IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Тайни сделки, промени в политиката: Възходът на крипто фирмата на Тръмп

Етерът е втората най-ценна криптовалута след биткойн

Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

Предложението на „ZMoney“ пристигна в приложението за криптирани съобщения Signal само няколко дни преди встъпването в длъжност на Доналд Тръмп.

„ZMoney“ беше Закари Фолкман, предприемач, който някога ръководеше компания, наречена „Date Hotter Girls“, а сега представляваше „World Liberty Financial“ - фирмата за криптовалути, която Тръмп и синовете му наскоро бяха разкрили. Фолкман пишеше на криптостартъп на Каймановите острови, предлагайки „партньорство“, при което фирмите ще купуват взаимно цифровите монети на другата - сделка, която щеше да засили публичния профил на стартъпа.

Но имало уловка, пише The New York Times. За привилегията да се свързва с Тръмп, стартъпът ще трябва да направи, на практика, тайно многомилионно плащане на World Liberty.

„Всичко, което правим, получава голяма известност и авторитет“, пише Фолкман и твърди, че други бизнес партньори са отделили между 10 и 30 млн. долара на World Liberty.

Стартъпът от Каймановите острови отхвърлил офертата, както и няколко други фирми, които получили подобно предложение от World Liberty, заявиха ръководители. Те смятат, че сделката е неетична, тъй като стигат до заключението, че World Liberty по същество продава одобрение - и крие споразумението от обществеността.

Ръководителите на World Liberty, които твърдят, че не са извършили нищо нередно, не са били обезкуражени. Те успешно предложиха подобни сделки на други фирми, като същевременно предлагаха монетите си на купувачи по целия свят, реализирайки продажби за над 550 млн. долара, като голяма част от тях бяха предназначени за семейството на президента.

Завръщането на Тръмп в Белия дом му отвори нови доходоносни пътища за печелене на пари от властта му, било то чрез компанията му за социални медии или нови сделки с недвижими имоти в чужбина. Но нито едно от другите бизнес начинания на семейство Тръмп не поражда конфликти на интереси, които да се сравняват с тези, възникнали след раждането на „Световната свобода“.

Фирмата, до голяма степен притежавана от корпоративното звено на семейство Тръмп, заличи вековните президентски норми, разрушавайки границата между частното предприемачество и държавната политика по начин, който няма прецедент в съвременната американска история.

Тръмп вече е не само основен търговец на криптовалути; той е и водещият политик в индустрията. Досега през втория си мандат Тръмп използва президентските си правомощия по начини, които са от полза за индустрията - а в някои случаи и за собствената му компания - въпреки че години наред се подиграваше на криптовалутите като убежище за наркодилъри и измамници.

World Liberty се е облагодетелствала пряко от официалните действия на Тръмп, като например обявяването му за федерален крипто резерв, който ще включва цифрова валута, в която фирмата е инвестирала. Обявяването на президента предизвика временен скок в стойността на активите на World Liberty.

World Liberty предложи размяна на криптовалути с поне пет стартиращи компании и често използва името на Тръмп, за да изисква големи плащания като част от сделките. Дори в индустрия с неблагоприятна история, сделките предизвикаха тревога сред опитните ръководители.

Говорителят на World Liberty, Дейвид Уоксман, оспори твърдението, че някоя от сделките на компанията представлява „едностранно плащане за предоставени услуги“. Но той призна, че компанията е участвала във „взаимни инвестиционни сделки“ и заяви, че сключването на сделки е довело до „внимателен, стратегически обмен между страни, които могат да се възползват взаимно“.

Биткойн е оригиналната криптовалута и все още е най-ценната. При текущи цени един биткойн струва около 94 000 долара.

Два месеца по-късно Тръмп завърши преобразуването си, обявявайки, че той и синовете му ще навлязат на крипто пазара с ново начинание, наречено World Liberty Financial.

Тръмп съобщи новината в пряко предаване от имението си Мар-а-Лаго във Флорида, където се беше събрал с Ерик и Доналд-младши, заедно с Херо и Фолкман. В предаването на живо, представящо World Liberty, Доналд Тръмп-младши приветства мъжете като първокласни финансови умове.

Мемкойнът е вид криптовалута, базирана на онлайн шега или талисман на знаменитост. Той няма практическа функция освен спекулация. След първоначалния скок на $TRUMP, цената му се срина, струвайки на инвеститорите общо 2 милиарда долара.

World Liberty, поне според маркетинговата си кампания, евентуално планира да функционира като нов тип интернет банка, която ще позволява на клиентите да вземат и дават заеми в различни цифрови валути. Всеки, който е закупил монетите $WLFI, ще може да гласува по определени банкови бизнес решения, подобно на акционерите в традиционна компания.

Когато World Liberty стартира, семейство Тръмп и неговите филиали получиха 22,5 милиарда единици от криптовалутите -   запас, който сега на хартия струва поне 1,1 милиарда долара, в зависимост от различните цени, използвани при последните продажби.

Съгласно правилата на компанията, семейство Тръмп и други инвеститори от World Liberty нямат право да продават своите монети на свободния пазар, въпреки че компанията заяви, че евентуално може да премахне това ограничение, ако други купувачи на монетата се съгласят.

Повечето покупки на криптовалути се записват в публичен регистър, наречен блокчейн, като купувачите и продавачите са до голяма степен анонимни. World Liberty обаче заяви, че извършва обширни проверки на инвеститорите в своята монета, така че знае кои са те.

Блокчейнът е публично видимият регистър на всички транзакции с криптовалута. Всеки път, когато някой харчи пари с цифрова монета, това се показва като запис, което позволява на разследващите да проследяват потока на средствата. В повечето случаи самоличността на купувачите и продавачите е скрита зад низове от букви и цифри.

Тръмп, Мелания

Анализ, извършен за The Times от криминалогичната фирма Nansen, базиран на данни от крипто индустрията, показа, че много от инвеститорите са базирани в чужбина   на места като Сингапур, Южна Корея, Хонконг и Обединените арабски емирства.

Федералният закон забранява на чужденците да даряват за президентски кампании или за встъпителни фондове, но продажбата на монети на World Liberty предложи нов, законен начин за подкрепа на Тръмп.

Някои инвеститори, както местни, така и чуждестранни, са управлявали фирми, които са нарушили американските регулации. Един от тях е Йони Асия, израелец, основател на eToro, онлайн платформа за търговия, чието американско дъщерно дружество постигна споразумение за 1,5 милиона долара с SEC миналата година за нарушения, свързани с криптовалути. Трой Мъри, инвеститор, базиран в Пуерто Рико, също купи монетата на World Liberty. Преди това той помогна за създаването на BarnBridge, която в края на 2023 г. се съгласи да плати на SEC 1,7 милиона долара, за да уреди собствените си обвинения, свързани с криптовалути.

Откакто Тръмп встъпи в длъжност, някои инвеститори на World Liberty настояват правителството за регулаторни одобрения или са готови да взаимодействат с администрацията, докато се опитват да изградят или разширят бизнес в Съединените щати.

Крипто мениджърът, който може би ще спечели най-много от връзката си с World Liberty, е Джъстин Сун, китайски милиардер, основател на крипто платформата Tron.

Сун привлече световно внимание в края на миналата година, когато похарчи 6,2 милиона долара на търг на произведения на изкуството, за да купи банан, залепен с тиксо за стена. Не след дълго г-н Сун направи още една маневра, която привлече вниманието на медиите: похарчи 75 милиона долара за монети $WLFI.

В края на февруари Комисията по ценни книжа и борси (SEC) поиска от федерален съдия да спре производството по делото на Сун: Агенцията заяви, че проучва „потенциално решение“. Съдията одобри спирането .

Но публичните изявления на World Liberty пропуснаха ключов аспект от частното ѝ предложение към няколко крипто стартъпа, съобщиха ръководители на тези компании пред The ​​Times. World Liberty искаше да продава собствената си монета – не само за да инвестира в чужди. Тя предлагаше валутен суап.

Ето сделката, която World Liberty е предложила, според ръководители на три крипто фирми, с които компанията се е свързала: Стартъпите ще похарчат между 10 и 30 милиона долара за голяма част от монетите на World Liberty. В замяна World Liberty ще купи по-малко количество от собствената криптовалута на всеки стартъп. World Liberty ще запази останалите пари за себе си - премия до 20 процента.

Покупките на World Liberty биха сигнализирали на пазара, че фирмата на Тръмп е сметнала стартиращите компании за достойни за инвестиция. Но пазарът няма да има как да знае, че World Liberty е била компенсирана за тази подкрепа. Някои подробности за подобно предложение от World Liberty бяха съобщени по-рано от Blockworks , индустриален новинарски портал.

В една от сделките, фондация Sui, базирана в САЩ група, обяви , че World Liberty ще закупи неопределено количество от нейната криптовалута, което доведе до скок на цената на Sui с повече от 10 процента. Като част от споразумението, фондацията е трябвало да получи монетите на World Liberty в замяна, казаха двама души, запознати със сделката, пожелали анонимност, за да обсъдят частните преговори.

Други партньорства на World Liberty показаха как г-н Тръмп смесва официалната си роля с бизнеса си. През декември компанията обяви , че ще използва технология, разработена от стартираща компания, базирана в Лисабон, Ethena Labs. Тя също така закупи криптовалутата на Ethena за над 5 милиона долара.

Един от инвеститорите на Ethena е Артър Хейс, крипто предприемач, който се призна за виновен в нарушаване на Закона за банковата тайна през 2022 г. и беше осъден на шест месеца домашен арест. Миналият месец Тръмп помилва Хейс .

Друг партньор на World Liberty е Ondo Finance, стартираща компания, базирана в Ню Йорк, подкрепена от Founders Fund, фирмата за рисков капитал на консервативния милиардер Питър Тийл.

През януари Ondo дари 1 милион долара за встъпването в длъжност на Тръмп , осигурявайки покана за вечеря на свещи в Националния музей на строителството във Вашингтон, където списъкът с гости включваше няколко от номинираните за кабинета на Тръмп.

През февруари Ерик Тръмп сподели инвестиционни съвети със своите последователи в социалната медийна платформа на Илон Мъск, X: „ Според мен е чудесен момент да добавим $ETH.“

Това беше символът на дигитална монета, наречена Етер.

На следващия месец баща му обяви създаването на „Американски крипто резерв“ – хранилище на криптовалути, подобно на Форт Нокс, предназначено да помогне за укрепването на индустрията.

Етерът е втората най-ценна криптовалута след биткойн, струваща около 1800 долара по текущи цени. Много от най-влиятелните крипто компании използват монетата за извършване на транзакции и изграждане на финансови приложения.

Съобщението на Тръмп включваше списък с цифрови валути, които да влязат в резерва. Наред с биткойн, той включи и етер, заявявайки, че той ще бъде „в основата на резерва “.

Цената на етера скочи с повече от 13 процента.

Същият модел – Тръмп да прави политически изявления или да публикува съобщения, които се пресичат с бизнес интересите на World Liberty – се повтори през март.

Във видео предаване на крипто конференция в Ню Йорк, г-н Тръмп призова Конгреса да приеме законодателство, регулиращо стейбълкойните - вид криптовалута, предназначена да поддържа стойност от 1 долар.

Стейбълкойните са вид криптовалута, която поддържа постоянна цена от $1. Те ​​се различават от традиционните цифрови валути като биткойн, чиято цена постоянно се колебае, което ги прави по-лесни за използване за определени видове транзакции. Компаниите, които емитират стейбълкойни, работят подобно на банките: Емитентите печелят пари, като приемат депозити от инвеститори, дават им монети в замяна и след това инвестират тези депозити, за да генерират доходност, която компаниите запазват.

Както Сенатът, така и Камарата на представителите внесоха законопроекти, които биха улеснили дейността на фирмите, емитиращи стейбълкойни, в Съединените щати. В изказването си миналия месец Тръмп заяви, че възходът на стейбълкойните ще „разшири господството на щатския долар“.

Припокриването между политическите изявления на Тръмп и неговите бизнес интереси разтревожи демократите в Конгреса, които наскоро предприеха действия за изменение на предстоящото законодателство за стабилните монети, за да забранят на семейство Тръмп да емитира такава.

Поправката се провали и нито едно от опасенията относно „Световната свобода“ не наруши нейния импулс.

Миналия месец Уиткоф беше сред група ръководители, поканени в Белия дом за първа по рода си среща на върха в индустрията.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата