IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec Megavselena.bg
BGONAIR Live

Еко пропаганда от екрана: Политика в сапунените опери в Бразилия

Дори и в теленовелите каузите на активистите намират своето място

Сцена от сериала Aruanas

Сцена от сериала Aruanas

Драма, предателства, блясък и не особено добре замислен сюжет. Само тези неща стигат за една успешна латиноамериканска теленовела.

В днешни дни обаче дори и в сапунените опери се прокрадва политическия тон и каузите на активистите.

"Аруанас" е и името на сериала, както и името на несъществуващата неправителствена организация, за която работят жени. Той е написан и продуциран от активисти на Грийнпийс. "Всякакви начини да обичаш" е базиран в Сау Пауло и е за живота на транссексуална жена, която обмисля дали да се подложи на операция за смяна на пола. "Сираците на земята" пък проследява съдбата на сирийски бежанци в Бразилия.

Всеки от тези сериали заема позиция, противна на тази на президента Жаир Болсонаро и неговите предизборни речи. Във времена, в които медиите в Бразилия губят все повече и повече от аудиторията си, анализаторите смятат, че зрителите са по-склонни да чуят различни гледни точки, когато са изразени от герои, в които те са заинтересовани.

Според изследовател в университета в Сау Пауло, измисления свят може да представи тези теми в по-омекотена версия, по-малко скандално. "От момента, в който се идентифицирате с проблемите на героя, виждате техния свят с различни очи", казва Даниела Oртега, пише "Washington post".

Теленовелите, гледани от мъже и жени в Бразилия, нееднократно са променяли общественото мнение в страната. През 2012 г. сериалът "Пълен с чар" представи поглед към живота на камериерките и някои практики в страната. Заради сериала на следващата година е приет закон, който да защитава справедливите условия за труд за работниците.

През 2003 г. пък "Влюбени жени" засяга проблемът с насилие срещу възрастните хора. По-късно е приет закон за защитата им.

През 2018 г. Жаир Болсонаро спечели изборите с обещания да затегне законите за имиграция, да възстанови консервативните социални ценности и да скъса с някой екологични норми.

Още в първата си седмица на поста, той представи еко активистите като хипита, които са готови да жертват икономическия прогрес в името на няколко дървета. Във втория си ден на поста прокара декрет за контрол на НПО-та. Според шефа на неговия кабинет, НПО-та всъщност са чужди агенти, които искат да опазят амазонските гори, за да може чужди правителства да се възползват от този ресурс.

Тук идва "Аруанас", където еко активистите са по-скоро "готини" и отвержени защитници на Земята. "Това не е обикновеният дразнещ вегетарианец", обяснява Естела Ренер, една от създателките на предаването.

Всичко там се случва в красиви и чисти офиси, герои в костюми и много уплашени стажанти. Драматични сцени са подсилени от рок музика. Когато сценаристите се сблъскат с типичния авторски блокаж, не им е трудно да излязат от него. Стига им само да отворят някой вестник и сюжетите сами ги намират.

Размивайки тънката линия между реалност и филм, продуцентите и сценаристите създават финалът на сериала от офиса на Грийнпийс, където протагонистите във филма участват в обучение за мирни протести, редом с истински активисти.

Не всички са обаче очаровани от сериала. Критиците наричат предаването "активистки боклук" и "враг на Бразилия".

"Толкова съм объркан защо хората се повлияват от това", пише един коментатор. Продуцентите не се притесняват от това.

"Това се обсъжда, на масата на вечеря, при фризьора, в пекарната. Сюжетът и живота на героите се обсъждат, но това води и до обсъждане на истински ситуации от живота", казват продуцентите.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата