Начинът на харчене на пари в болниците ще продължава да се затяга. Гарантирам 95-те процента, с които повечето от болниците ще разполагат тази година спрямо миналогодишните си бюджети, гарантирам заплатите на работещите там и доброто и качествено лечение на пациентите. Това заяви здравният министър Петър Москов пред „Нова телевизия“ относно недоволството на лекари от въвеждане на лимититирани бюджети на болниците.
Вчера от Българския лекарски съюз заплашиха, че ще оттеглят подписите си от Националния рамков договор, ако Надзорният съвет на Националната здравноосигурителна каса не освободи 60 млн. лв. от резерва на фонда за нуждите на болниците и за онкомедикаменти.
Здравният министър определи тези искания като „вопли на болници, които ако утре затворят, ще разбере само собственикът“.
Москов отново обясни, че правилото за разпределението на общия бюджет към отделните лечебни заведения е, че болниците, които изпълняват спешност, ще получат 95%, а другите – 90% от миналогодишните си бюджети. Методиката ще бъде спазена, посочи министърът и призова лекарите и пациентите да бъдат спокойни.
„Нито родилките, нито онкоболните, нито който и да е пациент, който има нужда от спешна медицинска интервенция, няма да пострада. Бюджетът на Касата е създаден, за да отговаря на вашите здравни потребности, а не на бизнес плана на определена болница.“
„По същество реформата е насочена към промяна на системата – от търговски отношения към медицински, вместо да плащаме за дейност, да плащаме за резултат“, подчерта Петър Москов.
Запитан дали е вярно, че има 22 болници без пациенти, той коментира: „Има много болници без пациенти, има много болници, в които дълги години минаваха мъртви души. Решението е въвеждането на електронната здравна карта и цялостната електронна система”. В края на годината ще имаме пилотни работещи модули на електронната система, каза Москов.
На въпрос дали ще има листи на чакащите в болниците заради въвеждането на медицинските пакети здравният министър обясни: „Не става въпрос за спестяване, а за рационално използване на средствата. Тази година НЗОК ще може да прави подбор с кои лечебни заведения да сключва договор”.
Той обяви, че има фрапиращи нарушения в някои от болниците в страната. „В една болница в Лом има приети повече хора в състояние на кома, отколкото в София и цялата Софийска област. Това са стотици хора. Те лежат в реанимация и им бива плащан престой на ден, а това е скъпо”, даде за пример здравният министър.
Още новини четете в Investor.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
След посещението на Путин в Пекин Русия ще пласира облигации, деноминирани в юани
Stellanttis предприема една от най-големите промени в историята на автомобилната индустрия
ЕС се готви да облекчи санкциите срещу основен китайски доставчик на полупроводници
МАЕ: Петролният пазар може да навлезе в "червена зона" до юли
Най-голямата офис сделка в Европа от 2022 г. се провали
Европейските пазари преминаха през волатилна сесия в четвъртък
Потребител моли за съдействие след онлайн пазаруване: Повече от месец - нито стока, нито върнати пари
Сигнал в Helpbook: Тегли ли ЦГМ неправомерно суми от банкови карти?
Доцова в Рим в навечерието на 24 май: Нека използваме повече български думи
Сигнал от Варна: Цената на анцуга е 55.21 лв., на касата е същата в евро
Джиков, ПБ: Мерките ще намалят цените с 10% и ще ги нормализират дългосрочно
Трансферни удари: Левски не се шугува, взима трима от Локо Пловдив
Мондиал 1930: Ургувай е първият световен шампион
Хари Магуайър е аут от Мондиал 2026, защитникът е бесен на Тухел
България остана без титла от Европейското по борба
Случва се: Ливърпул вече намери заместник на Слот, любопитно име е
София Томала
Дневен хороскоп за 23 май, петък
5 топ прически с минимална поддръжка
3 зодии с финансов успех в седмицата 25 – 31 май 2026
11 правила за дълъг живот от Петър Дънов
Тест: Какво послание има за вас Вселената
10 празнични десерта за 21 май
9-годиeш от Аксаково e 6-и на Световното първенство по кордова акробатика
Кое е по-опасно: Прегряването на спирачките или това на двигателя?
Спипаха десетки преписвачи с "бръмбар" на матурата по БЕЛ само в едно училище
Сблъсък за милиони: Две суперколи на Lamborghini са унищожени след катастрофа (СНИМКИ)
Утре: В 1434 училища ще се проведе матура по профилиращ предмет
Наградиха победителите в конкурса „Справедливостта има лице“
НАСА обяви програмата си за постоянна база на Луната – над 80 изстрелвания и кацания
Китайски учени осъществиха безжично предаване на енергия
Слънцето изхвърли енергия към Меркурий: Ще достигне ли бурята до Земята?
SpaceX е готова за Уолстрийт: Състоянието на Мъск може да скочи до 1 трилион долара
Откриха огромни залежи на литий в Апалачите: Стигат за 500 млрд. смартфона
Из разсекретените документи в САЩ: 13 изтребителя са преследвали едно НЛО