IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec Megavselena.bg
BGONAIR Live

Психолог: Жегите влияят абсолютно негативно на психиката

Един от първите симптоми е безсънието, каза д-р Веселин Герев

Юлските горещини в страната продължават. Днес ще бъде много горещо - с максимални температури между 37° и 42°.

"Жегите влияят абсолютно негативно на психиката. Температурите все повече се покачват и почти всеки ден при мен пристига по един човек, слънчасал или полудял от високите температури. Слънцето влияе и на здравата, и на болната психика", заяви психиатърът д-р Веселин Герев в "България сутрин". 

Няколко фактора увеличават проблемите

замърсеният въздух прави слънцето много по-силно като лъчение

презастрояването, изсичането на дърветата, полагането на асфалт - сградите се нагряват и сме поставени като в акумулираща печка през целия летен сезон

Д-р Герев посочи пред Bulgaria ON AIR, че хората обръщат внимание на телесните прояви на слънчасването - сърцебиене, болки в главата, изтръпване на ръце и крака, гадене.

Когато се окаже, че това състояние е вследствие на обезводняване - стабилизирате се, но продължават психичните проблеми, стана ясно от думите му.

"Един от първите симптоми е безсънието. Събуждаме се във втората фаза на съня, изпотяваме се, въртим се в леглото и ни се доспива точно когато трябва да станем сутринта. Получава се преумора на психиката. Когато това стане системно, психиката започва да се съпротивлява. Искате тя да работи активно, но тя възпроизвежда гръмотевици и те водят до паник атаки", обясни психиатърът.

Депресията и паник атаките изчезват, когато времето е топло, отбеляза гостът и добави, че се засилват тревожното състояние, нервното напрежение и безсънието.

"Достатъчно е 10-15 секунди слънцето да грее директно в очите, за да възпламени мозъка ни. Следват "гръмотевици" в главата, които нарушават цялата ни психична дейност. Нервната криза може да се провокира както от топлината, така и от светлината", каза още д-р Герев. 

Най-простият начин да си помогнем е чрез охлаждане

"Да си сложите главата на духалките за една минута или да я полеете със студена вода", съветва д-р Герев.

Психиатърът изтъкна, че при хората с психични проблеми кризите се мултиплицират по пет.

Слънчасването води дотам, че нямаме реална представа за скоростта, когато шофираме в горещините, предупреди специалистът.

На колко градуса да държим климатика вкъщи и в колата

Д-р Герев обърна внимание, че разликата между външната и вътрешната температура трябва да е между 6 и 8 градуса, иначе се получава температурен шок. Съдовете се свиват от по-ниската температура и навън те рязко се разширяват, може да колабирате. Разлика дори от 10 градуса е много, стана ясно от думите му.

"Когато има силно слънцегреене и човек приема силни антидепресанти, в главата му става бомба. Антидепресантите им ги спирам още март месец. Получава се серотонинов синдром. Много синдром на щастието не е хубаво. Най-честите проблеми в топлото време са отравянията с витамин B и D - ефектът е сърцебиене и високо кръвно. Изобщо да не се приемат повече от 5 дни през годината", коментира още д-р Герев.

Психиатърът съветва да не излизаме между 12 и 17 часа в горещите дни: "Пийте вода, стойте на сянка, охлаждайте главата".

Гледайте целия разговор във видеото. 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Здраве
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата