Заплашена ли е националната сигурност на България на фона на напрежението между Русия и НАТО? Експерти смятат, че страната ни не е поставена под заплаха, но позицията ни по нарастващия конфликт между Алианса и Москва трябва да бъде в защита на суверенитета ни.
Ден след спешния Съвет по сигурността при премиера - експертите са на различни мнения за неговата функция.
"Ако има нещо да ме безпокои, лично мен е това, че тази каруца е хубава, обаче се впряга малко преди коня, защото не видяхме дотук позиция на комисиите по тези въпроси", коментира експертът по международна сигурност Славчо Велков.
"Важно е НАТО да не се пропука, да няма разнобой във вижданията за ответни мерки", сподели бившият директор на Националната разузнавателна служба ген. Димо Гяуров.
А ответните мерки на НАТО спрямо Русия не включват военни действия у нас, категорични са още специалистите.
"В момента националният интерес съвпада с този за колективна отбрана. Но ако това е за сметка на просперитета, на сигурността на държавата - в никакъв случай не бива да се допуска", категоричен е Велков.
"Пряка заплаха за България няма, но съществуват определени рискове. Не бих казал, че това е мобилизация като за война. Това е съвсем нормална ответна реакция на това, което се случва на няколкостотин км от нас", допълни ген. Гяуров.
Според бившия шеф на разузнаването у нас руският посланик е трябвало да бъде привикан след думите на Лавров, че НАТО трябва да се изтегли от България.
"Подобно поведение на Русия е тежко обидно спрямо България", отсече той.
А според бившия депутат от БСП допълнителната техника на НАТО у нас, макар и в рамките на военни учения, е мярка, която първо трябва да бъде одобрена на местно ниво.
"Когато ти идват гости, за да ти помагат, би трябвало да си ги поканил, съвсем внимателно го казвам.", каза Славчо Велков.