IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Болката - маркер на възпаление

Снимка: IstockPhoto

Снимка: IstockPhoto

Автор: д-р Ралица Правова

Болката може да бъде причинена както от директно нарушаване на целостта на тъкани или органи, така и в отговор на активен възпалителен процес -  естествен защитен механизъм в организма. В първия случай нервите и нервните окончания се увреждат директно, докато във втория при възпалението се отделят химически вещества, които активират рецепторите за болка. Различни са състоянията, при които може да се прояви болка като симптом на възникнало възпалително огнище.

Често свързваме възпалителните процеси с инфекциозен причинител, но това не е задължително за възникването им - механично дразнене също може да доведе до възпаление, но асептично (без наличие на бактерии или вируси).

При възпалително огнище, вследствие на инфекциозен причинител, е важно да се установи причината, за да се проведе специфично лечение – например с антибиотик, противовирусна или противогъбична терапия. Но докато се търси първоизточникът, дори и при започнато лечение, ключово значение има облекчаването на симптомите, защото болката често може да бъде нетърпима и да се отразява на ежедневните дейности.

Пример за възпаление, следствие на механично дразнене, са артрозните промени, при които ставните структури се търкат една в друга (при редуцирана хрущялна тъкан).

Възпалителните промени могат да доведат още и до главоболие, предменструален синдром, болка при фрактура или навяхване, дори до болки в зъбите.

Липсата на кислород предизвиква мигренозна, мускулна или стенокардна (сърдечна) болка. От друга страна, бъбречната, жлъчната и чревната колика са следствие на разтягане на гладката мускулатура. Възможно е проявата и на т. нар. отразена болка – например при заболяване на сърцето, болката се проявява в областта на ръката.

Възпалението е нормална и физиологична защитна реакция, но след като е подаден сигнал за проблем е необходимо контролиране на процеса. Ролята на възпалението е да елиминира първоначалната причина за тъканното увреждане, да „почисти“ увредените клетки и да започне възстановителен процес.

Основно отношение има наличието на брадикинин и простагландини, които се приемат за медиатори на болката, тъй като имат свойството да се свързват директно с болковите рецептори.

Характерно за болковите рецептори е, че те практически не могат да се адаптират към дразнителите, което е още един защитен механизъм на организма при наличие на увреда. При продължително действащи стимули, които водят до появата на болка дори се понижава прагът за възприемането ѝ, което от своя страна засилва болковата симптоматика. Това потвърждава ключовото значение на своевременната противовъзпалителна терапия.

Пример за защитната функция на появата на болка е продължителното седене на стол, което води до влошаване на кръвоснабдяването – исхемия на мускулатурата на седалището, проявяваща се с дискомфорт и болка. Предизвиква се рефлекторна, неосъзната промяна в положението на тялото, което води до корекция на исхемията и изчезване на симптоматиката.

Кои медикаменти повлияват болката?

Аналгетиците от първа линия са предназначени за лечение на лека до умерена болка. Това са лекарства, които са със свободен достъп в аптеките – пример са нестероидните противовъзпалителни средства (НСПВС), представител на които е ибупрофенът. Аналгетици от втора линия се прилагат при умерена или силна болка, неповлияна най-често от тези, влизащи в първата група. В тези случаи често се прилагат комбинирани терапии, включващи и НСПВС.

Аналгетици от трета линия са предназначени за лечение на интензивна болка, като например при онкологични пациенти и са достъпни само с рецепта.

пр

Кога е подходящо да се обърнем към лекар?

При поява на лека до умерена болка, първоначално може да се приложат медикаменти, които се предлагат в аптеката без рецепта. Но ако болката, въпреки приложението, продължава или дори нараства по интензитет консултацията с лекар не бива да се отлага.

Нестероидните противовъзпалителни средства или НСПВС са клас лекарства, използвани за лечение на болка, повишена температура и възпаление. Те са едни от най-често използваните медикаменти, поради тяхната ефективност и достъпност. Усвояват се активно и достигат бързо до различни тъкани и телесни течности в тялото, като се характеризират с добра бионаличност.

Ибурапид®, с активна съставка ибупрофен, е лекарствен продукт, който осъществява бърз противовъзпалителен ефект, като не само отнема болката, но и активно намалява отока и възникналото възпаление. Това обуславя широкия му терапевтичен спектър за приложение както при повишена температура, така и при главоболие, зъбобол, невралгия, менструални болки, ставни и мускулни болки, и ревматични такива.

Прочети още на: Болката като сигнал за възпаление

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Здраве
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата