IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Русия регистрира рекордно увеличение на ударите с дронове и ракети срещу ВСУ

Русия е изстреляла повече от 6000 експлозивни дрона за три месеца

Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

Екип от войници седяха в невзрачен червен автобус с очи, приковани към група екрани, мигащи с жълти точки. Формите представляваха руски безпилотни самолети, ракети и самолети, врязващи се в украинското небе. Войници от 164-та радиотехническа бригада на Украйна се опитваха бързо да идентифицират цели и да ги прихванат, преди да успеят да посеят разрушения в градовете. През последните месеци броят на точките на екраните нарасна като гъби, като акциите на Русия бяха подсилени от нова фабрика за дронове и севернокорейски боеприпаси, пише The Wall Street Journal.

Русия е изстреляла повече от 6000 експлозивни дрона и ракети срещу Украйна през септември, октомври и ноември, според анализ на Wall Street Journal на ежедневни данни от командването на украинските ВВС. Това е над три пъти повече от броя, изстрелян през предходните три месеца, и повече от четири пъти повече от броя, изстрелян през същите есенни месеци на 2023 г.

Средно 1343 боеприпаса са били изстреляни всеки месец през последните шест месеца в сравнение с 622 през предходните шест месеца.
Русия използва безпрецедентен брой дронове Shahed, проектирани от Иран, и използва повече балистични ракети, които са по-трудни за прихващане. Една от новите тактики на Москва е да управлява флоти от евтини дронове-примамки, за да изтощи противовъздушната отбрана на Украйна. Той използва термобарични бойни глави и избягващи радарите ракети.

„Въпросът е да се изчерпят възможностите за противовъздушна отбрана“, каза майор Антон Янович, командир на 164-та. Каза, че има дни, в които спи по-малко от два часа. Неговият автобус е оборудван с душ, кухня, двуетажни легла и хладилник, за да се чувстват удобно на операторите, тъй като те постоянно бдят.

Украйна се бори да противодейства на атаките чрез засилено използване на техники за заглушаване на електронната война, но войниците се борят. Липсва им достатъчно модерна противоракетна отбрана, за да се справят с руските баражи.

Увеличените бомбардировки , които причиниха цивилни жертви и влошиха работата на украинските електрически мрежи, заплашват допълнително да подкопаят украинския морал, тъй като Русия завзема повече територия на изток. Но те също така демонстрират повишената зависимост на Русия от съюзниците, тъй като тя копира ирански дронове и използва севернокорейски ракети.

Майор Антон Янович обсъжда ролята на своя отряд в защитата на небето на Украйна в Полтава, Украйна.

Способността на Украйна да прехваща ракети се е подобрила след влошаване по-рано тази година, според данните. През октомври 93% от всички дронове са били прихванати или изгубени, в сравнение с малко над 8% от балистичните и хиперзвуковите ракети. Данните за няколко дни бяха непълни и Украйна използва такава статистика за пропагандни цели. Но заключенията на вестника, базирани на данните, са в съответствие с докладите за атаките, разкази от първа ръка и коментари на украински официални лица.

Западът достави повече системи за противовъздушна отбрана на Украйна, които са способни да свалят модерни ракети, но украинският президент Володимир Зеленски казва, че страната се нуждае от много повече.

Украйна използва електронно заглушаване, за да отблъсне руските дронове и да ги свали с все по-голям успех, докато руската собствена версия на иранските дронове Shahed е довела до понижено качество, според украински служител.

Украинците трябва да бъдат гъвкави и да реагират незабавно на промени в руската тактика, каза Валерий Романенко, бивш украински офицер от ПВО и изследовател в Киевския национален авиационен университет. „Който измисли решения по-бързо, ще спечели битката за небето“, каза той.

Русия наводни Украйна с дронове Shahed с голям обсег, доставени за първи път от Иран, но сега също произведени във фабрика в района на Татарстан на около 600 мили източно от Москва. През последните три месеца 92% от всички изстреляни въздушни боеприпаси с голям обсег са били дронове и техните примамки, според данните. Тъй като не достигат цел, Украйна определя тези примамки, както и експлозивни дронове, свалени от електронна война, като изгубени.
Русия може да произвежда 1200 от тези безпилотни самолети на месец във фабриката си в Татарстан, според украинския служител. Но руската версия на Shahed използва различни електронни компоненти от иранския оригинал, каза служителят.

Украйна каза, че до половината от изстреляните дронове понякога могат да бъдат невъоръжени примамки. Примамките са направени да възпроизвеждат Shahed на радарите чрез устройство, което отразява радарните вълни по начин, който обърква рецептора по отношение на размера му, според съобщения в руски медии и украински официални лица.

Примамките разтягат украинската отбрана и хабят и без това оскъдните й боеприпаси за противовъздушна отбрана. Понякога могат да заснемат и предават данни за украинските позиции.

Руски дронове, белязани от забелязващи единици като екипа на Янович в автобуса, светват на екраните на таблетите на мобилните групи, като един, позициониран в поле близо до Полтава миналата седмица. Дуетът—ср. сержант Василий Копча и Pvt. Володимир Хомяк—използвайте картечница от съветската ера, монтирана на задната част на пикап, която може да поразява цели на повече от миля. Копча се качи на седалката на стрелеца, заварена отгоре, докато Хомяк наблюдаваше въздушното пространство на таблет.

Някои дронове Shahed са програмирани да избягват всички места, където преди това са срещали мобилни групи. Ако някой бъде свален над дадено място, други го избягват за около месец, казват радиолокационни групи. Шахедите са се научили да летят над гори или блата, където мобилните единици не могат да бъдат разположени. Някои летят към една цел само за да се обърнат и да летят към друга. Наскоро Русия започна да боядисва атакуващите дронове в черно, за да ги направи по-трудни за виждане през нощта.

Володимир Хомяк използва мобилен радар за проследяване на дронове в украинското въздушно пространство.

Украйна все по-често използва електронна война за борба с безпилотните самолети. Когато дрон лети в зоната, подправена с GPS, той се регистрира, че се намира на различно място - Беларус, например, вместо Украйна. След това се отклонява от курса в опит да коригира посоката си. След като излезе от зоната, той се връща към опитите си да удари целта си, но спуфингът изчерпва горивото и дава на противовъздушната защита повече време за работа.  
Украинските власти казват много малко за това как технологията функционира, за да избегнат предоставянето на информация на Русия, която тя може да използва, за да й противодейства. Но това е друг начин Украйна да откаже господството на Русия във въздушното си пространство, без да използва ограничените амуниции, които има за западните системи.

Русия се опита да не изостава. Той започна да монтира устройства за електронна война на собствените си ракети като начин да отхвърли старите съветски системи за противовъздушна отбрана на Украйна, според Юрий Игнат, представител на командването на украинските ВВС.  

Понякога ловците могат да станат преследвани. Руснаците изпращат разузнавателни дронове "Орлан", за да се опитат да открият единици като екипа на Янович.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата