Рецесията в Германия, ако очакванията от допитванията на Блумберг се потвърдят, ще лиши ЕС от позицията на уникален икономически мотор – германския и ще постави под въпрос намеренията на канцлера Ангела Меркел за трети канцлерски мандат. В допълнение, според същото проучване, 64% очакват задълбочаване на европейската дългова криза, въпреки известното напоследък успокояване на финансовите пазари.
В същото време, Германия ще трябва отново да разтвори кесията си, този път заради очакваното искане за помощ от страна на боксуващата икономика на Испания.
Европейските правителства се надяват, че Гърция най-после ще стъпи на крака, след като от тройката /ЕС, ЕЦБ и МВФ/ бяха намалени лихвите по гръцкия дълг и на Атина бе дадено разсрочване по изплащане на дълга.
Проучването на Блумберг дава и някои основни положителни прогнози. Така например, инвеститорите смятат, че европейските държави са способни да продължат да изплащат дълговете си. И дакато 73% са на мнение, че Гърция ще изпадне в дефолт, това очакване е с най-нисък процент от края на 2010година. Наред с това, 62% смятат, че Испания няма да банкрутира, а 81% са убедени, че Италия ще бъде платежоспособна.
Но да се насочим отново към Германия. През третото тримесечие на тази година германскаата икономика е нарастнала с 0,2%, докато икономиката на еврозоната се е свила с 0,1%. Наблюдава се намаляване на поръчките за германската индустрия, производство и експорт, които са спаднали с повече отколкото се е предвиждало през септември т.г. Като пример се посочва Сименс – най-голямата машиностроителна компания в Европа, като емблематичния германски концерн е публикувал план за икономии в размер на 6 милиарда евро, с цел да се възстанови неговата печалба.
Все пак, германската рецесия може и да не се случи, смятат 44% от респондентите на Блумберг. Организацията за икономическо сътрудничество и развитие прави прогноза, че през идната година германската икономика ще нарастне с 0,6%, а безработицата ще остане на най-ниското ниво през последните 20 години. В същото време ще се повиши доверието в бизнеса.
Политиката на Ангела Меркел, която е канцлер от 2005 година, се преценява оптимистично от 60% от запитаните. За разлика от Германия, политиката на френския президент Франсоа Оланд, се преценява песимистично в допитването на Блумберг, и то от 80% от запитаните инвеститори, анализатори и търговци.
Казано накратко, икономическата ситуация в Германия и в ЕС остава нестабилна, а излизането от 5-годишната криза е под въпрос. Основната причина за това е, че сегашната глобална криза има дълбоки корени и много лица, докато лидерите на ЕС се оказват неспособни на радикални решения за формирането на политически и фискален съюз.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.