IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec Megavselena.bg
BGONAIR Live

САЩ могат да притиснат Русия без „вторични мита“

Путин е непокорен

Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

Доналд Тръмп не се нуждае от така наречените вторични тарифи, за да смаже приходите на Русия от петрол, които в момента са 160 милиарда долара годишно. Неотдавнашната заплаха на президента на САЩ. Да се налагат санкции срещу страни, които купуват петрол от Москва, е пълно с капани. Той има по-добър начин да намали паричния поток, който подхранва войната на Кремъл срещу Украйна, пише в коментар за Ройтерс Хюго Диксън.

Това би било с цел да се убеди Индия, вторият по големина клиент на Русия, да спре да купува петрол, като същевременно се убеди Саудитска Арабия да добива повече. Това би гарантирало, че световните цени на суровия петрол няма да скочат с намаляването на износа на Москва. САЩ биха могли също така ефективно да намалят цената, която Русия получава за продажбите си на петрол в чужбина – дори повече от намалението, договорено с Европейския съюз миналата седмица. Заедно тези мерки биха натрупали още повече проблеми върху икономиката на президента Владимир Путин, която вече е изправена пред напрежения от нарастващ бюджетен дефицит , забавящ се растеж, нарастващи лоши дългове и все още висока инфлация.

Какъв е проблемът с това да се действа докрай и да се спре целият износ на петрол от Москва? Това е целта на заплахата на Тръмп да наложи вторични мита на страните, които търгуват с Русия. Миналата седмица той заяви , че ако Путин не сложи край на войната в Украйна до 50 дни, ще наложи 100% мита върху вноса на САЩ от държави, които купуват руски стоки.

Подобни всеобхватни вторични тарифи биха имали толкова много недостатъци, че финансовите пазари не вярват, че Тръмп ще изпълни заплахата си. Руските акции и рублата се повишиха след коментарите му, докато цената на суровия петрол падна – точно обратното на това, което би се случило, ако инвеститорите смятаха, че той е сериозен.

Страната на Путин е третият по големина производител на петрол в света след САЩ и Саудитска Арабия. През юни тя е изнасяла 7,2 милиона барела суров петрол и рафинирани продукти, като дизел, на стойност 13,6 милиарда долара, според Международната агенция по енергетика (МАЕ), което означава годишен темп от малко над 160 милиарда долара. Премахването на всички тези доставки от световния пазар би довело до рязко покачване на цените. Освен всичко друго, това би навредило на американските потребители, накърнявайки популярността на Тръмп.

Друг проблем е Китай, който купи, отваря нов разделпочти една трета от обема на руския суров износ от януари до май, според данни на Института по икономика към Киевското училище. Пекин е най-важният съюзник на Москва. Така че, ако Тръмп наложи 100% мита върху китайския внос в Съединените щати, той вероятно няма да промени поведението на страната. Той само ще разпали допълнително търговска война с втората по големина икономика в света и ще повиши инфлацията у дома.

И по втория път, от самото начало, работихме и сега сме готови да отговорим с контрамерки.

На теория Тръмп би могъл да освободи Китай от вторични мита, като същевременно ги наложи на други страни. Индия и Турция, които купуват съответно около една четвърт и една десета от руския суров петрол, биха били основните цели. Президентът може би ще има повече късмет да им извие ръцете. Но политика, която наказва приятелски настроени страни, а освобождава Китайската народна република, най-сериозният дългосрочен съперник на Съединените щати, би била геополитическа глупост.

За щастие има алтернативи. Тръмп би могъл да използва както моркови, така и тояги, за да убеди Индия и Турция да спрат да купуват руски петрол. Вашингтон има обширни отношения с Ню Делхи и Анкара в областта на отбраната, търговията, технологиите и енергетиката. Използвайки множество лостове, Тръмп би могъл да изготви печеливши сделки и за двете страни.

Един от морковите би могъл да бъде осигуряването на алтернативни доставки на суров петрол за световните пазари. Това би уверило Индия и Турция, че няма да плащат повече за енергията си. Също така би защитило американските потребители от по-високите цени на горивата.

Путин ще се затрудни да намери купувачи, които да заемат напълно мястото на Индия и Турция. За разлика от това, Тръмп има реалистичен шанс да привлече други доставчици, които да запълнят производствената празнина. Това би било невъзможно, ако Китай също спре да купува петрол от Москва.

Първите места, където президентът на САЩ трябва да посети, са Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства, тъй като той поддържа близки отношения с техните лидери. Те разполагат с излишен капацитет за производство на петрол от 3,2 милиона., отваря нов разделбарела на ден, показват данни на МАЕ, което е повече от това, което Индия и Турция купуват от Русия. И двете страни са склонни да увеличат дела си на световния пазар.

Тръмп може също така да успее да убеди американските производители, с които има добри отношения, да увеличат производството на петрол. Ако на пазара възникне временен недостиг, Съединените щати биха могли дори да освободят петрол от стратегическите си резерви., отваря нов разделКомпанията би могла да се ангажира да попълни тези запаси с навлизането на ново производство, което би дало увереност на сондажните компании да увеличат предлагането.

Намаляването на количеството петрол, което Русия може да изнася, трябва да бъде само част от плана на Тръмп. Той също така трябва да намали цената, на която Москва продава своя суров петрол.

Миналата седмица ЕС намали нивото, на което Русия може да изнася петрол, от 60 на 47,60 долара за барел, възползвайки се от факта, че цените са паднали, откакто Г-7 богати държави се споразумяха за първоначалния таван през 2022 г. Ако Тръмп подкрепи тази инициатива, би било възможно цените да паднат значително.

За да избегне ограничението, Москва изгради „ сянка на флотилия “ от танкери, които не спазваха ценовия лимит за транспортиране на петрол. След това страните от Г-7 наложиха санкции на някои от тези кораби, което затрудни експлоатацията им.

САЩ, които имат по-строги санкции от ЕС, биха могли да санкционират всички танкери от руския скрит флот, а не само някои от тях. Ако успеят да накарат Индия и Турция да спрат покупките си на руски петрол, това допълнително би намалило цената, която Москва може да начислява.

С тези мерки може да се постигне ценови таван от около 40 долара за барел. Ако обемът на руския петролен износ също намалее значително, би могло да се окаже възможно приходите от черния петрол да се намалят наполовина.

Путин е непокорен , така че изпразването на военните му средства може да не е достатъчно, за да го принуди да седне на масата за преговори. Но Тръмп също така обеща да увеличи доставките на оръжие за Украйна, при условие че европейските страни платят за тях. Ако президентът на САЩ спази обещанието си и Европа намери парите, може би чрез използване на замразените активи на Москва в размер на 300 милиарда долара, Русия може в крайна сметка да спре войната.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата