В подземния си бункер украинският командир посочва червена точка, която се движи бързо в зелен кръг на екрана. Встрани от групата сини и червени маркери, представляващи приятелски и вражески дронове, които висят във въздуха наблизо, този лети право към нас.
„Тук имаме устройство, което може да прихване видеоканала на оператора, така че можем да запишем един от полетите му и да му го излъчим по време на следващия“, казва командирът, капитан „Кофе“, докато радиостанцията му за проследяване му подава данни, извлечени от сигналите на близките дронове.
„Докато разбере и смени честотата, ние вече ще сме изпратили нашия малък самолет да види къде е и да го удари“, добавя с усмивка капитанът. „Преди предавахме порнофилми на канала на вражеския пилот, за да отвлечем вниманието му, но това ни издаде твърде бързо.“
В този случай „врагът“, украински студент-пилот на дрон, който не е регистрирал полета си при капитана, е пуснат, като е свален само неговият самолет. 43-годишният Кофе е ръководител на катедрата по радиоелектронна борба в Специализираното училище за безпилотни летателни системи и радиоелектронна борба. Летището и неговите бункери служат за негова класна стая, пише The Times.
Оценката на украинското военно разузнаване, споделена с Times, сочи, че 80% от руските жертви и загуби на техника през изминалата година са нанесени от безпилотни самолети. Руснаците също са научили, че дроновете са най-рентабилният начин за убиване. Хората на президента Путин вече ги използват, за да опустошават.
Тъй като безпилотните самолети заместват оръжията като основни оръжия за водене на война, възможността за намеса в работата им е все по-важна. Кофе е натоварен със задачата да предаде на вчерашните стрелци, артилеристи и водачи на танкове задълбочени познания за бързо развиващите се технологии, които могат да спасят живота им на бойното поле. Неговата академия е и последният полигон за тестване на най-новите украински устройства за електронна война, преди те да бъдат изпратени на фронтовата линия.
Сред тях са станцията за радиопроследяване „Азимут“, която проследява безпилотни самолети чрез радиосигналите им, и „Мираж“, която ги заглушава. Украинската компания „Квертус“, която произвежда двете системи, работи с Министерството на отбраната по „Атлас“ - план за създаване на радиоелектронна стена по протежение на 1300 км от фронтовата линия, като се разположат 260 станции „Азимут“, които могат да проследяват цели на разстояние до 30 км, и 5600 „Мираж“, които могат да заглушават дронове на разстояние до 5 км.
Най-съвременните технологии обаче са скъпи. Brave One, военна инициатива на украинското правителство, търси 90 млн. паунда, за да помогне на Квертус да изгради стената. Квертус заявява, че вече е разположила стотици от системите на фронтовата линия, както и хиляди други електронни мерки като оръдия за дронове, монтирани на превозни средства заглушители и лични раници за заглушаване.
Според него заглушителите Mirage могат да работят в три режима, като първият се управлява от войник с помощта на таблет. Вторият режим позволява да се управлява чрез интернет от всяка точка, а третият е автономен, като автоматично изключва цели, идентифицирани от проследяващото устройство Azimuth.
Лейтенант Андрий „Дунав“ Безсонов, ръководител на службата за електронна война и електронно противодействие на 18-а бригада на Националната гвардия на Украйна, е един от тези, които ги използват на бойното поле. „Разполагаме с основните компоненти на системата „Атлас“ от няколко месеца и те вече показаха своята ефективност“, казва 45-годишният Безсонов. „Идеята вече спасява човешки животи.“
И все пак, дори когато проектът започва да се реализира, се появяват усложнения. Руснаците са създали безпилотни самолети камикадзе, управлявани с оптичен кабел, които са неподатливи на заглушаване и не излъчват радиосигнал, който да бъде засечен. Често безпилотните летателни апарати с оптични влакна се използват първо за изваждане от строя на станциите за радиоелектронна борба, което позволява на радиоуправляемите им аналози с по-голям обсег да проникнат в украинските линии. „Когато доведем тази идея до съвършенство, знаете как е, руснаците ще започнат да използват повече оптични влакна“, казва Безсонов.
Системите не свалят и боеприпаси, управлявани с GPS, като руските безпилотни летателни апарати с голям обсег на действие „Шахед“, които нямат нужда да предават видео, а получават координатите си за насочване от сателит чрез антена с осем сензора, които трябва да бъдат унищожени, за да бъдат спрени. През изминалата седмица Москва масира вълни от стотици „Шахед“ срещу украински градове, стремейки се да насити и смаже въздушната отбрана на Украйна. На фронта най-новата заплаха са безпилотни самолети, контролирани от изкуствен интелект, които се насочват към целите си на повече от километър разстояние.
Това кара специалистите по електронна война да се опитват да се справят с тях. Kvertus разработва нова система, Vepr, която твърди, че е тествана успешно срещу антената Shahed, и ще я внедри в допълнение към Atlas. В крайна сметка компанията планира да разработи единна мобилна платформа, съчетаваща радиозасичане, радар, заглушаване и средства за унищожаване, като например картечница, монтирана на кула.
Тук се намесва капитан Кофе. В рамките на 24 дни капитанът се опитва да предаде принципите на радиоелектронната борба, които е усвоил за шест години. Въпреки това командирите на бойното поле изпращат войници при него без никакъв реален процес на подбор, оплаква се той, като се шегува, че един редник е бил изпратен при него като експерт по безпилотни летателни апарати в батальона, защото е свалил с дълга пръчка руски разузнавателен дрон, заклещен в дърво.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.