IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Как джихадистите в Сирия станаха производители на дронове и управляеми ракети

Това, което започна като група от няколко десетки джихадисти, сега е дисциплинирана сила с единици

Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

Само преди пет години сирийската ислямистка бунтовническа групировка „Хаят Тахрир аш Шам“ беше отчаяна джихадистка сила, която се бореше да оцелее след години на нападения от страна на подкрепяния от Русия режим на Асад, пише Financial Times.

Сега, в своята крепост в провинция Идлиб, ХТС може да се похвали с военна академия; централизирано командване; специализирани единици с бързо разгръщане, включително пехота, артилерия, специални операции, танкове, дронове и снайперисти; и дори местна индустрия за производство на оръжия.

Възможностите на обновената бунтовническа група станаха очевидни през изминалата седмица в дръзкото й нападение в Северна Сирия, което остави наблюдателите на страната смаяни.

„Той се трансформира през последните четири, пет години в по същество излъскани прото-военни“, каза Арън Зелин, експерт от групата в мозъчния тръст на Вашингтонския институт.

Снабдяването с основни оръжия е сравнително лесно за ХТС: Сирия е залята с оръжия от 2011 г., когато Турция и арабските нации, с подкрепата на САЩ, наводниха страната с оръжия, за да подпомогнат бунтовниците в гражданската война срещу поддържания от Иран режим.

Но собственото производство на ХТС, особено на дронове и ракети, му позволи да създаде нови заплахи за режим, който няма значителни способности за борба с дронове. През последните дни въоръжената групировка публикува хлъзгави кадри от самоубийствени атаки с дрон срещу среща на командири в сграда на сирийската армия и друга атака с дрон срещу въздушната база в централния град Хама.

В рамките на новоизлюпената си отцепила се минидържава, дом на между 3 милиона и 4 милиона души, джихадистите произвеждат дронове в малки работилници, базирани в къщи, гаражи или преустроени складове, разчитайки на 3D принтери, когато нямат достъп до части, според експерти.

„Това е често срещана история в съвременния конфликт днес: виждали сме подобни тактики в Азербайджан, Украйна и другаде“, каза Бродерик Макдоналд, изследовател на конфликти в Кралския колеж в Лондон. Голяма част от необходимата експертиза може да бъде извлечена от онлайн ресурси, казаха анализатори.

Атака с дрон през 2023 г. срещу сирийска военна академия в Хомс, която уби най-малко 100 души, беше „доказателство за концепцията“, каза Зелин. Никой не е поел отговорност за атаката, но се предполага, че е извършена от ХТС.

Макдоналд, който проследи използването на дронове от бунтовниците тази седмица, каза, че групата преди това е използвала малки дронове, които могат да летят в бронирани превозни средства и да хвърлят гранати. В продължаващата си офанзива те също са използвали местно произведени ракетни дронове и по-големи модели, които могат да пътуват по-далеч и да носят по-голям полезен товар.

Те са използвали дронове за наблюдение и за насочване към режима, преди да изпратят бойци в битка, каза Зелин. В „първо за недържавни актьори“ той каза, че бунтовниците са пускали листовки от дронове над цивилни райони, за да насърчат дезертьорството.
ХТС също инвестира в производството на ракети с голям обсег, ракети и минохвъргачни снаряди. По време на офанзивата си екстремистите разкриха нова управляема ракетна система, за която се знае малко, но Чарлз Листър от Института за Близкия изток я описа като „масивна ракета с огромни боеприпаси отпред“. Предполага се, че ракетата ще носи името "Кайсар".

„Това замени нуждата от самоубийствени камиони бомби, което [ХТС] би направил преди пет години“, каза Листър, добавяйки, че управляемите ракети са били изстреляни на десетки километри през открита територия преди нова офанзива.

Собственото му оръжие е допълнило оръжията, за които ХТС претендира, когато разоръжава други бунтовнически групи или пленява от режима в битка. Последният напредък на групата доведе до повече оборудване: видеоклипове в каналите на социалните медии на бунтовниците демонстрираха заловени оръжия и бронирани превозни средства на режима, включително някои, които са руско производство.

„Те са заловили огромни количества оборудване: не само танкове и [бронирани транспортьори], но и противовъздушни системи. Те разполагат с [направени в Русия] Панцир и няколко други противовъздушни ракети, които са заловили, както и множество леки щурмови самолети, които се опитват да разберат как да използват“, каза Макдоналд.

През последните години изследователите отбелязват процъфтяваща търговия на черния пазар между силите на режима и ХТС за оръжия и боеприпаси.

