IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Планира ли Путин Pexit и какво мислят обикновените руснаци за промените?

На няколко километра от Москва, обикновените хора далеч не се интересуват от конституцията

Снимка: БГНЕС

Снимка: БГНЕС

Преди две седмици Владимир Путин обяви драстичните си промени в конституцията на Русия, а неговите верни подчинени започнаха да ги прилагат със скоростта на светлината. Депутатите вече приеха законите на първо четене, а предпоставките са Путин да запази властта над Русия дори и след 2024 година, когато той трябва да се оттегли от поста си на президент на страната.

Но докато анализаторите спорят за истинските му намерения, на няколко километра от столицата повечето хора или не са наясно какво се случва, или са безразлични.

На входа на Переславъл Залески има огромни съветски сърп и чук до пътя. И през всичките тези години никой не се е заел с това да ги премахне. Да живееш там с московска заплата е лесно, но ако си от обикновените хора, които работят в Переславъл, магазините за скъпи стоки и здравословни храни са от един извънземен свят. Политиката в Москва също.

Планира ли Путин... Pexit?

"Не ми пука какво става“, отговаря млад мъж на въпроса на BBC за новата политика на Путин. Групичката от родители, които са се събрали пред училището, има малко по-различно мнение. Повечето от тях са чули само социалната част от обръщението на Путин към нацията, която включваше обещание за помощ за семействата с по-ниски доходи. Ала родителите не обръщат и ни най-малко внимание на промените в конституцията, които президентът обяви след това.

"Видяхме как господин Путин обещава повече привилегии за майките и това е позитивно“, казва Юлия докато чака да прибере сина си. Мисълта, че мъжът, който е на власт вече 2 десетилетия, може да продължи да дърпа конците, изобщо не я притеснява.

"Той е добър лидер. Но така или иначе не познавам другите кандидати“, добавя младата майка.

Олга така и не чува за конституционните промени. По това време телевизорът й е пуснат на детска програма, не на новините.

"Дали е време за промяна след 20 години? Може би. Но нещата са стабилни, спокойни – кой знае какво ще се случи в бъдеще“, казва тя.

Путин не е единственият проблем в града 

Майките в Переславъл Залески не отхвърлят Путин, но той не получава и пълна похвала от тях. Доверието в него у цялата нация също спада. И то драстично от 2018 година насам, когато президентът навлезе в своята "пенсионна възраст“. Самият Путин е забелязал това и в своята реч той обеща, че ще работи усърдно, за да подобри живота на руснаците у дома.

Но и управниците в Залески не изглеждат впечатлени от действията на президента. Оживена среща на местния парламент се опитва да открие къде са отишли милиони рубли, които липсват от бюджета. Те имат прекалено много работа, за да се притесняват и за това, че Путин се опитва да се превърне в "баща на нацията“. Когато един от депутатите споменава обръщението на президента към нацията, друг се провиква "Изобщо не съм го слушал!“
Горе, в манастирите над града, някои са обърнали внимание на думите за "достоен стандарт на живот“

"Много хора тук имат постоянна нужда от помощ“, обяснява Пантелеймон Королев, млад монах, който научава английски от книгите на Агата Кристи и видео игри.

"Има много хора в градчетата и селата наоколо, където няма почти никаква работа. Те имат нужда от обикновени неща, особено за децата“, допълва той. Затова преди три години той отделя три стаи от манастира, които сега са пълни с дарени дрехи, храна и детски играчки.

"Моят съпруг имаше много работа докато работеше като строител, но сега няма нищо“, обяснява Мария, бременна в последните месеци с третото си дете, докато търси пуловер в купчината дрехи. Майка й, Надежда, е чула за промените в конституцията на Путин, но също не се е трогнала.

"Преди следях новините, но напоследък просто се опитвам да оцелея“, казва тя. Въпреки всичко тя не е против Путин да се задържи на власт: "Той е добър президент“, заявява Надежда.

"Ситуацията се разви толкова бързо, че мнението на обществото бе дезориентирано“, обяснява Кирил Рогов от "Фондация либерална мисия“. По думите му промените се прилагат светкавично, като при "специална операция“.

"Хората не разбират какво точно се случва“, казва той. Същото може да се каже и за политическите анализи.

Защо Путин иска всичко да е неясно?

Според Рогов президентът на Русия планира да се задържи в Кремъл още дълго. До това заключение той стига, след като осъзнава, че президентът ще има най-голяма власт в страната, дори и след влизането в сила на промените.

"Всички вярват, че Путин ще продължи да участва в политическия процес и ще има някакъв контрол. Но все още не знаем в каква форма, как ще се случи това“, обяснява Рогов.

Объркването може и да е умишлено – ако Путин се вкопчи във властта, като някой от азиатските лидери, това ще предизвика протести по улиците на Русия. Ако нещата останат неясни, това дава на експертите малко или почти никаква конкретност, с която те да работят. 

В резултат опозиционните групи са толкова разделени, колкото и анализите. Дори в Москва протестът, насрочен за следващата седмица, бе изоставен. За Кремъл манипулацията на обществото така, че то да не се надигне, си остава трудна задача.

Но очевидно хората в Переславъл Залески въобще не се интересуват от това.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата