IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Мръсното наследство на Big Oil в Нигерия

Казват, че нигерийските компании ще бъдат в по-добра позиция

Мръсното наследство на Big Oil в Нигерия

Снимка: БГНЕС/ EPA

Годуин Бебе Окпаби си спомня откриването на нефт в своята общност Огале в делтата на река Нигер в Нигерия като спокоен период в живота си. Последва скромно развитие, след като бяха положени павирани пътища и британските Land Rovers преминаха през села, които не бяха свикнали с автомобили. Децата се смесваха свободно с петролните работници и се гордееха да помагат, когато превозните средства закъсаха.

Но положителното усещане не продължи дълго. Почти веднага след като международни компании започнаха да добиват петрол, Окпаби казва, че е имало забележима промяна в района, доказана от увяхнали плодове върху замърсени земеделски земи и мъртви птици и животни.

"Семействата сами отглеждаха храната си", казва Окпаби, криминолог с образование в САЩ, който сега е крал на Огале, за своята общност преди идването на петролните работници. Налице е "пълно изчезване на начин на живот и нашата екосистема", добавя той.

Сега, когато чуждестранните компании, изградили петролната индустрия на Нигерия, напускат замърсената делта на Нигер за по-лесни, по-доходоносни операции в морето в Гвинейския залив или в други страни, общностите и групите за защита на правата искат да знаят какво ще стане с екологичната бъркотия, останала след себе си.

През последните две години Shell, Exxon, Eni, Equinor и китайската Addax са сред компаниите, които обявиха планове за продажба на своите наземни активи. В повечето случаи те продават на нигерийски групи, които ще продължат да експлоатират кладенците и ще поемат отговорност за почистването на минали петролни разливи, пише Financial Times.

Поддръжниците на процеса на продажба, включително правителствени служители и местни петролни ръководители, определят продажбата като положителна стъпка в местното развитие на петролния сектор на страната, който представлява около 5 процента от БВП и над 90 процента от износа. Казват, че нигерийските компании ще бъдат в по-добра позиция да управляват сложната мрежа от политически интереси, престъпност и оплаквания на общността, които правят работата в делтата на Нигер толкова предизвикателна. Критиците казват, че петролните компании прехвърлят отговорността на местни групи, които вероятно ще влошат нещата.

"Недостатъчно е международните петролни компании да напуснат, без да са почистили", казва Оланреваджу Сураджу, ръководител на проекта за правата на човека в Програмата за развитие на човека и околната среда (Център за ресурси Хеда). "Те бягат от отговорности и пасиви и отиват в офшорка, където никой не може да види ясно какво се случва".

Никоя международна компания не е изправена пред по-голям контрол от Shell. За много нигерийци марката е синоним на петролната индустрия на страната. Англо-холандската група получи първия си лиценз за проучване за търсене на нефт в Нигерия през 1938 г. и проби първия успешен кладенец в страната през 1956 г. в малката общност Олоибири, на около 100 км западно от Огале.

Работници, участващи в проекта за саниране в Бодо, където се случиха два разлива през 2008 г., когато основен тръбопровод SPDC се скъса два пъти, изхвърляйки близо 600 000 барела суров петрол © Manny Jefferson/FT.
Съобщението остави най-голямата енергийна компания в Европа в безизходица: не желае да продължи да се справя с проблемите, които правят работата в делтата на Нигер толкова трудна, но засега не може да напусне.

"Няма конкретна времева рамка около това", каза главният изпълнителен директор на Shell Ваел Саван пред Financial Times. "Това е с правителството, за да сме сигурни, че се чувстват уверени, че имат сделка, която могат да благословят."

Изданието посочва още, че продажбата на SPDC винаги ще бъде емоционална за Нигерия. Това е най-голямата и най-старата петролна компания в страната, управляваща 3173 километра тръбопроводи и тръбопроводи, които пресичат огромна част от делтата на река Нигер, свързвайки 263 нефтени кладенци, 56 газови кладенци, шест газови завода, два петролни терминала за износ и една електроцентрала.

Активите са част от така нареченото SPDC JV, некорпорирано съвместно предприятие, което произвежда до 30 процента от петрола и газа в Нигерия. SPDC на Shell притежава 30 процента, държавната Нигерийска национална петролна компания (NNPC) държи 55 процента, а TotalEnergies и Agip контролират съответно 10 процента и 5 процента. Но за повечето наблюдатели операциите на SPDC JV са неразличими от тези на Shell.

Съгласно условията на предложената продажба SPDC ще остане непокътнат и ще продължи да управлява съвместното предприятие. Новите му собственици, Renaissance, ще бъдат отговорни за продължаващия принос на компанията за отстраняването на минали екологични щети.

"След десетилетия като пионер в енергийния сектор на Нигерия, SPDC ще премине към следващата си глава под собствеността на опитен, амбициозен консорциум, ръководен от Нигерия", каза директорът на Shell Zoë Yujnovich през януари. Renaissance включва базираната в Швейцария Petrolin и четири нигерийски производители на петрол, ND Western, Aradel Holdings, First E&P и Waltersmith, някои от които работят в делтата на Нигер от 20 години.

Настоящи и бивши ръководители на Shell казват, че пълното излизане на компанията от нефтените находища на сушата в Нигерия е било неизбежно.

Малко след като бившият шеф Бен ван Берден стана главен изпълнителен директор през 2014 г., той зае мнението, че взаимосвързаните проблеми на организираната кражба на петрол, екологичните щети и оплакванията на общността в делтата на Нигер са направили операциите на сушата по същество неуправляеми, според тези ръководители. Първоначално Shell работи върху продажбата на отделни блокове, но в крайна сметка реши, че е необходима пълна продажба на неговия дял в SPDC.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Водещи мобилна
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата