Очаква се 2014 г. да е добра за пазара на пшеница в България. Ще има по-голям добив, до 4,5 млн. тона, но това ще понижи цените на пшеницата, което ще бъде проблем за производителите, заяви в сутрешния блок на Bulgaria On Air директорът на Софийската стокова борса Васил Симов.
По думите му някои анализатори прогнозират, че добивът в страната може да достигне 4,7-4,8 тона, но подобни резултати биха задържали цените на сегашното им ниво или ще се стигне до понижаването им.
Симов подчерта, че през 2013 г. реколтата е била много добра, а през тази се очакват рекордни стойности на добива на пшеница в света - около 710 млн. тона. Ръстът през последните 10 години се дължи на използването на нови технологии, благодарение на които добивите се повишават, посочи експертът.
Според него е още рано да се говори за новата реколта, тъй като качеството ѝ ще стане ясно едва след като тя бъде прибрана.
“През последните 2-3 години се наблюдава тенденция към подобряване на качеството”, уточни директорът на Софийската стокова борса. Според него при една добра реколта износът на пшеница от България ще бъде около 3 млн. тона. Страната е износител на зърно за района на Черноморския басейн, където се конкурира с големи играчи като Русия и Украйна, а това значително може да я затрудни, подчерта експертът.
Той припомни, че в началото на тази година пазарът е бил много спокоен, но политическите събития в Украйна са довели до скок в цените, включително и в САЩ, в периода февруари-март. В началото на април виждаме понижение в цените на пшеницата, коментира Симов, подчертавайки, че тенденцията през април е изключително важна.
По-думите му, ако поевтиняването продължи през този период, тенденцията на понижение на цените ще се задържи до новата реколта.
“Това е лош сигнал за производителите, но е добър за купувачите”, заяви Симов.
Експертът подчерта, че цената на брашното следва тази на пшеницата, а в момента не се знае накъде ще тръгне тя през настоящия месец.
Най-силно поевтинялата стока през последните месеци е слънчогледът, чиято цена спадна с 30 на сто заради големия добив, уточни Симов. По думите му секторът е очаквал само леко поевтиняване, но не и подобно сгромолясване на цените само за половин година.
Повече по темата вижте във видеото на Bulgaria On Air!
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Основните щатски индекси започнаха юли колебливо
Кадър на деня за 1 юли
Продажбите на BYD растат за втори пореден месец, подкрепени от износа
Словакия ще съживи алуминиев завод, който преди време беше водещ производител в Европа
Цветомир Досков: Мобилните портфейли променят начина на плащане
Манфред Вебер: Не може да убием европейската индустрия заради климатичните промени
Рецепта за пълнени чушки с кремообразен доматен сос
Исторически спад на раждаемостта в Германия - понижи се до 1,32 деца на жена
Пожарът в София: Властите призовават жителите да не излизат при силна миризма
Късна емисия
Сериозен ветеран ще помага на Уемби и Сан Антонио
Eзерянците взеха сериозен център и още няколко играчи
Скалони води Аржентина в мач №100
Верати чака дете от екзотична мацка + СНИМКИ
Ветеран преподписа с Интер
Удар! Тотнъм купи италиански национал за 100 млн.
3 китайски зодии, които ще са късметлии през юли
Дневен хороскоп за 2 юли, четвъртък
Таро карта за 2 юли, четвъртък
3 зодии със заслужен късмет на 2 юли 2026
3 цвята, с които всяка жена над 40 изглежда добре
10 трика, които ни пазят от ретрограден Меркурий до 23 юли
Хороскоп за 2 юли 2026
Англия е на 1/8-финал след обрат срещу ДР Конго
Черно море и Локомотив (Горна Оряховица) завършиха 0:0
„Прогресивна България“ не увеличи обезщетението за майки, които искат да се върнат по-рано на работа
Във Варна затягат мерките срещу пожарите през лятото
Родители протестираха във Варна
НАСА разкри новия си план за лунна база: Ще изпрати марсиански робот с ядрен двигател
Земята ще бъде връхлетяна от най-мощната магнитна буря от март насам
Откриха 31 нови морски вида край бреговете на Бразилия
Близка до нас планета се оказа по-подобна на Земята, отколкото се смяташе
В Австралия откриха най-бързия паяк в света, който може да настигне бягащ човек
„Извънземно оръжие“? Странен обект на снимка от Марс разпали дебати