Мете Фредериксен, министър-председател на Дания, пристигна на посещение в Нук, за да поднесе извиненията си на гренландките, станали жертва на кампанията за принудителна контрацепция, водена от Дания на огромния арктически остров в продължение на повече от три десетилетия, съобщава Франс прес.
Това е "важен момент" и той е свързан с "тъмна страница от нашата обща история", написа Фредериксен в социалните мрежи след пристигането си в Гренландия.
"Това ще бъде много важен момент за тези жени, разбира се, но и за обществото като цяло", подчерта датската депутатка Аая Кемниц, която представлява Гренландия в парламента. "Това е втората стъпка в процеса на помирение след огласяването на извиненията", добави тя.
Очаква се церемонията да започне в 14:00 часа местно време.
Кампанията, започнала в края на 60-те години и продължила до 1992 г., е имала за цел да намали раждаемостта в Гренландия. В края на 1970 г. на най-малко 4070 жени, или близо половината жени в Гренландия в детеродна възраст, е била поставена спирала, според проучване, представено в началото на септември. Действието е било извършвано предимно без предварително съгласие, дори при непълнолетни. Използването на това средство за контрацепция обаче е причинило сериозни усложнения при много жени, а голяма част от тях са станали безплодни.
В края на август датският премиер Мете Фредериксен поднесе извинения на жертвите, отговаряйки на искане, което тези жени отправяха от няколко години. В понеделник тя обяви създаването на "фонд за помирение", за да компенсира тях и други гренландци, дискриминирани поради произхода си в други случаи.
"Това е много добра новина, защото моите клиенти не се задоволяват само с извинение", казва Мадс Праминг, адвокат на около 150 от пострадалите, които съдят датската държава за нарушаване на човешките им права и искат обезщетение.
Между Нук и Копенхаген има много пречки, по-специално принудителните осиновявания или принудителното настаняване на гренландски деца в Дания. Датското правителство се опитва да успокои напрежението в момент, когато Гренландия е обект на интерес от страна на САЩ на Доналд Тръмп.
"Външният натиск, особено от страна на САЩ, принуждава Дания да увеличи усилията си", смята Кемниц.
Фредериксен наруши традицията на своите предшественици, които твърдяха, че Дания няма причина да се извинява. Централното и гренландското правителство се споразумяха да започнат независимо разследване на практики за контрацепция, чиито заключения току-що бяха оповестени.
Води се друго разследване, свързано с правните последици от тази кампания. То трябва да установи дали Дания е извършила "геноцид". Очаква се докладът от него да бъде огласен през пролетта на следващата година. / БТА
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Защо Русия засилва подкрепата си за Иран?
Китай задава нови стандарти за иновации в световната автомобилна индустрия
Anthropic не преувеличава за паноптикума на изкуствения интелект
Кадър на деня на 29 март
Затворените заводи във Франция са нараснали с 30% заради конкуренцията от Азия и митата
Eli Lilly сключи споразумение за 2,75 млрд. долара да доставя създадени с AI лекарства
Поверия и забрани на празника на 30 март
Времето тази седмица: Дъжд, сняг и повишена лавинна опасност
Дневен хороскоп: Баланс, идеи и спокойствие за всяка зодия
Рецепта от тефтера на баба: Катми по родопски
Мицкоски: Няма да правим компромиси с идентичността заради натиск от ЕС и България
Спортът по телевизията днес, 30 март
Мачовете по телевизията днес, 30 март
В Макларън обнадеждени след представянето си в Япония
Франция смаза Колумбия, звезда на ПСЖ блести с два гола
България вкара 10 гола на Соломоновите острови, а сега е ред на Индонезия
Трансферът е близо: Барса взима звезда от Италия
Нумерологична прогноза за 30 март
Диетичен хляб с бадемово брашно
Таро карта за 30 март, понеделник
Дневен хороскоп за 30 март, понеделник
Седмичен хороскоп за 30 март – 5 април 2026
Smart Care реализира 10000 поръчкови душ кабини в София – Какви са съветите на екипа?
Половината ваканционни имоти в България отпадат от Airbnb и Booking след 20 май 2026 г.
Наркотиците, които разцепиха „Бийтълс“
Тревогите на унгарската провинция ще решат съдбата на Орбан
Забравената болест се завръща: Туберкулозата отново застрашава света
Какво ще е времето през следващата седмица?
Варненският „Комодор” спечели купата на България по водна топка
Четири възможни сценария за еволюцията на Венера са разкрити чрез 234 хил. симулации
Сателитни данни разкриват изненадващи промени в сладководните запаси на Арктика
Защо колонизацията на Марс може да се окаже еволюционно самоубийство
Кометата C/2026 A1 продължава полета си към Слънцето
Палеонтолози откриха: Стотици яйца на динозаври, престояли 70 млн. години
Възможно ли е да се зачене дете в Космоса: Ново проучване разкрива сериозни пречки