След завръщането на Доналд Тръмп на президентския пост в САЩ единните преди това възгледи на американците и европейците относно руската инвазия в Украйна се разминаха. Тръмп заяви, че това не е неговата война и започна да търси бърз мир. Киев получи „тоягата“ (обвинения в диктатура и прекъсвания на военната помощ), а Москва получи „моркова“ -телефонни разговори с Тръмп и предложения за сътрудничество. Европа продължи да осъжда Русия и да подкрепя Украйна, но не можа напълно да замести САЩ като основен военен донор. Преди два дни обаче Тръмп обяви, че Европа и САЩ отново са готови да помогнат на Украйна с единен фронт. „Уолстрийт Джърнъл“ обяснява каква роля е изиграл чарът на европейските лидери, които успяха да намерят подход към Тръмп в този политически обрат.
На 14 юли Доналд Тръмп обяви големи доставки на американско оръжие за Украйна, които ще бъдат финансирани от страните от НАТО, даде на Владимир Путин 50 дни да сключи мир и заплаши да наложи 100% вторични мита на Русия в противен случай.
Това изявление, което самият Тръмп обяви за „важно“, беше посрещнато със скептицизъм от мнозина: руският президент за пореден път получи отсрочка, и то толкова дълга, а новите санкции едва ли ще го принудят да спре войната (това се потвърждава от източници в Кремъл). Московската борса дори отговори на заплахите на Тръмп с рязко покачване - знак, че те не са взети на сериозно.
Въпреки тези уговорки, позицията на Тръмп по руско-украинската война наистина се е променила, смятат наблюдатели.
„Най-лошите сценарии за това какво биха могли да означават първите шест месеца от втория мандат на Тръмп за Украйна не са се сбъднали. Опитът да се накара Путин да седне на масата за преговори може да не проработи. Но поне Тръмп не се отказва от Украйна“, пише CNN.
Източници на Wall Street Journal казват, че е било успех, че Тръмп се е отказал от позицията си на равноотдалеченост от Москва и Киев, ясно е определил Русия като агресор в тази война и се е съгласил да възобнови доставките на оръжие за Украйна. Този успех беше постигнат благодарение на неотстъпчивостта на Путин, както и на усилията на европейските лидери и генералния секретар на НАТО, които активно се опитваха да спечелят Тръмп на своя страна с помощта на директна дипломация, личен чар и бизнес предложения.
Когато Тръмп се завърна в Белия дом, той и екипът му ясно заявиха, че са скептични към Европа. Но шест месеца по-късно Тръмп изглежда подкрепя НАТО повече от всякога. През юни той присъства на срещата на върха на алианса в Нидерландия, където държавите-членки най-накрая се съгласиха да увеличат разходите за отбрана до 5% от БВП, а генералният секретар Марк Рюте го поласка открито, отговаряйки на обидите на Тръмп към Иран и Израел, като каза:
„Татенцето понякога трябва да използва силен език.“
Американският президент, който наскоро напусна преждевременно среща на лидерите на Г-7, нарече срещата на върха на НАТО „невероятна“.
В допълнение към Марк Рюте, Тръмп успя да спечели и финландския президент Александър Щуб (той посети САЩ през март и игра голф с Тръмп) и новия германски канцлер Фридрих Мерц (той посети Белия дом в началото на юни и оттогава води редовни телефонни разговори с Тръмп). Мерц, който е поел курс за мащабно превъоръжаване на Германия и е отслабил бариерата на дълга на страната за тази цел, е успял да намери подход към Тръмп, като му е предложил да купи американско оръжие, пише WSJ. Бившият високопоставен служител на германското министерство на отбраната Нико Ланге в коментар към изданието нарече това „дипломация на чекова книжка“.
Според WSJ, когато Пентагонът внезапно е спрял да доставя на Украйна боеприпаси, включително ракети за системата за противовъздушна отбрана Patriot, в началото на юли, Мерц е поискал телефонен разговор с Тръмп. Разговорът се е състоял на 3 юли.
„Обадих се, за да ви поздравя за Деня на независимостта на Съединените щати, който се чества на 4 юли и да ви предложа сделка“, казал Мерц, съобщиха източници, запознати с разговора, пред WSJ.
Неговото предложение е било Германия да купи две системи за противовъздушна отбрана Patriot от Съединените щати за Украйна. Германското правителство смята, че това е един от малкото начини за бързо снабдяване на Украйна с оръжия, предвид ограничения производствен капацитет на Европа.
По време на разговора между Тръмп и Мерц се оказа, че американският президент не е знаел за спирането на доставките на оръжие за Украйна. Скоро след това те бяха възобновени. И на 11 юли, след като гледа новините за последните удари на Русия срещу Украйна, Тръмп неочаквано се обади отново на Мерц. Той изрази недоволство от Путин и предложи да продаде на Германия не две, а пет системи „Пейтриът“. Мерц веднага се съгласи, въпреки че според източници на WSJ ще трябва да се координира с други европейски лидери относно финансирането на тази сделка.
В крайна сметка Тръмп се съгласи с Мерц и Рюте да закупят „масивни“ (по думите на Рюте) оръжия за Украйна; те ще бъдат произведени в САЩ и закупени със средства от страни от НАТО.
„Ние ще им доставим оръжия, а те ще платят за тях“, заяви Тръмп, когато представяйки сделката.
„Уверих го (Тръмп), че Германия ще играе решаваща роля във военните доставки за Украйна. Правим това в наш собствен интерес“, добави Мерц. Същия ден германският министър на отбраната Борис Писториус призова членовете на НАТО да „отворят портфейлите си“ – но не всички са съгласни.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.