На 9 май отбелязваме Деня на Европа - на този ден преди 75 години е подписана Декларацията на Роберт Шуман, която полага основите на Европейския съюз.
"В такива моменти на заплахи могат да станат две неща: един съюз да се разпадне или да се стегне. Имаме заплаха, имаме и шанс. Доналд Тръмп обяви рязко изтегляне на войските на САЩ от Европа. Франция пое политическото лидерство. Великобритания се занимава с военната организация, Германия ще тегли икономически Европа. Европа има потенциал, но той беше занемарен през годините", коментира капитан първи ранг от резерва и член на Атлантическия съвет Васил Данов.
Той подчерта, че Европа трябва да форсира своята икономика и да избистри отбранителната си концепция. Трябва да се заеме по-силна позиция спрямо тези, които искат да смачкат Европа, каза Данов в предаването “България сутирн”.
Журналистът проф. Валерий Тодоров коментира, че живеем в нестабилно време, в състояние на две регионални войни с глобални последици.
"След края на Втората световна война това е най-неспокойното време. Старата система на сигурност се разпадна. Европа е обединена в усилията да върне позициите, които загуби. Има амбицията да възстанови влиянието си", заяви журналистът пред Bulgaria ON AIR.
Данов е на мнение, че е необходим план "Маршал" за Европа - ресурсите и интелектуалният потенциал са на лице, всичко зависи от лидерите. "Притиснати от ситуацията, сегашните лидери извадиха най-доброто от себе си", отбеляза той.
Тестът е доколко Европа ще организира този потенциал, смята проф. Тодоров.
По думите му е много важно Европа да успее да възстанови икономическата си сила и да засили отбранителната си способност. Напрегнатостта около войната в Украйна трябва да отстъпи на по-хладнокръвен подход, смята журналистът.
"Без подкрепата на САЩ, Европа няма да успее да постигне твърде амбициозните си цели. Европа трябва да търси по-интензивен диалог със САЩ. Европа загуби позиции в по-далечни региони", каза още проф. Тодоров.
Възстановяването на Украйна ще струва много скъпо на Европа
"Трябва да говорим какво ще се случи около примирието и след мира. САЩ гледат на примирието като на икономическа сделка. Европа трябва да търси нови партньори и нова визия. Скептик съм относно тези 800 млрд. евро, които трябва да съберем за отбрана, те няма откъде да дойдат", обясни проф. Тодоров.
Гледайте видео с целия разговор.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.