Юни 2024 г. щеше да бъде знаменателен месец за президентството на Джо Байдън: пътувания до Франция и Италия, звездно събитие за набиране на средства в Лос Анджелис с Барак Обама, Джордж Клуни и Джулия Робъртс, както и първият дебат срещу Доналд Тръмп. Но имаше и друг въпрос, който беше на първо място в ума на президента. Както Байдън сподели с близък приятел: "Единственото нещо, което ме интересува, е синът ми да не бъде осъден".
На 3 юни Хънтър Байдън се яви във федерален съд в Уилмингтън, Делауеър, за да се изправи пред три обвинения в тежки престъпления за лъжа във федерално заявление за огнестрелно оръжие и притежание на оръжие, докато е злоупотребявал с наркотици. Освен опасността за свободата на Хънтър, процесът със сигурност щеше да злепостави семейство Байдън, разкривайки мрачни тайни от мъчителните години след смъртта на брат му Бо Байдън от рак, пише "The Wall Steret Journal".
Голяма част от обществеността не е била наясно с дълбочината на смутовете в семейство Байдън – афери, зависимости, алкохолизъм – и сега всичко щеше да излее наяве, пет месеца преди изборите. За да докажат, че Хънтър Байдън е злоупотребявал с наркотици, когато е купил оръжието, прокурорите са планирали да призову трима ключови свидетели: бившата му приятелка, с която се е запознал, когато е била стриптизьорка; бившата му съпруга, майка на три от дъщерите му; и вдовицата на Бо, с която е започнал романтична връзка след смъртта на брат си.
Делото беше само едно от съдебните премеждия на Хънтър Байдън. Републиканците в Конгреса разглеждаха неговите задгранични бизнес отношения в Украйна, Китай и други страни, за това, което по-късно щеше да се превърне в разследване за импийчмънт. Той беше замесен в дело за издръжка на дете, което е баща на жена от Арканзас. И етични въпроси оставаха около продажбите на неговите картини, които галерист от Ню Йорк обявяваше за 75 000 до 500 000 долара всяка - цени, които според критиците произведенията никога нямаше да достигнат без фамилното име на художника.
С картините на Хънтър като основен източник на доходи, семейството все повече се тревожеше как той може да продължи да си позволява скъпи адвокати от Вашингтон като Аби Лоуъл. В един момент семейството помоли висши помощници в Белия дом да обмислят дали Байдън може да помогне на сина си да набере пари за правни сметки. Въпросът стана още по-належащ на фона на опасенията, че Лоуъл може да се откаже от Хънтър като клиент, ако сметките не бъдат платени.
Хънтър разбрал, че Националният комитет на Демократическата партия плаща адвокатските хонорари на президента Байдън, произтичащи от разследване на боравенето му с класифицирани документи, поето от специалния прокурор Робърт Хър. Хънтър попитал защо Националният комитет на Демократическата партия не може да плати и неговите. В крайна сметка адвокатите решили, че президентът не трябва да участва в набирането на средства за Хънтър, а Националният комитет на Демократическата партия не можел да оправдае плащането на разходите на Хънтър.
Републиканците превърнаха Хънтър в централен елемент на атаките срещу президента. Когато най-добрите помощници на Байдън преглеждаха облаци от думи, съставени от външни социологически агенции, за да видят какво мотивира избирателите, името на Хънтър Байдън почти винаги се появяваше. Но в Белия дом той беше до голяма степен забранена тема. Президентът изпитваше дълбока вина за трудностите на единствения си оцелял син и до голяма степен отказваше да говори за тях.
За Джо Байдън процесът срещу сина му беше опустошителен. Той беше убеден, че целта на републиканците е да сломат Хънтър психологически, така че той да се върне към наркотиците и да започне отново да употребява наркотици и алкохол.
Байдън съжаляваше, че не е могъл да присъства на процеса; той ходеше до Уилмингтън няколко пъти, но никога не влизаше в съдебната зала. Първата дама Джил Байдън се появяваше почти всеки ден. Повечето висши помощници нямаха представа, че тя планира да присъства на процеса, докато не пристигна в първия ден, придружена от помощници, семейство и приятели. Случайно беше нейният 73-ти рожден ден и Хънтър я поздрави: „Честит рожден ден. Организирах ти специално събитие.“
Докато прокурорите излагаха тезата си, те представиха снимки на Хънтър с принадлежности за наркотици, понякога без риза или частично цензурирани заради голота. Те показаха съобщения между Хънтър Байдън и неговите наркодилъри, докато бившите му любовници, една по една, потвърждаваха редовната му употреба на наркотици.
Джо Байдън беше в Белия дом, когато на 11 юни беше произнесена присъдата: Виновен по всички обвинения. Неговата помощничка, Ани Томазини, съобщи лошата новина на президента. След няколко часа той трябваше да говори във Вашингтон Хилтън и помощниците му се притесняваха, че ще се появи публично. „Не е нужно да правиш това“, каза му Анита Дън. "Можеш да се прибереш у дома в Уилмингтън. Всички ще разберат." Вицепрезидентът Камала Харис предложи да говори вместо него. Байдън отказа: "Искам да го направя", каза той.
