Електромагнитните полета на мобилните телефони могат да причинят рак на централната нервна система и на слухово-вестибуларния апарат, съобщи пред вестник “Труд” доц. Мишел Израел, ръководител на Българския комитет за защита от нейонизиращи лъчения към Световната здравна организация (СЗО).
Резултатите от изследвания след употребата на джиесеми повече от 8 години показват, че става дума за два вида тумори – злокачествен и доброкачествен.
Изданието е потърсило доц. Израел, след като СЗО обяви в сряда, че е възможно излъчването на джиесемите да е канцерогенно.
“Първият вид тумор, който могат да причинят мобилните телефони, е т. нар. мозъчен рак. Той се нарича глиома и обхваща мозъчните клетки невроглии (те са със звездовидна форма)”, обясни доц. Израел.
“Другият тумор е доброкачествен, той е на акустичния нерв, т. е. променя слуховия анализатор”, отбелязва той.
Доброкачественият рак обхваща тъкани и прекъсва функциите на слухово-вестибуларната система. Човек оглушава, застигат го вестибуларни пристъпи (проблеми с равновесието, повръщане), може да се стигне и до фатален изход, обясниха оториноларинголози.
“Дългото използване на джиесема затопля мозъка. Меките му тъкани се загряват допълнително с 0,1-0,2 градуса повече от обичайната температура”, каза още доц. Израел, базирайките се на резултатите от проучванията, на които стъпва и СЗО.
Той посочва, че за да има опасност за човека, загряването трябва да е с 1°-2°отгоре. Според доц. Израел мозъкът има достатъчно добро оросяване и тази топлина бързо се разсейва, но все пак поддържането на по-високата температура на меките тъкани е вредно.
Не на последно място има данни, че честото говорене по джиесем води до поведенчески промени при младежите. Например като нарушен сън, агресивност... “Затова е най-добре деца, юноши, бременни, кърмачки, възрастни хора със заболявания да употребяват по-рядко GSM”, препоръчва доц. Мишел Израел
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.