Руската държавна компания за военен износ "Рособоренекспорт" обяви, че строителството на планирана фабрика за боеприпаси във Венецуела напредва, където ще се произвеждат широко използваните 7,62-милиметрови патрони. Според репортаж на руската държавна информационна агенция ТАСС , от поточната линия биха могли да слизат над 70 милиона патрона всяка година, пише за "The National Interest" журалистът Петър Сучиу.
По-рано този месец се проведе церемония, официално отбелязваща началото на строителството, на която присъстваха заместник-министърът на отбраната на Венецуела Хенри Родригес и министърът на промишлеността и националното производство Алекс Сааб.
По време на Студената война Съветският съюз доставяше огромни количества оръжие и оборудване на приятелски комунистически и прокомунистически правителства по целия свят, като същевременно осигуряваше на бунтовническите сили оръжия за подкрепа на марксистките революции. През 21-ви век Москва може вече да не се стреми да разпространява комунизъм, но продължава да търси влияние сред чуждестранните партньори, възприемайки различен подход за подкрепа на приятелски режими.
Въпреки че Кремъл вече не може да си позволи просто да "раздава стоките", вместо това той се стреми да привлече чуждестранни купувачи на военното си оборудване. Освен това, Кремъл все повече се стреми да установи чуждестранни партньорства, в които оръжия, разработени в Русия, се произвеждат по лиценз.
Такъв е случаят със серията автомати "Калашников", които се произвеждат във Венецуела. Южноамериканската държава за първи път сключи споразумение през 2006 г. за изграждане на фабрика, която ще произвежда лицензирана версия на автомата АК-103. Въпреки че програмата се сблъска със забавяния поради санкции на ООН и очаквани корупционни скандали, заводът беше завършен и започна производство миналата година. Разположен в Маракай, щат Арагуа, венецуелският завод трябваше да произвежда 25 000 пушки годишно.
Венецуелските АК-103 са първите автомати от серията "Калашников", произведени в Южна Америка. Серията стрелкови оръжия, печално разработена в Съветския съюз, обаче вече е произведена по лиценз в близо две дузини страни в Европа, Азия и дори Африка. Произведеният в Египет вариант, Maadi ARM, е първата пушка от серията АК, внесена в Съединените щати през 80-те години на миналия век.
Новото предприятие за боеприпаси във Венецуела ще осигури и стабилни доставки на 7,62-милиметрови боеприпаси в Западното полукълбо, въпреки санкциите, които се опитват да блокират руския износ на боеприпаси за други държави. Големите количества военни боеприпаси обикновено изискват „ Сертификат за краен потребител “ (EUC) за международни трансфери и това би могло да помогне за премахване на част от бюрокрацията. То би могло също така да подобри отбранителните способности на един от най-близките партньори на Русия в Латинска Америка.
"Изграждането на завод за патрони във Венецуела беше голямо предизвикателство за "Рособоронекспорт" поради натиска от санкциите върху двете страни“, каза пред ТАСС главният изпълнителен директор на „Рособоронекспорт“ Александър Михеев. "Въпреки обективните ограничения, заедно с „Ростех“ реализирахме сложния инфраструктурен проект и показахме на света, че винаги [изпълняваме] ангажиментите си към нашите партньори“, добави ръководителят на „Рособоронекспорт". "Отбранителният потенциал на Венецуела значително се увеличи благодарение на пускането в експлоатация на първия етап на завода. Най-близката ни задача е да пуснем в експлоатация втората линия и да внедрим пълна технологична производствена верига."
В съоръжението ще се произвеждат множество варианти на боеприпаси.
"Първият етап от производството на патрони за автомати „Калашников“ във Венецуела разполага с четири модерни линии. Две от тях произвеждат патрони със стоманена сърцевина, а други две - трасиращи и халосни патрони“, обясни изпълнителният директор на „Ростех“ Олег Евтушенко. „В скоро време трябва да бъдат пуснати в експлоатация и други производствени мощности, за да се осигури пълен цикъл на производство на патрони и автомати „Калашников“ на територията на Венецуела за националната армия, полицията и други правоохранителни органи."
Венецуела вече е един от най-големите оператори на произведени в Южна Америка стрелкови оръжия и военна техника в Русия. Кремъл похвали това партньорство, като го определи като средство за по-тесни връзки, като същевременно подпомага усилията на Венецуела за „борба с трафика на наркотици и организираната престъпност“. То би могло допълнително да даде възможност на промарксисткото правителство да запази контрол, докато е изправено пред нарастващ натиск от демократичното движение в страната .
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.