IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

САЩ оставят Европа без пътна карта за изтегляне на отбранителните си сили

Тръмп и неговите висши служители призоваха страните от НАТО да насочат 5 процента от БВП към отбрана

Снимка: БГНЕС/ EPA

Снимка: БГНЕС/ EPA

Не можете да предполагате, че американското присъствие ще продължи вечно“, заяви министърът на отбраната Пийт Хегсет пред Европа по време на пресконференция в полската столица в средата на февруари, точно когато вицепрезидентът Джей Ди Ванс застана на трибуната в Мюнхен, за да отправи язвителна атака срещу европейските съюзници на САЩ, пише Newsweek.

Месеци по-късно обаче САЩ все още не са изготвили пътна карта, която да очертае кои способности Вашингтон планира да изтегли от Европа и какво континентът ще трябва спешно да замени, заяви пред Newsweek централноевропейски служител, участващ в планирането на отбраната, който говори при условие за анонимност.

Според служителя САЩ са дали знак, че може да отнеме до две години, за да представят оценка на това кои средства искат да изтеглят от Европа, което означава, че континентът не може да планира ефективно конвенционалното си възпиране.

Конвенционалното възпиране се отнася до неядрени военни способности, които биха накарали врага да се замисли дали да нахлуе. В продължение на десетилетия членовете на НАТО се възползваха от гаранциите, предоставени от САЩ - с техния обширен ядрен арсенал - за да отблъснат перспективата за въоръжено нападение съгласно член 5 от учредителния договор на алианса.

Това задължава другите държави от НАТО да помогнат на всеки съюзник, който е подложен на въоръжено нападение, с отговора, който сметнат за подходящ.

Американската администрация, макар и непредсказуема, е последователна в исканията си към останалите държави-членки на НАТО драстично да увеличат разходите за отбрана. Европейските политически и военни представители като цяло признават дългогодишната прекомерна зависимост на континента от САЩ, обещавайки да подкрепят отбранителната си промишленост чрез драстично увеличение на инвестициите.

Тръмп и неговите висши служители призоваха страните от НАТО да насочат 5 процента от БВП към отбрана, докато европейските представители настояват разходите за отбрана да се съсредоточат върху запълване на пропуските в способностите и изграждане на промишленост, вместо върху постигане на процентни цели.

САЩ поемат скъпоструващи военни задължения в Европа от години, включително осигуряване на логистика, стратегически транспорт, комуникации, разузнавателни и разузнавателни способности, както и въздушна електронна война и запаси от боеприпаси.

Генерал Кристофър Каволи, командир на Европейското командване на САЩ, със седалище в германския град Щутгарт, заяви през април, че в Европа са разположени над 80 000 военнослужещи, което е по-малко от над 100 000 американски военнослужещи на континента малко след като Русия нахлу в Украйна в началото на 2022 г.

Някои сили са постоянно разположени в Европа, докато други са ротационно разположени или са командировани от време на време за тренировъчни учения.

Европа „трябва да действа незабавно“, защото континентът е „уязвим“ в момента, каза анонимният източник. В идеален свят план би бил налице до края на годината, казаха те.

Действащ американски военен служител, който също говори при условие за анонимност, заяви, че не са изненадани от предположението, че може да минат години, преди администрацията да успее да предложи план за планираното си европейско присъствие в бъдеще.

Длъжностните лица очакват предстоящата среща на върха на НАТО в Хага, насрочена за края на юни, да хвърли светлина върху това как европейските членове на алианса ще разпределят отговорността за придобиването на определени способности.

През март „ Файненшъл таймс“ съобщи, позовавайки се на неназовани официални лица, че най-значимите военни сили в Европа изготвят планове за поемане на голяма част от отговорността за защитата на континента от САЩ. Това включва предложение до Белия дом Европа да поеме юздите в рамките на следващото десетилетие, според доклада.

Ще са необходими между пет и десет години увеличени разходи за отбрана, преди Европа да разполага със собствен набор от възможности, които да заменят тези, предоставяни в момента от САЩ, с изключение на американските ядрени оръжия, съобщава FT .

Каволи заяви на изслушване в Комисията по въоръжените сили на Сената в началото на април, че „планира да запази“ по-голямата част от американските сили там, където са разположени в момента, и би посъветвал да се запази „тази позиция на силите, каквато е сега“.

След среща със специалния пратеник на Тръмп за Русия и Украйна Кийт Келог, полският президент Анджей Дуда уверено заяви през февруари, че Вашингтон „няма абсолютно никакво намерение да намалява активността тук, в нашата част на Европа“.

Априлските забележки на Каволи контрастираха с информациите, че администрацията на Тръмп обмисля свиване на европейското присъствие на САЩ и отказ от ролята на Върховен главнокомандващ на съюзническите сили на НАТО в Европа, известен в разговорния език като SACEUR. Каволи, настоящият SACEUR, отговаря за военната стратегия и операциите на НАТО в цяла Европа.

Републиканските председатели на комисиите по въоръжените сили на Сената и Камарата на представителите, сенатор Роджър Уикър и конгресменът Майк Роджърс , заявиха в съвместно изявление, публикувано на 19 март, че са „силно обезпокоени“ от съобщенията, предполагащи, че Пентагонът обмисля „едностранни промени по основни стратегически въпроси, включително значително съкращаване на американските сили, разположени в чужбина“.

В началото на април Роджърс разкритикува „някои бюрократи от средно ниво“ в Пентагона, които имат „погрешни и опасни възгледи“ относно ограничаването на европейското присъствие на САЩ.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата