България не подкрепя въвеждането на нови данъци, тъй като това ще доведе до допълнително данъчно бреме за гражданите и бизнеса в ЕС. Това е позицията на страната ни по предложението на Европейската комисия за въвеждане на нови собствени ресурси – данък върху финансовите трансакции (ДФТ) и нов ДДС ресурс.
Съобщението е на пресцентъра на Министерството на финансите. България счита, че въвеждането на ДФТ на ниво ЕС, без да е постигнато съгласие за въвеждането му на глобално ниво, би застрашило конкурентоспособността на финансовите центрове в Съюза. Такова съгласие на този етап не изглежда реалистично.
Страната ни смята още, че с предложението за въвеждане на общ европейски ДДС се изземат национални функции по отношение на данъчното облагане.
Становището е част от изготвените от Министерството на финансите проекти на шест рамкови позиции по проекти на законодателни актове на ЕК, съобщението за които бе публикувано от Европейската комисия в края на юни т.г.
Докладът с позициите по предложените от Комисията проекти беше одобрен днес от Парламентарната комисия по европейски въпроси и контрол на европейските фондове и беше представен от зам.-министъра на финансите Боряна Пенчева.
България ще подкрепи предложението на ЕК за общия размер на следващата многогодишна финансова рамка (1 025 млрд. евро или 1,05 на сто от БНД на ЕС). В проекта за Регламент относно многогодишната финансова рамка за периода 2014–2020 г. се предлага и увеличение с близо 5 процента на поетите задължения в сравнение със сегашната финансова рамка до 2013 г.
Страната ни определя предложението като амбициозно, но реалистично и подкрепя увеличението, като счита, че то ще допринесе за изпълнението на новите приоритети на ЕС, се посочва в съобщението на МФ. България подкрепя и предложението за 7-годишна продължителност на следващата многогодишна финансова рамка, като през 2016 година ЕК ще представи оценка на изпълнението на финансовата рамка.
България ще настоява още за увеличение на средствата за Кохезионната политика за осигуряване на балансирано и устойчиво развитие и избягване на развитие на две скорости на територията на ЕС. Ключови за България продължават да бъдат инвестициите в базисна инфраструктура.
Страната ни би подкрепила предложението на ЕК за нова категория на регионите с въвеждането на т.нар. преходни региони с БВП на глава от населението между 75 и 90 процента от средното за ЕС, с което ще се разшири обхвата на Кохезионната политика до всички държави членки. Това обаче не трябва да бъде за сметка на намаление на средствата за най-слабо развитите региони.
По отношение на Общата селскостопанска политика част от предложенията на ЕК предвиждат постепенно намаляване на дела на политиката в бюджета на ЕС до 2020 година, запазването на архитектурата на ОСП, както и обвързване на 30 на сто от директните плащания с мерки за опазване на околната среда (т.нар. зелени инвестиции).
България е за справедлив подход за разпределение на средствата между държавите-членки, който да доведе до премахване на различията между равнищата на директна подкрепа, което ще създаде еднаква основа конкуренция.
Страната ни подкрепя въвеждането на "зелен" компонент в директните плащания по ОСП, но счита, че предложеният дял от 30 на сто е прекалено висок и следва на държавите членки да бъде дадена възможност за гъвкавост сами да определят този процент.
Очаква се страната да подкрепи и предложението на Комисията за създаване на Инструмент за свързване на Европа (Connecting Europe Facility). Предлага се Инструментът да финансира предварително определени приоритетни транспортни, енергийни и проекти в областта на информационната и комуникационната инфраструктура.
България ще настоява с Инструмента да се даде приоритет на свързването на Югоизточна Европа с Централна и Западна Европа, както и да се изясни по какъв начин ще бъдат засегнати пакетите на отделните страни при използване на средства от Кохезионния фонд.
България ще подкрепи и предложението да се увеличи процентът на средствата за изпълнение на мерките, финансирани в областта на вътрешните работим включително по фондовете "Миграция и убежище" и "Вътрешна сигурност". Приоритет за страната ни обаче е увеличението на средствата за контрол на външните граници и управление на нелегалната миграция.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Турската банка повиши целта си за инфлацията в края на годината до 24%
Младите поколения на трудовия пазар ценят повече личното благополучие пред повишенията
Влиянието на войната в Иран натежава върху възстановяването на Burberry
SK Hynix се доближава до пазарна капитализация от 1 трлн. долара
София е сред най-недостъпните столици в ЕС за наем на жилище от хора на минимална заплата
АІ кибератаките рискуват да се превърнат в новото нормално само до месеци
На "Лесово" хванаха румънци с укрито злато за близо 419 хил. евро
Maserati GT2 Stradale пристига в България за първи път
Мирослав Гочев потапя публиката в сетивно пътешествие с концерт-спектакъл
Гоцев прекрати кариерата си: Оттеглянето ми се преплете с успеха в "Левски"
Автобусният бранш е в беда: Липса на кадри, остарял автопарк и скъпи застраховки
УЕФА отряза Реал Мадрид заради Гуардиола
Ясен е съдията за последното Вечно дерби Левски – ЦСКА за сезона
Нова Зеландия обяви състава си за Мондиал 2026
Лучо се скъса за хвали ПСЖ
Първа лига на въстание, само един клуб се цепи засега
Кливланд шокира Детройт с обрат и докосва финала на Изток
3 зодии с най-голям късмет на новолунието на 16 май
Магнезиев бисглицинат – сравнение с други форми на магнезий: Кой е подходящият избор?
Билки според месеца ни на раждане – срещу негативна енергия и здраве
Слаба, но усмихната: Кейт Мидълтън на самостоятелна визита за първи път след диагнозата
Шот със зехтин и лимон – ето какво се крие зад „стъклената“ кожа на Хейли Бийбър
Дават 77% шанс за победа на DARA на „Евровизия“
34-годишен открадна кутия с дарения от магазин в центъра на Варна
Депутатите приеха на първо четене втората порция мерки за овладяване на цените
Как преминаха разговорите между Тръмп и Си Дзинпин?
Във Варна ще строят нова ясла в район "Младост", ремонтът на ДЯ "Щурче" започва през юли
Отстраняват кмета на район "Одесос" ако се докаже злоупотреба с власт
Има избран изпълнител за доставка на подземните контейнери във Варна
Китай наблюдава изкуствени човешки ембриони в космоса
Perseverance изпрати ново завладяващо селфи от Марс
Предлагат иновативен метод за търсене на извънземен живот
Северният бял носорог е на ръба на изчезването
НАСА ще се придържа към 6-месечни мисии на МКС
Стотици гробници, по-стари от египетските пирамиди, са открити в Сахара