Съединените щати предупредиха, че „няма план Б“ за Сирия, призовавайки за спокойствие след прекратяването на огъня , постигнато с посредничеството на Израел след сблъсъците в Южна Сирия, в които се намесиха израелските сили, пише Newsweek.
„Президентът Тръмп има огромен интерес да гарантира регионална стабилност“, заяви в Ливан посланикът на САЩ в Турция и пратеник в Сирия Томас Барак.
Сирия е на пресечната точка на конфликти, включващи големи сили от Близкия изток Израел, Иран и Турция, и ако излезе извън контрол, може да се превърне в епицентър на по-голяма регионална война, която може да въвлече и Съединените щати.
Коментарите на посланика подчертаха подкрепата на САЩ за преходното сирийско правителство на президента Ахмад ал-Шараа, бивш джихадист, който свали подкрепяния от Иран президент Башар ал-Асад в края на миналата година.
Сирия се опитва да се възстанови, да си върне контрола от въоръжени групировки, да спре междуконфессионалното насилие и да се пребори с ИДИЛ. Последните боеве и разширеното разполагане на войски от Израел показват, че ситуацията остава нестабилна.
Американският пратеник Том Барак потвърди в понеделник подкрепата си за преходното правителство на Сирия, заявявайки, че „няма план Б“ за обединяване на разкъсваната от война страна. В интервю за Асошиейтед прес в понеделник той заяви, че намесата на Израел „създава още една много объркваща глава“ и „дойде в много неподходящ момент“.
Според правозащитни организации и власти, над 300 души бяха убити, а хиляди бяха принудени да избягат от сблъсъци на религиозна основа миналата седмица в южната провинция Сувейда. Службата на ООН за правата на човека (OHCHR) заяви, че има съобщения за широко разпространени нарушения и злоупотреби, включително екзекуции без предварително обявяване и произволни убийства, отвличания, унищожаване на частна собственост и плячкосване на домове.
Израелският премиер Бенямин Нетаняху заяви миналата седмица, че сирийското правителство е изпратило войски в Южна Сирия и е започнало да атакува общността на друзите, което е накарало правителството да удари министерството на отбраната в Дамаск.
Израел иска демилитаризирана зона в региона южно от Дамаск, от Голанските възвишения до района на Друзските планини, добави той.
Израелската армия, която набира много войници сред друзското население на Израел, обяви част от района, съседен на граничната ограда в Северен Голан, за затворена военна зона, според израелския Канал 12.
Президентът Ал-Шараа осъди „чуждестранната намеса“ в реч в събота. Шараа и неговото временно правителство заявиха, че властите се стремят да възстановят държавното управление в региони, доминирани от друзски милиции.
Посланикът на САЩ в Турция, специален пратеник за Сирия Томас Барак, написа в социалната мрежа X:
„Международната общност до голяма степен се обедини зад зараждащото се сирийско правителство, наблюдавайки с предпазлив оптимизъм как то се стреми да премине от наследство на болка към бъдеще на надежда. И все пак, тази крехка амбиция сега е засенчена от дълбок шок, тъй като бруталните действия на враждуващи фракции на място подкопават авторитета на правителството и нарушават всякакво подобие на ред. Всички фракции трябва незабавно да сложат оръжия, да прекратят военните действия и да се откажат от циклите на племенно отмъщение. Сирия е в критичен момент – мирът и диалогът трябва да надделеят – и да надделеят сега.“
Сирийските власти са изправени пред предизвикателството да установят контрол и да покажат, че са надхвърлили джихадистките си връзки. По-нататъшните боеве биха могли да задълбочат кризата в Сирия и да предизвикат по-нататъшна израелска намеса. Сирийските власти евакуират стотици бедуински семейства, блокирани в Сувайда, в провинцията Дараа.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.