Следователно родството между младоженците е непреодолима пречка за сключването на брака дори те да са наясно с рисковете за децата им и да нямат притеснение от това. Критерият на законодателя е медицински - за поколението съществува опасност от малформации, вродени болести и други недостатъци. Т.е. пречката е въведена, за да няма индивиди, живеещи в страдание, само поради прищевките на родителите си.
В същото време наличието на опасна болест за живота и здравето на поколението или на другия съпруг не е непреодолима пречка (1). Достатъчно е здравият съпруг да знае за нея и въпреки това да се съгласи да сключи брак. В някои случаи е напълно възможно болестта да застраши здравето и живота на поколението в същата степен както родството. Т.е. имаме две обстоятелства, които понякога водеят до еднаква опасност, но в единия случай пречката играе ролята на сигурна преграда пред брачното отношения, а в другия не. Това е абсурдно.
В чл. 13 на стария СК от 1986 г. относно болестта беше въведен медицински критерий като посочения по-горе. Текста гласеше:
"Не може да сключи брак лице: което страда от болест, представляваща сериозна опасност за живота или здравето на поколението или на другия съпруг, освен ако болестта е опасна само за другия съпруг и той знае за нея."
С други думи пречката е непреодолима, ако болестта е опасна за поколението. В новия СК от 2009 г. този текст беше модифициран, в посочения по-горе начин.
Причината, поради която забраната отпада е горе-долу следната: "В днешно време хората могат достатъчно добре сами да решават. Пък и как ще им попречат да имат деца и без брак?"
Аргументът не може да се приеме по следните причини:
1. Практически същото може да се каже и за родството, но там пречката остава непреодолима. За нео от едно естество законът постъпва по два различни начина;
2. Да, те могат да имат деца и без брак, които ще обременят с болестта. Значи ли това обаче, че държавата трябва да стимулира решението им?
3. Аргументът не е аргумент. Той може да се посочи за легализацията на всичко - нека позволим притежание на оръжие без разрешително - хората могат достатъчно добре да си решават, пък и без разрешително пак могат да си набавят какви ли не боеприпаси.
Премахването на абсурда в чл. 7 от СК може да стане по два начина:
А) Разрешаваме и брак между родственици без ограничение, ако те съзнават възможните последствия - това решение е, разбира се, още по абсурдно и няма нужда да се спирам на въпроса защо.
Б) Връщането в действие на споменатия по-горе текст от стария СК, което се оказва единствено решение.
И за да покажа, че абсурдът може да прерастне в нещо още по-драстично:
Според чл. 135 от Наказателния кодекс:
(1) Който, като знае, че страда от венерическа болест, зарази другиго със същата болест, се наказва с лишаване от свобода до три години и с глоба до двеста лева.
(2) Ако в случая на предходната алинея заразените са непълнолетни лица до 16-годишна възраст или са заразени повече от две лица, наказанието е лишаване от свобода до пет години или глоба до петстотин лева.
(3) Който, като знае, че страда от венерическа болест, зарази по непредпазливост другиго със същата болест се наказва с лишаване от свобода до една година или с глоба до двеста лева.
(4) Който чрез полово сношение или по друг начин постави друго лице в опасност да бъде заразено от венерическа болест, се наказва с лишаване от свобода до шест месеца или с глоба до двеста лева.
(...)
Венерически са болестите предавани по полов път. Някои от тях могат да бъдат опасни по смисъла на чл. 7 от СК. Така ако един от съпрузите е болен от опасна венерическа болест преди брака, но въпреки това пречката е била преодоляна поради съгласието и знанието на другия съпруг е възмождо са се стигне до наказателна отговорност за болния. Предполага се, че заразеният съпруг няма да възбуди наказателното предследване с частната си жалба (както изисква за това престъпления чл. 161, ал. 2 НК). Но всичко това зависи от добрата му воля.
Така нещата стават доста странни, макар и напълно реални. Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.