Присъдата дойде в критичен момент за президента, когато той трябваше да докаже енергичността си пред избирателите, които се отдръпваха. Някои от най-близките до Байдън се опасяваха, че изпитанието на процеса срещу Хънтър ще затрудни набирането на необходимата издръжливост. Най-лошите им страхове се разиграха на сцената на дебата в Атланта на 27 юни, когато Байдън се мъчеше да състави присъди.
На следващата сутрин притесненията на Хънтър бяха намаляли. Той си помисли, че Байдън просто е бил изтощен по време на дебата. За семейство, преживяло трагедия, пристрастяване и поражение, това беше просто поредното предизвикателство. Никой не обсъждаше отпадането на Байдън от президентската надпревара.
На следващата сутрин, на 1 юли, Върховният съд постанови, че Тръмп може да се позове на президентски имунитет от съдебно преследване за опит да отмени резултата от изборите през 2020 г. Байдън и помощниците му дълго време се въздържаха от директни коментари по съдебните дела на Тръмп; те не искаха да придават никаква достоверност на обвиненията на Тръмп, че Байдън стои зад съдебните преследвания. Но Байдън смяташе, че това решение на Върховния съд е твърде исторически значимо, за да бъде игнорирано.
Изведнъж от екрана на Байдън се чу неидентифициран глас и препоръча адрес в Овалния кабинет. В началото някои помощници нямаха представа кой говори. Скоро стана ясно, че гласът принадлежи на Хънтър Байдън, за когото служителите на Белия дом не знаеха, че е на разговора.
Съветникът на Белия дом Ед Сискел изрази известна загриженост относно изказването на Байдън от Овалния кабинет. Хънтър отвърна рязко: „Това е едно от най-значимите решения, които Върховният съд някога е вземал.“ Той каза, че баща му има пълното право да използва силната образност на Овалния кабинет, за да предаде това послание. (По-късно те се настаниха в Крос Хол, дългия коридор на първия етаж на Белия дом.) След края на разговора Сискел каза на колегите си, че присъствието на Хънтър е неуместно.
Няколко седмици по-късно Байдън се беше укрил в Рехобот Бийч, Делауеър, болен от Ковид и провеждаше срещи, за да определи политическото си бъдеще. Хънтър се обади от Лос Анджелис и ясно заяви, че подкрепя всяко решение, което баща му ще вземе. Но му каза: „Наистина бих искал да се върнеш.“ Хънтър имаше предвид, че президентството отнема цялото време на баща му. Той често казваше на хората, че е по-заинтересован баща му да се откаже от кампанията си от когото и да било.
Хънтър щеше да повярва, че почивката за възстановяване от Ковид е позволила на баща му да се замисли за първи път – да види, че дори и да може да спечели преизбиране, кандидатурата му разкъсва Демократическата партия. На следващия ден Байдън обяви, че се оттегля от президентската надпревара.
Няколко дни преди Деня на благодарността, Хънтър Байдън пристигна във Вашингтон преди годишното пътуване на семейството до Нантъкет. В Белия дом Хънтър казал на баща си, че неговият юридически екип е подготвил 52-страничен документ, озаглавен „Политическите преследвания на Хънтър Байдън“. Те планирали да го публикуват публично преди изслушванията за произнасяне на присъдата на Хънтър през следващия месец. Документът включвал хронология на разследванията и твърдил, че Хънтър не би бил изправен пред обвиненията, ако не беше син на президента. В него също така се предупреждавало, че избирането на Тръмп представлява още по-сериозна заплаха за Хънтър.
Байдън многократно е отхвърлял възможността да помилва сина си. Хънтър е казал на приятели, че никога не е обсъждал тази възможност с баща си и все още вярва, че ще спечели делата си при обжалване. Но победата на Тръмп и особено номинацията му на Каш Пател за ръководител на ФБР промениха сметката, каза Хънтър на приятели. Джо Байдън вече беше загубил единия си син от рак и близките му съюзници не можеха да си представят, че би позволил на другия си син да прекара един ден зад решетките - особено по обвинения, които според тях са до голяма степен фалшиви.
В Нантъкет, по време на Деня на благодарността, Байдън взе решението си: Ще предостави на Хънтър пълно и безусловно помилване. Никой от служителите му не участваше в процеса. Когато президентът се завърна във Вашингтон в събота, той обяви помилването с остро изявление, написано лично от него, в което се позова на „опит за пречупване на Хънтър“ с „безмилостни атаки и избирателно преследване“.
Високопоставени служители в Министерството на правосъдието бяха шокирани. Дори някои от най-верните защитници на президента бяха ужасени. Байдън прекара последните няколко години в съпротива срещу опитите на Тръмп да делегитимира федералните преследвания, като заявяваше, че са политизирани. Сега Байдън се съгласи. На 20 януари, като последен акт в длъжност, той превантивно помилва собствените си трима братя и сестри и двама от техните съпрузи.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.