IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec Megavselena.bg
BGONAIR Live

Бременността е съпроводена с много промени и в психилогичен план

Пренаталният психологически скрининг е ключов за жените и близките им

Психичното здраве на бременната жена често е подценявано, но то играе ключова роля за благополучието на цялото семейство. 

Пренаталният психологически скрининг предлага възможност за ранно разпознаване на емоционални и поведенчески затруднения, които могат да окажат влияние върху бременността, раждането и грижата за новороденото. 

"Не е нещо сложно и страшно. Скринингът се препоръчва от СЗО и други международни съсловни организации. Отнема около 15 минути, 10-15 стандартизирани въпроса. Специалистът трябва да знае как да зададе въпросите и какво търси в отговорите. В моята практика бременната жена попълва въпросници. След това каним нея и нейния партньор на консултация, на която подробно обсъждаме резултатите. Може да зададат всякакви въпроси, които ги вълнуват", коментира пред Bulgaria ON AIR психологът Преслава Биковска, която първа въвежда пренаталния психологически скрининг.

Въпросите са свързани с промени в настроението, мисленето, апетита, как се е чувствала жената в последните две седмици... 

Международните препоръки са такъв скрининг да се прави на абсолютно всички бременни жени.

Биковска подчерта в "България сутрин", че бременността е съпроводена с много промени не само във физическото състояние, но и в психилогичен план.

Психичното състояние на майката има пряко отношение към развитието на детето след раждането. Депресивното състояние се развива предимно заради липса на подкрепа и увереност в собствените способности, стана ясно от думите на госта.

Един от проблемите на съвременните млади родители е на коя информация в интернет да се доверят, отбеляза Биковска.

Тя посочи още, че има поносимо ниво на стрес, през което човек може да премине невредим, но е необходима достатъчна подкрепа, която идва основно от партньора и приятелите. 

Подкрепата, която преди я е имало от баби, дядовци и други близки, липсва, поясни гостът.

"За следродилната депресия много се говори покрай трагични случаи. Това състояние не се появява изведнъж, има история. Симптомите са били налични още по време на бременността. Важно е да подкрепим бременните си близки възможно най-рано", коментира Преслава Биковска.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Здраве
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата