Синьо-зелена вода, топлината на пясъка, тишина и спокойствие... Мислите за плажове и почивка започват да се въртят в главите на всички в града още в първите дни на лятото. Затова и днес в "Без будилник" ще ви предложим вариант за ранна и изгодна почивка в съседна Гърция още през май и началото на юни.
Халкидики е традиционно запазена територия за българските туристи. Днес отскачаме до средния ръкав на полуострова - Ситония и до една от неговите най-южни точки - село Каламици. Там са свикнали да посрещат нашенци и дори менютата в таверните са написани и на български език. В близост има и няколко къмпинга, които всяка година приютяват българи, търсещи спокойствие и тишина.
И докато в България депутатите умуват върху това какво е "къмпинг", "къмпингуване" и "нощуване на плажа", гърците знаят как да осигурят нощувката под звездите в нормални условия. Поне за едно нещо със сигурност може да вземем пример от тях - как се прави къмпинг и как се поддържа той. Много българи избират именно този тип почивка в съседната държава - да отидат на палатка, каравана, бунгало или къщичка и да прекарат ваканцията си сред природата.
Въпреки че това първоначално навява мисли за спартанско настаняване, в един къмпинг близо до Каламици условията са повече от добри - има бани и тоалетни на всеки ъгъл с топла течаща вода, оборудвани кухни, както и магазин. Има възможност и за наемане на къщички с всичко необходимо. Липсва само шумът, бетонът и мръсотията. А плажът... е, той наистина този път е на 50 м. А за тези, които са наели каравани на плажа, и това препятствие не съществува.
Заливът е собствен, само за къмпингуващите, с невероятна гледка в далечината към връх Атон на третия ръкав на Халкидики. Пясъкът е златист, макар и малко едър, а водата - тюркоазена. Плувците любители могат да прекарат часове във водата в преследване на малки и по-големи риби.
Но най-различното е спокойствието и тишината, които съпътстват почивката сред природата. Плажът е достатъчно голям, за да не си пречат плажуващите и човек да се радва на относително уединение. Никой не ти предлага кукуруз, не бучи непрестанно силна музика, спасители не свиркат до припадък...
Такива подобни усамотени плажове има по целия ръкав Ситония. Пясъкът изглежда нереално бял, а водата - синьо-зелена. Погледнати отдалеч плажовете дори изглеждат безлюдни. Един от тях е "Портокали бийч" - плаж, който човек спокойно може да каже, че е като от картичка.
Той е съвсем малък, няма нищо общо с родното Черноморие, където плажните ивици са широки и дълги километри. Сгушен между скалите, плажът Портокали е истинско райско кътче. Пясъкът е ситен, нежен и светъл, което прави водата да изглежда прозрачна. Във водата има красиви скали, които приличат на същински подводен град и вероятно той е именно такъв за морските обитатели.
И ако вече не издържате в града и жадувате за море, избягайте на почивка сред природата. Там, където няма бетон и мръсотия, а само слънце, пясък и вода.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Мерките срещу високите цени – от стъпка в правилната посока до опасен ход
Тръмп си тръгва от Китай с обещание за петрол, стратегическа стабилност и още разговори
Южнокорейският индекс Kospi се отдръпна от рекордния си връх и спадна с над 6%
Toyota засилва производството си в САЩ с план за нова фабрика в Тексас
Инфлацията през април остава висока, макар и под предварителните оценки
Stellantis ще произвежда съвместно с Dongfeng модели за Jeep в Китай
Проверки на цени и търговци на Женския пазар (СНИМКИ)
МВР разследва опит за взривяване на автомобил в Говедарци
Проф. Мермерски: Войните в Украйна и Иран са резултат от вътрешния сблъсък в САЩ
Треньорът на "Левски": Подхождаме сериозно към дербито с ЦСКА
Катастрофа край Кресна причини километрично задръстване
Day Off: Family Time на 16 май гарантира страхотен ден за семействата в София
ЦСКА с първо лятно попълнение
Берое няма да фалира, ще получи лиценз от БФС
Мусиала се скъса да хвали новата звезда на Байерн Мюнхен
Левски прави за смях ЦСКА по трибуните
Хулио Веласкес разкри бъдещето на Левски и се закани на ЦСКА
Мариан Лапушнеану: „SENSHI Grand Prix е шанс да покажеш кой си като боец“
Day Off: Family Time посреща ваканцията с игри, семейни активности и големи награди
5 начина да отбележим 15 май – Ден на семейството
Лесни и здравословни кюфтета с магданоз
Хитри промени в кухнята за отслабване
5 ястия за 15 май – Ден на семейството
Пролет 2026: Стил и лекота с роклите на Fashion Days
Дърво падна на улица "Георги С. Раковски" във Варна
Ремонтът на ферибота в Белослав приключи по-бързо
Стана ясно под кой номер излиза DARA на финала на "Евровизия"
СБАЛ по кардиология във Варна организира безплатни прегледи за граждани
Променят маршрута на няколко автобусни линии във Варна в неделя
Учени наблюдаваха как хаотична турбуленция в Млечния път изкривява светлината
Ново изображение на НАСА разкрива 6000 чужди свята из Млечния път
Учени алармират: Мощните тайфуни ще станат още по-силни и до 5 пъти по-чести
Огромен астероид, способен да унищожи цял град, се приближава към Земята
Curiosity на НАСА засне скалата, заседнала в роботизираната му ръка
Една невероятна теория гласи: Други версии на вас може би вече влияят на живота ви