Потърсих моя човек понеже си бях наумил да издавам книжка с избрани рубрики от "Люто чушле" и "Остро перо" от friends.bg до сега в blog.bg. Да си призная бях бързо и откровенно разобеден да се заемам с тази трудоемка инициатива, понеже печалбата щеше да е почти никаква - и за издателя и за мене. Много малък процент би си закупил тази книжка, и то този е процент е главно от блогъри и приятели в blog.bg. Какво ще я интересува да речем леля Пена от Пловдив която не знае дори за blog.bg някакви истории - първоначално с нетчета, злики и Балета, и после с Чудовища, веселяци, певци и т.н. Демек, нисък интерес, слаба печалба.
Но да оставим това, с моят приятел проведохме интересен разговор отностно културната политика в областа на издаването. Сподели ми, че издателствата в България са се превърнали в печатници - печатат се книги, както се печатат вестници - жълти вестници.
В днешно време всеки може да издава книги, като главно се набляга на художествени измислици и стихотворения. Това ми даде отговор защо има явления и недоразумения като Капитан Немо и Цефула. Такива "постигнали хора" както би казала Пискова -много, ама изключително много. Немо и Кръстев за жалост не са изключение, те са едни от многото.
Моят приятел също ми каза, че е присъствал на издаването на някоя художествена измислица. Събират се група хорица които уж да уважат автора, а чакат коктейла и яденето след представянето. Вика се някакъв критик, който в повечето си случаи заявава " Не съм чел цялата книга, понеже нямах време, но е хубава". И ето ей такива. Ествено попитах моят приятел издател как за Бога позволява на всякакви графомани да се издават и от това да си създават измислено самочувствие. Дадох му и аз пример именно с Кръстев и Станков, а той ми отговори, че трябва да печелят от нещо, талантривите хора са останали малко, за това на килограм се бълват "Мадам утопии, мадам еротики" от автори като Мадам Кръстев. И нещата ще вървят на още по зле.
Трудно ще изкореним тази практика, но поне може да се бунтуваме и да изразим мнението си. Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

САЩ няма да участват в срещата на Г-20 в Южна Африка заради "избиваните африканери"
Wall Street изтри загубите с надежда за решение на кризата с блокираната администрация
Ванс ще е кандидатът за президент на републиканците за следващия мандат, според Рубио
Киев обеща да "направи всичко" да ограничи руския петрол в Европа, Орбан получи дерогация от САЩ
Цените на храните в света са намалели за втори пореден месец през октомври
България е сред страните в ЕС с най-голям спад на стойността на земеделската продукция
Рецепта за крем карамел с тиква по японски
Три зодии започват нов етап на успех след 8 ноември
Късмет и любов за три китайски зодии от 10 до 16 ноември
"Блуждаеща планета" поглъща околната материя рекордно бързо
Олимпиакос надви Партизан в края, Реал взе Ел Класико с тройки
Сабаленка и Рибакина ще спорят за титлата във Финалния турнир в Рияд
Орела за грешника за Добруджа: Тази глупост граничи с не знам каква простотия!
Рибакина е на финал на Мастърса при жените
Божинов надъха Левски за дербито: Вярвам, че ще станете шампиони!
Трите Хикса разкри бъдещето си в Ботев Пд след първата победа на „Колежа“
Дневен хороскоп за 8 ноември, събота
Пало санто – срещу негативна енергия и за уют в дома
Уран преминава в Телец на 8 ноември – старото отпада от живота ни
Фрути акценти в маникюра – модерни за всеки сезон (+снимки)
Любовен хороскоп за ноември
Тест: Какво ви очаква през ноември
Внимание! Една маневра може да унищожи скоростната кутия
Радев призова за освобождаването на Никола Саркози
23-ма пияни или дрогирани водачи спипа МВР за ден
Катерачна боулдър среща за Купа „Одесос“ ще се проведе във Варна
Ограничават визите за руснаци в ЕС
Защо е важно за правата ни да имаме задължително писмена жалба?
Канадски учен твърди: Извънземни се крият на Луната и шпионират Земята
Учени откриха „блуждаеща“ планета, която поглъща 6 млрд. тона вещества в секунда
Може ли човек да оцелее в черна дупка
Астронавтите масово страдат от космическа болест – какво представлява тя
Най-старият и най-голям храм на маите е построен, за да изобрази Космоса
Как китовете могат да помогнат на хората да живеят 200 години