Парижкият архиепископ Лоран Улрих, държейки жезъл, издялан от обгорели от пожара греди, тази вечер символично даде начало на церемонията по откриването на реставрирания "Нотр Дам" с три звучни потропвания по портите на катедралата.
На грандиозната церемония по официалното отваряне на реставрираната катедрала, която през 2019 г. пострада от опустошителен пожар, присъстват 1500 високопоставени гости, сред които държавни и правителствени ръководители, кралски особи и духовници, съобщават световниците агенции.
Реставрационните работи включват напълно преработена система за противопожарна защита с водоразпръскваща система в дъбова рамка. Инсталирани са термични камери за откриване на нива на топлина или дим и за активиране на пожарогасителна система с водна мъгла, с тръби, минаващи по дървената покривна рамка и шпил, за да изпускат водата.
В допълнение към термалните камери, системата за засмукване и анализ на въздух също работи и автоматично ще задейства системата за мъгла в случай на пожар.
Обшивката под дървения покрив е удебелена, за да осигури повече време за справяне с всеки бъдещ пожар.
Сухите колони също бяха преработени, за да се улеснят противопожарните операции. Потокът от вода, който може да бъде мобилизиран, е умножен по три, за да достигне до 600 кубически метра вода на час. Вградени са огнеупорни ферми.
„Уверени сме, че това няма да се случи отново“, каза Филип Йост, ръководител на реконструкцията на Нотр Дам, в интервю за CBS.
Нотр Дам не само е преживял пожар, но и две световни войни.
По време на Втората световна война нацистите до голяма степен уважаваха историческите паметници на страната, оставяйки Нотр Дам с малко щети, въпреки че Адолф Хитлер смяташе друго, пише Ройтерс.
Нотр Дам започва да се разглежда като символ на освобождението за французите, които отиват в катедралата, за да се молят за края на германската окупация.
Честванията на Освобождението на Париж през 1944 г. завършват с литургия в Нотр Дам.
Гаргойлите, които украсяват катедралата, предпазват стените от дъждовна вода, която разяжда камъка, като изхвърля дъждовната вода от покрива. Но те също имат много символични значения.
Думата гаргойл произлиза от латинското „клисура“ и старофренското „gueule“, което означава уста.
Гаргойлите като дизайн произхождат от средновековна Европа и са били използвани в църкви и катедрали.
През април френският служител, ръководещ проекта за реставрация, каза, че разходите възлизат на 550 милиона евро (580,36 милиона долара).
Френското правителство контролира поддържането на религиозните обекти в страната, но проектът за възстановяване на Нотр Дам привлече огромна финансова подкрепа от частния сектор.