Изложбата, която се очаква да се превърне в културното събитие на годината, се открива утре в Националната галерия „Гран Пале” в Париж.
Тя включва около 250 произведения (картини, рисунки, гравюри, скулптури) и представя широка панорама от образци на Западната меланхолия, показващи как това „настроение” е формирало европейските гении. Така „Луцифер” ще се нареди сред произведения на Дюрер, Пусен, Гоя, Дьолакроа, Роден, Пикасо.
Картината „Луцифер” е единственото произведение в България на немския символист Франц фон Щук . Купена е лично от княз Фердинанд през 1890 г., когато посещава ателието на художника в Мюнхен.
През 1930 г. е дарена на Народния археологически музей в София, а от 1985 г. е в постоянната експозиция на Националната галерия за чуждестранно изкуство. „Луцифер” се отнася към така наречения „тъмно-монументален” период от живописта на художника и представя едно от често срещаните в творчеството му изображения на „човека-демон”.
Творчеството на Франц фон Щук (1863-1928) е забележително с разработването на религиозно-мистични сюжети и в представянето на герои и полубожества от античната митология. „Принцът на художниците”, както е бил наричан Щук, има своето безспорно място в развитието на западноевропейската живопис от края на 19-век.
Той е един от основоположниците на Мюнхенския сецесион. Сред най-известните му картини са „Луцифер”, „Грехът”, „Войната”, „Пиета”, „Пророкът” и „Саломе”.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.