IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec Megavselena.bg
BGONAIR Live

Дронът Peklo е невероятен, но няма да спаси Украйна

Никакви иновации няма да спрат реалностите на войната, пред която е изправена Украйна

Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

Украйна е принудена да става все по-иновативна с оръжията и тактиките си, тъй като войната ѝ с руснаците продължава, а Съединените щати и техните партньори от НАТО се борят да осигурят снабдяването на украинците. Едно от най-значимите постижения на Украйна е дронът Peklo, пише за The National Interest старши редакторът Брандън Вайхарт.

Официално наречена "ракета-дрон", но широко разглеждана като миниатюрна крилата ракета, тази система, проектирана от украинския отбранителен контрактор "Укроборонпром", беше представена през декември 2024 г. Тя има максимална скорост от около 700 километра в час и време на полет от един час, което ѝ дава максимален обхват от приблизително 700 километра.

Продължаващата война, която започна през февруари 2022 г., разкри прекомерната зависимост на Украйна от доставяни от Запада ракети, като ATACMS и Storm Shadow/SCALP-EG. Тези оръжия са свързани с ограничения в доставките, както и с политически ограничения за използване срещу цели в Русия, от желанието да не се ескалира конфликтът. За да се справи с тази празнина, Украйна ускори вътрешното си производство за отбрана, фокусирайки се върху иновативни решения като Peklo и неговия предшественик, ракетния дрон "Паляница" .

Забележително е, че Peklo е проектиран и произведен за по-малко от година, като разработката започва през август 2023 г. Украинските военни, търсещи оръжие, което може да поразява стотици километри зад вражеските линии, са си сътрудничили тясно с конструкторите. Решението да се оборудва Peklo с реактивен двигател – характеристика, която го отличава от конвенционалните дронове – е смела инициатива на разработчиците, която съгласува оръжието по-тясно с технологията на крилатите ракети.

На 6 декември 2024 г. първата партида от няколко десетки бройки беше доставена на украинските въоръжени сили, като през предходните три месеца бяха произведени близо 100 бройки. Този бърз цикъл на развитие подчертава способността на Украйна да прави иновации под военновременен натиск – дори когато войната се обръща срещу Киев на фронтовата линия.

Peklo съчетава характеристиките на дрон камикадзе и крилата ракета, размивайки границата между тези категории. Peklo се задвижва от турбореактивен двигател, вероятно готов за употреба търговски модел, с нива на тяга между 400 и 1500 N. Двигателят е монтиран върху фюзелажа, конструктивно решение, което опростява производството, но увеличава радарното сечение на ракетата. Фюзелажът на Peklo е конструиран с помощта на аерокосмически производствени техники, включващи метал и нитове, и е оптимизиран за производство в индустриален мащаб. Забележително е, че „ракетният дрон“ има фиксирани крила, което предполага, че се изстрелва от земята с помощта на ракетен ускорител.

Навигацията е ключов аспект от дизайна на Peklo. Той е оборудван с поне две системи за насочване: инерционна навигационна система (INS) и GPS, с потенциална интеграция на съпоставяне на контурите на терена (TERCOM) или цифрова корелация на площта на съпоставяне на сцената (DESMAC) за повишена точност. Тръба на Пито в носа измерва въздушната скорост, което допълнително усъвършенства навигационните му възможности. Тези системи позволяват на Peklo да поразява цели с прецизност, както е демонстрирано в петте му успешни бойни разполагания преди официалното му представяне.

Успехът на Peklo има дългосрочни последици за световната отбранителна индустрия. На вътрешния фронт той укрепва отбранително-промишлената база на Украйна, която е отбелязала осемкратно увеличение на производството на крилати ракети през 2024 г. в сравнение с предходната година. Наред с други системи, като „ Паляница“, „Рута“ и „Барс“, Peklo демонстрира способността на Украйна да разработва разнообразен арсенал от високоточни оръжия. Амбициозната цел на президента Володимир Зеленски да произведе 30 000 дрона с голям обсег и 3000 ракетни дрона през 2025 г. подчертава стратегическия приоритет, отдаден на тези способности.

В международен план Peklo служи като модел за други държави, търсещи достъпни и мащабируеми решения за възможности за удари на далечни разстояния. Прагматичният му дизайн, който дава приоритет на простотата и мащабируемото масово производство пред съвършенството на дизайна, е сравняван със системи като Barracuda на Anduril.

Дори Съединените щати, според съобщенията, разработват нискобюджетна ракета-дрон, вдъхновена от подхода на Украйна, макар и с по-малък обсег, сравним с ATACMS. Успехът на Peklo би могъл да вдъхнови други страни да преосмислят традиционното разработване на крилати ракети, като предпочитат хибридни системи, които комбинират технологии за дронове и ракети.

Оръжието има един съществен недостатък. Въпреки факта, че е произведена в страната система, тя разчита до голяма степен на вносни компоненти. Съществуват огромни уязвимости във веригата за доставки, която е в основата на тази система, особено при сегашните военни условия.

Освен това, усилията на Русия за противодействие на украинските дронове и ракети, включително чрез системи за електронна война и противовъздушна отбрана, ще поставят на изпитание устойчивостта на Peklo. Непрекъснатите подобрения в устойчивостта и точността на електронните войни (ЕБ), както и разработването на нови типове бойни глави, ще бъдат от решаващо значение за поддържането на нейната ефективност.

В крайна сметка, никакви иновации няма да спрат реалностите на войната, пред която е изправена Украйна. Те са изчерпани и твърде много от тези оръжия – дори местно произведени, като „Пекло“ – разчитат на чуждестранни вериги за доставки, които могат да бъдат прекъснати. Peklo е страхотна система и Украйна трябва да се гордее с нея. Но тя не може да спаси Киев. Само договорено споразумение за прекратяване на войната ще направи това.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата