С намаляването на американската чуждестранна помощ, Русия се стреми да разшири обхвата си на глобално развитие в страните от Глобалния Юг.
С прекратяването на дейността на Агенцията на САЩ за международно развитие ( USAID ), Русия се готви да копира модела на агенцията, позиционирайки Кремъл да пожъне благодарност от нациите, които сега получават по-малко помощ от Съединените щати, пише за The National Interest старши сътруникът в Американския съвет за външна политика Томас Кент.
Русия няма централизирана агенция за чуждестранна помощ, подобна на тази, която Съединените щати някога имаха в лицето на USAID. Повече от дузина министерства и организации управляват помощ за развитие, културни проекти, студентски обмен и помощ при бедствия. Русия не публикува пълна статистика, но анализаторите оценяват общата ѝ годишна помощ на малко над 1 милиард долара преди пълномащабното нахлуване в Украйна. И по-голямата част от руската помощ отива за постсъветските страни и малък брой други държави – главно в Глобалния юг – където помощта „ отговаря на националните интереси на Русия “.
За разлика от това, бюджетът на USAID беше значително по-значителен: 22 милиарда долара през 2024 г. за работа в 146 държави . Въпреки че разходите му вероятно ще бъдат много по-малки, Кремъл очевидно обмисля навлизане в геополитическото и геоикономическото пространство, което Съединените щати са оставили вакантно.
Намеци за плановете на Русия се появиха този месец в публикувано обширно интервю с Евгений Примаков, ръководител на агенцията „ Россотрудничество“ („Руско сътрудничество“). Като част от руския комплекс за помощ, тя осъществява културни и хуманитарни програми и управлява центрове „ Руски дом “ в чужбина.
Примаков заяви, че Министерството на външните работи, майката на Россотрудничество , проектира „следващата итерация“ на руската чуждестранна помощ с „формат, аналогичен на USAID“. Вероятно целта би била цялата руска помощ да бъде обединена под един чадър с увеличено финансиране.
И двете страни в дебата за сигурността в Европа имат повече да научат една от друга, отколкото си мислят.
Путин обърка сдържаността на Тръмп със слабост. Сега, след като съюзниците им са се осмелили, а търпението им се е изчерпало, Съединените щати се готвят да спрат руската агресия.
Задачата не е лесна. В момента видни институции като президентската канцелария, Руската православна църква, големи университети, Министерството на извънредните ситуации и фондации с връзки на високо ниво участват в проекти за чуждестранна помощ. Те може да не са склонни да преотстъпят тази работа – и съпътстващите я бюджети и пътувания – на друга организация.
Примаков също призна, че Русия, която сега е в разгара на скъпоструваща война срещу Украйна, „е много по-заинтересована от артилерийски снаряди, отколкото от изпращане на учебници“. Той каза, че по този начин настоява проектите на неговата агенция да бъдат оправдани от гледна точка на „какъв социално-политически ефект искаме да постигнем и как ще го измерим“. Русия трябва да защитава националните си интереси, каза той, а чуждестранната помощ „не е благотворителност – тя е полезна за страната“.
От коментарите на Примаков не стана ясно колко висши служители са решили да инвестират в начинанието. Но общото намерение беше ясно. Руската помощ има и друга страна . Россотрудничество многократно е обвинявано , че служи като параван за руска пропаганда и разузнавателни операции. ЕС санкционира агенцията на Примаков през 2022 г. за управление на мрежа от „агенти на влияние“ и опит за изграждане на подкрепа за руската инвазия в Украйна.
Разширяването на чуждестранната помощ би могло да е от полза за Русия, създавайки впечатлението, че Кремъл се намесва, за да спаси страни, изоставени от Съединените щати. Примаков заяви, че агенцията му се разширява в Африка , включително в Ангола, Мали и Алжир. Въпреки това Русия никога не е била склонна към скъпа и обширна работа по развитие на място.
Освен това, Россотрудничество отдавна е обект на вътрешна критика в Русия заради вътрешна дезорганизация, разходи за ненужни културни събития и предполагаема корупция. Минали дискусии за поставянето му под прекия контрол на президента Владимир Путин или за създаването на държавна корпорация за изпълнение на програми за помощ не стигнаха доникъде.
Примаков също така заяви, че неговата агенция се конкурира с Китай в част от работата си, като Китай предлага на чуждестранните студенти стипендия от 500 долара месечно, която Русия не може да осигури.
Русия няма да се превърне в голям играч в областта на помощите за една нощ. Както Примаков го каза, засега „бихме искали да се конкурираме например с Финландия“. Финландия похарчи около 153 милиона долара за чуждестранна помощ през 2024 г. - повече от два пъти повече от бюджета на Россътрудничество . Но интересът очевидно е налице. По подобен начин съществува разбиране, че с намаляването на международния профил на Америка, сега има възможност Кремъл да засили своя собствен.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.