Често си говорим за това какво да ядем, за да си набавим един или друг витамин, за да не затлъстяваме, за да не затъпяваме, за да имаме здрави кости... и ако се вманиачим, става страшно.
Но ето няколко прости правила, с които е добре да се съобразяваме.
Да търсим здравословните храни
Това основно правило е важно не само в конкретния случай. Проблемът е, че както сме говорили, предпочитайки здравословните храни, сме в сблъсък със супермаркета, семейството, колегите, дори в конфликт с времето – по-лесно е да купиш нещо нездравословно, отколкото да приготвяш ежедневно домашна здравословна храна.
Когато се уплашите, че забравяте, не можете да се съсредоточавате, направете си едно кафе, сгответе някоя рибка с повече омега 3 и си купете пакетче орехи за следобедна закуска.
Храните, богати на фибри и протеини, увреждат по-малко и дават повече прилив на енергия
Преяждането и недохранването са вредни за мозъка. Това е правило, което също не бива да подценяваме. Трябва да се стремим към баланс, защото изследвания са доказали, че злоупотребата с калории нарушава мозъчната функция. За недохранването – мисля, че всички сме наясно и не ни трябват научни изследвания като доказателство.
Да си почиваме повече
Всички сме изпитвали на гърба си последствията от свръхстреса. Не можем да почиваме нормално, не можем да спим нормално. Тогава се сблъскваме с постоянното главоболие, безсъние, депресия, преумора. Респективно не можем да мислим нормално, забравяме, бъркаме думите, ставаме напълно безпомощни и не можем да чуем мислите си сред хаоса. И като нищо можем да загубим работата си, приятелите си, хармонията в семейството си. Затова невинаги многото пари и високите позиции ще ви донесат повече щастие и дълъг живот.
Да се натоварваме повече
И веднага даваме обратния съвет – натоварвайте повече мозъка си. Осигурявайте си нови и нови интелектуални предизвикателства, особено ако работата ви не е свързана с мислене, с вземане на решения и професионално израстване. Да си го кажем честно – повече от половината работни места към днешна дата са именно такива, колкото и да се тупаме в гърдите, че сме високотехнологична нация.
Затова всеки работи каквото намери, но всеки трябва да е отговорен за мозъчното си здраве. Друг няма да се погрижи да поумнеем и да се развиваме.
А всеки може да направи малки стъпки в тази посока – решавайте судоку в автобуса, учете нов език, дори да ви е напълно безполезен и да го забравите след три месеца, почнете с друг също толкова безполезен, но го използвайте като гимнастика за мозъка. А родителите – решавайте задачи с децата си, научете всички исторически дати и събития, научете всички столици в света, научете стихотворения за България... каквото искате учете и помнете, само поддържайте мозъка си. Това важи за всяка възраст.
Още полезни съвети прочетете в Az-jenata.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.