Експертите настояват, че Турция, основният поддръжник на други бунтовнически фракции под егидата на Сирийската национална армия, не доставя директно ХТС. Анкара, заедно със САЩ и други държави, определи ислямисткото движение за терористична организация. Но някои от настоящите запаси на ХТС са били доставени от бунтовнически групи, които Анкара подкрепя в северозападна Сирия, казаха анализатори. ХТС и някои подкрепяни от Турция бунтовнически групи поддържат тясна координация, включително в настоящата офанзива, а оръжията се прехвърлят между групите. Турция е предоставила на бунтовниците Toyota 4x4, бронирани превозни средства и транспортни средства, „обикновено втора употреба турски неща, които са излезли от експлоатация в турската армия“, каза Малик Малик ал-Абдех, сирийски анализатор.

Това оборудване се използва от група с много различна структура от преди четири години. Когато ХТС прие прекратяване на огъня с посредничеството на Турция и Русия през 2020 г., той използва последвалия период на относителна стабилност, за да преосмисли своята стратегия и военна доктрина.

Дотогава ХТС до известна степен имитираше структурата на сирийската армия, тъй като възпроизвеждаше граждански институции като съдилища в Идлиб, каза Дарийн Халифа, експерт по ХТС в мозъчния тръст Crisis Group. След това, каза тя, групата осъзна, че подходът разчита на ресурси и големи групи новобранци, с които ХТС не разполага. Вместо това, според Джеръм Древон, експерт по Джихад в мозъчния тръст на Кризисната група, „те черпят вдъхновение от западните военни доктрини“ . Те особено гледаха на британските въоръжени сили, които са по-малки и по-пъргави, каза Древон, че лидерът на групата и военният началник са му казали.
ХТС може да призове около 30 000 бойци, казаха експерти: 15 000 бойци на пълен работен ден и още хиляди резервисти, както и мъже от други въоръжени опозиционни групи в съюзническата мрежа. Бързото напредване на групата в северната част на Сирия би насърчило още хора да се присъединят, казаха те.

Разнообразието от бойци е ключов фактор за успешното възстановяване на групата. След като през 2011 г. президентът Башар Асад брутално потуши масовото въстание, прераснало в гражданска война, бунтовническите групировки се балканизираха, превръщайки страната в мозайка от съперничещи си феодални владения. По това време ХТС е група от няколко десетки закоравели джихадисти, разклонение на Ал-Нусра - джихадистка сила, възникнала в хаоса на войната.

В крайна сметка ХТС поглъща някои оцелели съперници. В редиците ѝ се включват чужденци и ветерани джихадисти от други конфликти в региона, както и по-малко идеологизирани бунтовници.

Сега бойците трябваше да бъдат идеологически последователни, каза Древон, и по-добре координирани на бойното поле. За да постигне тази цел, преди около две години и половина ХТС създаде своя военна академия. Ключова роля изглежда са изиграли дезертьори от режима и чуждестранни джихадисти.

HTS убеждава около 30 бивши офицери от армията на режима, които са преминали в други бунтовнически групировки, да създадат академията, казва Древон. Те възпроизвеждат военната служба на режима, като въвеждат деветмесечно обучение, разделено на тримесечни курсове за начална, средна и напреднала степен.

Випускниците се учат и на поведенческа дисциплина, казва Халифа, който изтъква драстичните разлики между превземането на провинция Идлиб от ХТС през 2015 г. и днес.

През 2015 г. групировката подхождаше брутално към жителите на Идлиб, като ги принуждаваше да избират между смърт и покаяние за предполагаемите си грехове. Но след като през следващата година се отказа от връзките си с Ал Кайда, запазвайки авторитарните си тенденции, сега ХТС се стреми публично да демонстрира толерантност към религиозните малцинства. Според снимки в социалните медии, местен епископ и самата групировка, откакто е поела контрола, тя е позволила на християните да извършват литургии в църквите в Алепо.

Групировката също така демонстрира дисциплина в социалните медии, показвайки почти пълна тишина, за да осигури елемент на изненада на силите на Асад, казва Листър. Макдоналд заяви, че някои от специалните сили на групировката „са влезли в Алепо в нощта преди HTS да атакува града миналата сряда и според съобщенията са се насочили към офицери на режима“.

Настъплението на бунтовниците към големия град Хама, който остана в ръцете на режима по време на 13-годишната брутална гражданска война, подчерта слабостта на сирийската армия и проправителствените милиции, които - въпреки че бяха подкрепени от сили на Русия, Иран и мрежата от пълномощници на Техеран - изоставиха постовете си в страх от настъплението на бунтовниците.

„За пет години ХТС измина дълъг път“, казва Древон. „Сега трябва да изчакаме и да видим докъде ще стигнат.“

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата