Фактът, че министърът на финансите на САЩ Скот Бесент и търговският представител Джеймисън Гриър пътуват до Швейцария, за да се срещнат с китайски официални лица този уикенд, е един от първите признаци на разум в разрушителната тарифна война между двете страни. И двете страни са длъжни да гарантират, че това не е последният, пише Bloomberg.
На този етап нито САЩ, нито Китай трябва да имат нужда от напомняне колко катастрофално ще бъде едно безсрочно противопоставяне.
Трицифрените ответни мита вече парализират двустранната търговия на стойност 600 млрд. долара годишно. Броят на товарните кораби, които плават към САЩ, бързо намалява. Фабриките в континенталната част на страната освобождават работници; близо 16 милиона души могат да загубят работата си. Bloomberg Economics прогнозира удар от 2 % до 2,5 % върху китайския брутен вътрешен продукт. В САЩ търговците на дребно предупреждават, че до няколко месеца рафтовете на магазините ще бъдат празни. Производителите се опасяват от нарушаване на веригите за доставки. Възможността за рецесия - изцяло предизвикана от самите тях - нарасна застрашително.
Бесент и други американски служители може би започват да разбират, че Китай няма просто да се поддаде на натиска. Правителството на страната от години се подготвя за тази битка, като умишлено намалява зависимостта на страната от американските суровини. То може да намери други източници за голяма част от петрола, соята и свинското месо, които продължава да внася. Властите имат възможност да разширят вътрешните стимули и да смекчат удара по БВП.
В политически план китайските лидери могат да се окуражат от факта, че никоя трета страна все още не е подписала водените от САЩ усилия за изолиране на континента. Във вътрешен план те вероятно имат по-малко основания да се страхуват от общественото мнение, отколкото американските си колеги. Във всеки случай, националистическата неподчинение досега се оказа широко популярна.
За разлика от това, Белият дом вече показа колко е чувствителен към тревогите на американските потребители, компании и пазари. Той предостави изключения от тарифи за електроника и други стоки (Китай изглежда прави същото за някои труднозаменими вносни стоки от САЩ), като същевременно призовава избирателите да се примирят с по-малките цени по Коледа. Рейтингите на одобрение на администрацията достигат нови нива. На Китай може да се прости, че смята, че най-добрата му стратегия е да изчака опонента си.
И все пак протакането на битката само би подхранило враждебността, би направило трудните преговори още по-трудни и би причинило ненужни страдания и в двете страни, а и извън тях . Много по-добре е да започнем да спасяваме отношенията още сега.
Най-малкото, преговарящите не бива да позволяват на гордостта или недоволството да ги разсейват от непосредствения приоритет: установяване на достатъчно доверие за продължаване на по-официални преговори. Китайските лидери, например, трябва да оставят въпроси като контрола върху износа на съвременни технологии от страна на Тайван и САЩ за обсъждане в други форуми. Въпреки съпротивата на администрацията , известно взаимно, ограничено намаляване на тарифите би било полезна мярка за изграждане на доверие; същото важи и за по-интензивните усилия на Китай за прекратяване на износа на прекурсори на фентанил за САЩ. Намаляването на заплахите и грубите описания на партньора по преговорите не бива да е твърде голямо изискване.
Постигането на по-широк компромис ще бъде предизвикателство и ще отнеме време, но не би трябвало да е невъзможно. Отдавна е в интерес на Китай да ребалансира икономиката си, за да намали акцента върху износа, което би облекчило търговското напрежение с много страни, освен със Америка; Китай също така трябва да обърне внимание на широко разпространените глобални опасения относно огромните субсидии и други меркантилистки търговски практики. САЩ биха могли да се възползват не само от повече китайски покупки на американски храни и енергия, но и от повече преки инвестиции от компании от континента.
Никой не бива да очаква напрежението да се разсее напълно или някоя от страните да отстъпи много по въпроси, считани за жизненоважни за националната сигурност. Колкото по-бързо обаче прекратят тази саморазрушителна противопоставяне, толкова по-добре ще бъде и за двете страни.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.