Образованието в страната върви към по-лошо през последните години, смятат близо половината от анкетираните в проучване на ББСС "Галъп интернешънъл".
Представителното проучване за отношението към образователната система в страната е направено в периода 14 септември – 20 септември 2012 г.
На въпрос „Според Вас, като цяло, накъде върви образованието в училищата (основни и средни) в България в последните години, към по-добро или към по-лошо?“ 47% отговарят „към по-лошо, 23% - „към по-добро“, а 30% не могат да преценят.
Най-големият относителен дял на оптимисти за училищното образование сред различните възрастови групи е сред хората на възраст между 18 и 25 години.
Обнадеждаващото е, че това е възрастовата група с най-пресни впечатления от текущото училищно образование. Смущаващото е, че дори и в тази „по-оптимистична” група са разделени по равно онези, които казват „към по-добро” и „към по-лошо”. В по-горните възрастови групи и негативните отговори натежават, коментират социолозите.
Мненията на анкетираните са разделени и за това къде да продължат висшето си образование българите – у нас или в чужбина.
На въпроса „Ако зависи от Вас да препоръчате на кандидат-студенти къде да следват висше образование, какво бихте препоръчали?“ 39% отговарят да следват в България, 35% съветват да изберат чужбина, а 26% не могат да преценят.
По-младите, живеещите в столицата, и хората с по-високи доходи изглеждат по-склонни да препоръчат чужбина. Изборът България пък е най-честият отговор при по-възрастните.
Частното образование се ползва с по-ниско доверие у нас в сравнение с публичното. Близо две трети от българите заявяват доверие в общинските и държавни училища и университети. Когато става дума за доверие в частните, мненията са по-скоро поделени между „да” и „не”.
60% от анкетираните имат доверие в държавните училища, 19% нямат, а 21% не могат да преценят. 38% пък нямат доверие в частните училища, 29% от анкетираните имат, а 33% нямат отговор на този въпрос.
Данните показват необходимостта от по-подробно изследване върху образователната система у нас. То би могло да разкрие положителните страни и недостатъците в нея в контекста на пазара на труда и цялостната икономическа ситуация, отбелязват социолозите.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.