Помощниците на бившия президент Джоузеф Р. Байдън-младши не искаха той да говори с мен. В продължение на месеци, докато работех върху книга за президентските избори през 2024 г., отправях множество молби за интервю с Байдън. Един от моите съавтори се беше срещнал с новоизбрания президент Доналд Дж. Тръмп и ние смятахме, че е изключително важно да разговаряме с Байдън. Но помощниците на бившия президент казаха, че той работи върху мемоари и това би било в противоречие с моята книга.
Бързата реакция на обаждането ми отразява изолираността, която се превърна в определяща черта на последните етапи от политическата кариера на Байдън. И в нито един случай защитническият настрой на екипа му и неспособността му да се свърже с външни гласове не бяха по-изразени, отколкото в периода след катастрофалното му представяне в дебата преди 13 месеца. В най-опасния момент от президентството си, когато перспективите му за преизбиране се колебаеха на фона на нарастващите опасения относно възрастта и умствената му острота, Байдън беше почти невъзможно да бъде достигнат до него от всеки извън тесния му вътрешен кръг, пише за The New York Times журналистът Тайлър Пейджър.
Вместо да изправят президента пред лошите новини, неговите помощници ограничиха достъпа до него, което затрудни дори някои от дългогодишните му приятели и съюзници в Конгреса да се свържат с него, включително сенатор Крис Кунс, демократ от Делауеър и близък съюзник.
Помощниците на Байдън никога не са го карали да се среща с социолозите на кампанията му. Вместо това, те често представяли прекалено оптимистични перспективи за политическия пейзаж, тревожейки членовете на предизборния щаб, които търсели начини да заобиколят дългогодишните му съветници Стив Рикети и Майк Донилон, за да предоставят информация на президента. В по-голямата си част те не успявали да се свържат с него.
Близо две седмици след като Байдън се разплака по националната телевизия по време на дебат с н Тръмп, някои членове на неговата партия се опасяваха, че той със сигурност ще загуби президентската надпревара - и че може да ги повлече със себе си.
Байдън беше наясно с безпокойството сред демократите – то беше невъзможно да се игнорира – но неговите помощници продължиха да му предоставят изкривена версия на реалността.
Байдън имаше екип от социолози, които бяха готови да му кажат истината за числата, но така и не получиха възможност. Казаха им, че трябва да я представят на най-близките му съветници, а не на самия президент.
Екипът вече се чувстваше затруднен, защото не им беше предоставен достъп до вътрешни анализи на кампанията след дебата.
Така че те се фокусираха върху публични проучвания за своята презентация. Позовавайки се на данни от RealClearPolitics, агрегатор на публични проучвания, екипът преведе съветниците през всеки от щатите, участващи в битката. Байдън изоставаше от Тръмп във всички тях, макар и по-значително в щатите от Слънчевия пояс, отколкото в Синята стена. По-тревожно беше, че надеждно демократичните щати, включително Вирджиния, Минесота и Ню Мексико, сега изглеждаха конкурентоспособни. Предвид оскъдните публични проучвания в тези щати, социолозите трябваше да разчитат и на данни от частни проучвания на други, за да подкрепят своите позиции.
Анкетьорите се опитаха да бъдат възможно най-учтиви, но заключението им беше осъдително: проучването им установи, че Байдън просто не е успял да убеди избирателите, че е подходящ за поста. Президентът нямаше път към победа.
Ако Байдън е знаел за провалените анкети, той не го е показал.
В един момент Байдън помолил помощник да го свърже с Донилон, защото президентът не вярвал на Пелоси. Тя била категорична, че анкетите сочат, че г-н Байдън ще загуби от Тръмп.
Адриен Елрод, съветник в кампанията на Байдън, подозира, че президентът не получава пълна представа за това колко тежка е ситуацията.
Елрод беше близка с Джо Скарбъроу и Мика Бжежински от годините, в които участваше в тяхното предаване, преди да се присъедини към кампанията. Г-жа Елрод се обади на Скарбъроу, за да обсъдят проучванията и опасенията в кампанията, че президентът е държан в неведение, с надеждата, че той ще предаде тези точки в предаването.
Дни преди Байдън да се оттегли от надпреварата, Скарбъроу канализира тези разочарования, когато каза в ефир:
„Гневът, който чувам, не е към Джо Байдън“, каза Скарбъроу.
На път за събитие за набиране на средства в Хамптънс, скоро след дебата, Байдън попита групата си от пътуващи помощници на борда на „Еър Форс Уан“ какво говори външният свят. Те представиха прекалено щедра картина на неговото положение, като подминаха факта, че Демократическата партия се разпада. Някои от подслушалите разговора се паникьосаха, притеснени, че Байдън чува само опростен вариант на ситуацията. Въпреки това никой не каза нищо.
В Ийст Хамптън, Ню Йорк, той се срещна с по-малко от дузина заможни поддръжници в дома на бизнесмена Аврам Глейзър. Дарителите оспориха представянето на Байдън в дебата. Един дарител му каза, че са на близо една възраст, а той призна, че не е толкова умен или проницателен, колкото е бил някога. Той каза на Байдън да го убеди, че все още е в състояние да изпълнява задълженията си още четири години. Други дарители се натрупаха.
Байдън отхвърли представянето си в дебата като лоша вечер, обещавайки да остане в надпреварата. Най-близките му помощници отхвърлиха притеснението, наричайки го типично безпокойство на донорите.
В месеците, откакто Тръмп встъпи в длъжност, много демократи изразиха съжаление, че не са призовали Байдън да се оттегли по-рано - или да го накарат изобщо да не се кандидатира за преизбиране. Най-близките помощници на бившия президент са на различно мнение. Според тях той никога не е трябвало да се поддава на натиск и да се отказва от кампанията си за преизбиране.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.