Резултатът на БСП на евроизборите не е повлиян съществено от позицията на кабинета за конфликта Русия-Украйна, според външния министър Кристиан Вигенин.
Така министърът на практика обори една от тезите на левицата за изборната загуба, според която проевропейската позиция на министри отказала избиратели на БСП да подкрепят партията на 25 май.
Вигенин допусна, че е възможно това да е предизвикало въпроси и известно напрежение у част от избирателите, но той не смята, че външнополитически въпроси са били водещи за това част от традиционните поддръжници на БСП да не участват в изборите.
Той посочи, че БСП е европейска партия и има много ясни позиции в подкрепа на членството на страната в ЕС и НАТО.„Възможно е част от избирателите на БСП да са предпочитали различна позиция от страна на правителството и на министъра на външните работи, съответно на отбраната, но ние сме правителство на страна-член на ЕС и на НАТО, и няма как да допуснем да бъдат компрометирани нашите позиции като активен и реален партньор, член на тези две организации“, изтъкна той.
Вигенин не допуска, че е възможно по тази причина да бъде сменен предвид очаквания ремонт в правителството, нито че заради проевропейска позиция може да се раздели с поста си колегата му министърът на отбраната Ангел Найденов.
„И премиерът, и лидерите ще решат кой министър си е свършил работата, от кого може да се очаква повече и кой трябва да бъде сменен, но ако говорим за мен или за министъра на отбраната, аргументът един такъв министър да бъде сменен заради това, че имал проевропейска позиция, ми се струва недостатъчно солиден“, коментира той.
Министърът заяви, че продължават обсъжданията на резултатите от евровота и анализът ще бъде направен от Националния съвет на БСП. Той изрази увереност, че левицата ще излезе с най-адекватна реакция и предложение „какво да правим оттук нататък като партия“.
Вигенин увери, че ще продължи диалогът с ЕК във връзка с наказателната процедура, стартирана от Брюксел по проекта „Южен поток“. По думите му критиките ще бъдат проучени внимателно и ще бъдат подготвени съответните отговори.
Министърът смята, че в конструктивен диалог проблемите ще бъдат отстранени.
„Проектът „Южен поток“ не се поставя под съмнение от самата ЕК. Всяка една от страните, през които газопроводът минава, продължават да го подкрепят икономически и политически“, каза Вигенин, като подчерта, че процедурата не е срещу проекта, а срещу конкретни действия и мерки във връзка с реализацията му.
Каквото е необходимо, ще направим, за да се реализира този проект, не на инат, няма нужда от подобна реторика, подчерта министърът, който напомни, че това не е руско-български, а европейски проект.
Нямаме особени притеснения, но трябва спокойно и внимателно да работим с ЕК по тези въпроси, каза още той във връзка с наказателната процедура от Брюксел.
Според Вигенин проведените избори в Сирия не могат да бъдат счетени за легитимни, „доколкото се провеждат в ситуация, в която липсва всякакъв диалог между двете страни в конфликта“. По думите му те няма да доведат до успокояване на ситуацията в страната.

ЕК очаква мнения за предложените промени в схемата за въглеродни емисии до 8 юни
Германски политик предлага заводът на VW в Цвикау да се използва и от китайски марки
Кирил Григоров: Ако киберпрестъпността беше икономика, тя ще е в Топ 5 в света
„Градус“ ще инвестира 3 млн. евро в център за отглеждане на бройлери
Ако ситуацията с Ормузкия проток се проточи, баланс може да има чак през 2027 г.
Д-р Джа: Шансовете за голяма глобална епидемия от хантавирус са изключително малки
Обедна емисия
Рецепта от тефтера на баба: Боб с наденица на фурна
Акция на КАТ: Хиляди проверки и стотици нарушения за денонощие
Гърция въвежда данъчни проверки с изкуствен интелект
Столичната община започна почистването на езерата в Южния парк
Астролог съветва 3 зодии да бъдат внимателни по време на Меркурий в Близнаци
Огромен проблем за ЦСКА! Янев предприема ход по принуда
Русия изригна: Футболът в България е пародия, некадърници отвсякъде
Най-бързият печели: ЦСКА влезе в любопитна битка
Всичко е ясно! Ето като какъв ще влезе Левски на старта на ШЛ, знаят се и повечето съперници
Ливърпул ще почете покойния Диого Жота с мемориал
Пропуска ли Мондиал 2026? Ясно е състоянието на Нико Уилямс!
Дневен хороскоп за 12 май, вторник
Три топ хардкор банди откриват лятната сцена в Борисовата градина
3 грешки, които допускате, когато приготвяте паста
Day Off: Family Time посреща ваканцията с игри, семейни активности и големи награди
4 тренда при обувките за пролет-лято 2026
Безплатни прегледи във ВМА за Световния ден за борба с хипертонията
Хороскоп за 12 май 2026
Хванаха за ден 35-ма шофьори с алкохол или наркотици
Ветераните на Черно море биха с 8:1 в Турция
Разрешиха ремонта на фасадата на бившите казарми във Варна
Една от метростанците в София ще е с ново име - "Бесарабия
Бивши служебни министри на финансите стават заместници на Гълъб Донев
3D принтирането ще направи ракетните двигатели по-гъвкави и безопасни
Апокалиптични прогнози през вековете: Култ предрече края на света за 2026 г.
Телескопът „Джеймс Уеб“ откри гигантска неподвижна галактика в ранната Вселена
Какво ще стане, ако Слънцето изчезне за 1 секунда?
Коя е най-горещата точка на Земята: Държавата с най-много вулкани в света
Най-големият кратер на Луната може да крие тайни