IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec Megavselena.bg
BGONAIR Live

Учени създават човешка ДНК от нулата, близо ли сме до създаване на модифицирани хора?

Вирусолог: Дизайнерските бебета са нещо, което не би трябвало да бъде допустимо

Учени се заеха да създадат човешка ДНК от нулата. Това може само да ни накара да подкрепяме науката. За момента никой не планува създаване на модифицирани хора, заяви в предаването “България сутрин” вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова.

“Проектът, който започва, се финансира от "Welcome trust" - най-голямата благотворителна кампания за медицински дейности. 25 години, след обявяването на първите резултати от най-големия проект в историята на биомедицината - "Човешки геном", започва "Човешкият синтетичен геном", това съвсем не е случайно", каза проф. Александрова.

По думите ѝ целите на проекта са няколко.

"Първата е да получим много повече познания за това как работи ДНК и второто - да отворим вратата към нови терапевтични подходи в медицината. Другата цел е да бъдат синтезирани все по-големи и по-големи блокове ДНК, като идеята е в края на проекта, който е планиран за 5 години, но най-вероятно ще продължи доста по-дълго, да бъде създадена синтетична човешка хромозома, съдържаща около 2% от генетичната информация от човека", допълни вирусологът.

Тя поясни, че още преди 60 години започват първите опити за синтез на ДНК.

"От началото на този век познанията и с опита, който натрупа науката, 2002 година беше синтезиран вирус - вирусът, който е предизвикал испанската чума. Неговият геном е много малък, около 10 500 нуклеотида. Впоследствие беше синтезиран геномът на ешерихия коли, заговори се за минимален бактериален геном. В момента също правим някои неща, генното редактиране, например. Но това, което правим, са много малко и ограничени промени, и то във вече съществуващи ДНК молекули, докато синтезът е предизвикателство", подчерта вирусологът.

Тя добави, че паралелно с проекта ще върви и социална програма - тя ще е морални проблеми и питания, които биха могли да съпътстват цялата работа. “Този проект е изправен пред много сериозни предизвикателства. Има включени вирусни последователности, всеки ген си има своите контролни области. Какви са страховете? Това е проблем, с който така или иначе сме се сблъсквали - дизайнерските бебета. Това е нещо, което не би трябвало да бъде допустимо", коментира проф. Александрова пред Bulgaria ON AIR.

Гостът припомни, че 20 век бе определен като "Векът на атома".

"Той даде много неща на света, дори атомната енергия, която може да бъде използвана и за добро, и за лошо. Но даде и много други неща с научаването на химичните и физичните свойства на елементите. Може би 21 век ще бъде векът на ДНК. За момента цената също е едно предизвикателство пред проекта "Синтетичен геном". "Welcome trust" за момента инвестира 10 млн. паунда, но най-вероятно тази сума няма да бъде достатъчна, ще има нужда от повече пари. Всеки иска да си отговори на въпроса как сме създадени, как работим", добави вирусологът.

Проф. Александрова каза още, че в малката ДНК в митохондриите се крият причините за ужасяващи заболявания, водещи до много сериозни човешки недъзи. "В следващите години раковите заболявания ще отстъпят и дори да не сме в състояние да ги лекуваме, ще бъдем в състояние да ги контролираме", смята специалистът.

Гледайте видео с целия разговор.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Здраве
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата