли роботите-фермери в тор след края на експлоатацията си?
Мощна магнитна буря ще удари Земята между 19 и 22 март
НАСА планира ежемесечни кацания на Луната през 2027 г.
Възможен ли е извънземен живот на луни, реещи се в мрака на Космоса?