Бригаден генерал Дъг Уикърт от Военновъздушните сили на САЩ , командир на 412-то изпитателно крило на Военновъздушните сили, предупреди аудитория от летци, че Китайската народна република (КНР) се готви да извърши атака срещу Съединените щати в стил Пърл Харбър като част от по-големите усилия на Китай за завладяване на Тайван, пише пише Брандън Уейхарт, старши редактор по национална сигурност в The National Interest, както и сътрудник в Popular Mechanics.
Това, което обаче липсва в речта, е каква форма може да приеме изненадващата атака на Пекин. Генералът се фокусира върху известното китайско военно обучение, предназначено да подготви китайските сили да атакуват военни кораби на ВМС на САЩ, по-специално самолетоносача клас Форд . Ако обаче китайците искат да успеят, те ще трябва да проведат пълноспектърна атака срещу американски активи в космоса, киберпространството и да нарушат електромагнитния (ЕМ) спектър.
Мащабните атаки, извършени срещу критична американска сателитна архитектура, ще бъдат ключови за успеха на всяка китайска инвазия в Тайван. Припомнете си, че група военни и частни сателити за изображения работят в ниска околоземна орбита (LEO). Тези системи ще бъдат ключови за предоставяне на ситуационна осведоменост на американците, ако китайските военни се мобилизират за нахлуване в Тайван. Пекин разбира това и несъмнено е заключил, че заслепяването на тези сателити ще бъде критична първа стъпка във военна атака.
Китай е добре екипиран за подобен удар. Той е подготвил ново лазерно оръжие против сателити (ASAT) на тестовия полигон Корал Ийст в провинция Синцзян. През 2023 г. Financial Times съобщи , че китайският лазер ASAT работи интензивно по време на така наречената фаза на „слънчевата луна“ в земната орбита – периодът от деня, в който много американски спътници за изображения са най-активни близо до Китай. Според Financial Times тези лазери, изстреляни срещу незащитени американски спътници за изображения, могат да „завземат контрола върху спътник, правейки го неефективен за поддържане на комуникации, оръжия или разузнавателни, наблюдателни и разузнавателни системи“.
Заслепяващите сателити за изображения ще имат незабавни, благотворни последици за всяка потенциална китайска инвазивна сила. Каквото и да се опитат да отговорят западните сили на провокациите на Китай срещу Тайван, ще го направят без никакви очи в небето. Липсата на ситуационна осведоменост е опустошителна в съвременния бой. Китай разбира това. И тъй като всяка евентуална война със САЩ ще се води в пословичния заден двор на Китай - което ще даде на Пекин решаващо предимство на домашното поле - липсата на ситуационна осведоменост за американските сили може да бъде фатална.
Нека се издигнем по-високо в орбиталната равнина. На най-високата орбита около Земята, геостационарната (GEO) орбита, се намират някои от най-чувствителните и скъпи сателитни съзвездия на Америка. Сред тези системи са спътниците за ядрено командване, контрол и комуникации (NC3). Мобилната система за потребителски цели (MUOS) на ВМС на Съединените щати също е там, както и широколентовата глобална сателитна комуникация (WGS) на армията на САЩ .
Сателитите NC3 са ключови за американската ядрена триада. Изваждането на тези системи от орбита няма да сложи край на ядрената заплаха на САЩ за Китай. Но сериозно ще я влоши. И това може би е всичко, от което Китай се нуждае, за да стигне до Тайван, без да се страхува от американски репресии.
Че съзвездията MUOS на ВМС са основният начин, по който ВМС координират движенията си през необятните океани на земното кълбо. Без тази система корабите на ВМС не биха могли да координират контраатака срещу евентуална китайска заплаха в морето. Разбира се, отделни кораби биха могли – и вероятно биха – да отговорят. Но те не биха били никъде близо до толкова ефективни, колкото биха могли да бъдат.
Нещо повече, като се има предвид впечатляващата и всеобхватна система за предотвратяване на достъп/ограничаване на зоната (A2/AD) на Китай , разпространена в Индо-Тихоокеанския регион, военните кораби на ВМС на САЩ ще бъдат напълно затруднени, след като сателитната им архитектура бъде деактивирана от китайските противослънчеви системи (ASAT). Загубата на съзвездието WGS би навредила сериозно на американската армия, която разчита значително на тази способност за комуникация и координация.
Китай вече демонстрира, че има способността да разположи коорбитални спътници в геокосмическата зона. Това са малки, маневрени спътници с хващащи рамена, които блокират по-чувствителните системи на Америка в тази орбитална равнина и след това физически ги избутват от орбитите им, гарантирайки, че американските сили на Земята са глухи, неми и слепи.
Това дори не споменава конвенционалните противоспътникови оръжия, които Китай разработва от години. Това са ракети, способни да излязат в ниска околоземна орбита (LEO), за да унищожат физически американски спътници там. Разбира се, проблемът с конвенционалните противоспътникови оръжия е, че те генерират огромни нива на отломки , които се превръщат в заплаха за други спътници в близки орбити. С други думи, освен ако Китай не иска да рискува целият свят да загуби своите спътникови възможности – и да застраши космическите полети за поколение или повече – вероятно ще се придържа към лазерните и коорбиталните противоспътникови атаки срещу американски спътникови съзвездия.
Би трябвало да е очевидно, че Китай се готви за изненадваща атака срещу Съединените щати в стил Пърл Харбър. Но тя няма да бъде предимно на Земята, където последната атака срещу Пърл Харбър се случи преди близо век. Ще бъде на стратегически възвишено място в космоса. Америка трябва да се подготви съответно.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.