IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Защо ториевият реактор на Китай е толкова важен?

Технологията TFC не е нова и произхожда от Съединените щати

Защо ториевият реактор на Китай е толкова важен?

Ториевият реактор на Китай е толкова важен, защото дава възможност на Съединените щати да навлязат в ториевото пространство и да увеличат както своята „мека сила“, така и глобалното си влияние, пише за The National Interest докторантът Рок Йор.

През април 2024 г. учени от Китайската народна република (КНР) обявиха, че за първи път са заредили с гориво ториев ядрен реактор, като са го поддържали в работен режим. Въпреки че това може да не е достигнало до заглавията на вестниците, то бележи значително развитие в бъдещето на атомната енергия. В допълнение към интересната си електрическа мощност този реактор на разтопени соли (MSR), разположен в пустинята Гоби, доближава КНР до целта ѝ за въглеродна неутралност до 2060 г. Той също така затвърждава силния акцент на страната върху възобновяемите енергийни източници.

Въпреки това, тъй като ториевият горивен цикъл (ТГЦ) представлява немалък риск от разпространение, международната общност и Съединените щати следва да ангажират КНР, Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) и други заинтересовани страни, за да определят по-добре кои аспекти на ТГЦ следва да бъдат разгледани, наблюдавани или дори защитени. Освен това КНР редовно се представя като защитник на „глобалния Юг“ и защитник на правото на държавите на развитие и технологии. Следва да се окаже натиск върху КНР да превърне думите в действия и да сподели някои аспекти на неотдавнашния пробив.

Технологията TFC не е нова и произхожда от Съединените щати. Учени от Националната лаборатория Оук Ридж първоначално разработват тестов реактор, който през 1968 г. е първият реактор, работещ с уран-233. Теоретичната работа започва и в Китай около тези години, но проектът за по-нататъшно развитие е изоставен в Съединените щати в полза на реактори на базата на уран. Към днешна дата, освен Съединените щати и Китай, страни като Обединеното кралство, Япония, Русия, Франция и Индия също тестват и разработват MSR.

Подновеното внимание към торийската торийна централа (TFC) има няколко причини: макар добивът на моназит (редкоземният фосфатен минерал, от който може да се извлече торий) да може да бъде труден и скъп, се смята , че торият е около три пъти по-изобилен от урана на Земята. Безопасността и ефективността са две допълнителни предимства : MSR изискват ниско работно налягане, като по този начин силно намаляват риска от аварии. Те също така работят при по-високи температури (което повишава ефективността при производството на електроенергия) и произвеждат по-малко отпадъци.

Въпреки това, настоящият процес на торий (TFC) има и недостатъци. Тъй като торият е страничен продукт на монацита, разходите за неговото добиване са все още твърде високи (въпреки че ще намалеят с увеличеното търсене и благодарение на икономиите от мащаба). Състоянието на изследванията и тяхната търговска устойчивост все още са недостатъчни, дори ако някои частни фирми вече са на пазара. И накрая, TFC носи риска от разпространение на ядрени оръжия: дори ако уран-233, създаден по време на процеса, не е идеален за ядрени оръжия, въпреки това е възможно да се използва за тази цел .

Преди три години сенатор Томи Тубервил (републиканец от Алабама) представи„ Законът за енергийната сигурност на тория от 2022 г.“, който за съжаление беше отхвърлен. Законът имаше за цел да насърчи развитието на MSRs в Съединените щати и изложи някои изключително уместни аргументи. Сега, през 2025 г., тези аргументи само се засилиха.

Първо, Съединените щати вече разполагат със знанията и инфраструктурата, необходими за разполагане на ториеви реактори. Националната лаборатория Оук Ридж беше „център“ за научноизследователска и развойна дейност в тази област и стимулирането на изследванията (отново) оттам би било по-добра инвестиция, отколкото започването с нова технология. Съединените щати също така разполагат със значителни вътрешни запаси от торий, а законопроектът вече споменава рисковете, свързани с настоящата политическа ситуация в Руската федерация, основният източник на нискообогатен уран.

Вторият аргумент е свързан с икономическата конкуренция между Съединените щати и КНР. Законопроектът твърди, че научноизследователската и развойна дейност в областта на MSR е „ съвместима с раздел 1261 от Закона за национално отбранително разрешение на Джон С. Маккейн за фискалната 2019 година, който обявява дългосрочната стратегическа конкуренция с Китайската народна република за „основен приоритет за Съединените щати“.

Въпреки че КНР може би е леко напред (засега), Съединените щати могат да се позиционират отново като лидер в тази област, като насърчават и подкрепят проектирането, доставката, добива и стандартите за безопасност на реакторите, особено за Глобалния Юг. В дългосрочен план Съединените щати могат ефективно да формират нормите и да насочват посоката на тази технология, засилвайки позицията си и по този начин отслабвайки КНР.

Това, което също би подкопало позицията на КНР, е решението на Съединените щати проактивно да се справят с въпросите за потенциално разпространение на ядрени оръжия, което би било в съответствие с целите на президента Тръмп за преговори за денуклеаризация с Руската федерация и КНР.

И накрая, увеличаването на граничната стопанска отговорност (TFC) в Съединените щати би било в съответствие и с една от изпълнителните заповеди на президента Тръмп , която има за цел да модернизира работната сила и да я подготви за бъдещи висококвалифицирани работни места. Докато някои фирми вече разработват MSR (магистрални и сервизни предприятия) в Съединените щати, TFC може допълнително да стимулира развитието на чиракуванията и обучението на строителни работници. И двата аспекта са споменати в изпълнителната заповед и вероятно ще бъдат силно търсени от сектора на TFC.

По време на обявяването си за MSR на КНР, китайските учени заявиха: „Зайците понякога правят грешки или стават мързеливи. Тогава костенурката се възползва от шанса си“. Макар че зайците могат да бъдат, признаваме, непоследователни и прекалено самоуверени, те са също така енергични и адаптивни: точно това са пазарите, работната сила и политическата система на Съединените щати.

Чрез успешно реинвестиране в Транстихоокеанската корупционна корпорация (TFC), оформяне на нейното развитие и норми и обръщане към КНР относно рисковете от разпространение, Съединените щати могат да консолидират своята мека сила, да подобрят образователната си система и да се възползват от бъдещи търговски възможности. Те също така ще бъдат в уникална позиция да спечелят надпреварата и да изтъкнат някои от негативните черти на костенурката: негъвкавост и ограничена осведоменост.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата