IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec Megavselena.bg
BGONAIR Live

Образование пред просвета избраха депутатите

Родители протестират срещу предучилищната за 4-годишните

Снимка: архив, Булфото

Снимка: архив, Булфото

Повече от час и половина депутатите спориха по заглавието на закона за предучилищното и училищното образование. През това време пред прозорците на парламента родители излязоха на протест срещу въвеждането на задължителната предучилищна за 4-годишните.

Лютви Местан от ДПС предложи думата "просвета" да замени "образование" в заглавието на закона.

„Голямата драма във връзка с наименованието е, че ние днес се отказваме от най-българската дума – „просвета”. Няма друга държава, която да има толкова красива дума, която така добре да характеризира събирателния образ на един народ. Трябва да си дадем сметка коя дума най-точно отразява народопсихологията. Не се притеснявайте от етническата ми принадлежност и ако имате макар и малко политическа доблест, приемете предложението ми законът да носи наименованието „Закон за предучилищната и училищната просвета“, призова Местан.

Идеята му беше подкрепена от "Атака", от ГЕРБ обаче контрираха- "по тази логика трябва да остане и министерство на войната". В крайна сметка мнозинството отхвърли предложението.

Не беше прието и това на левицата "предучилищно образование" да бъде заменено с "предучилищно възпитание и подготовка". От 3 до 6 години децата не просто се обучават, а и се подготвят за първи клас, аргументира се Валентина Богданова от "Коалиция за България".

Галина Банковска от ГЕРБ обясни, че има едно понятие и то е "образование" с три елемента - възпитание, обучение и специализация.

НС отхвърли и искането на "Атака" заглавието да бъде „Закон за предучилищното и училищното образование и възпитание“.

Участниците в образователния процес са децата, учениците, педагогическите специалисти и родителите, записа парламентът. А институциите в системата - детските градини, училищата, центровете за подкрепа за личностно развитие и специализираните обслужващи звена.

Ивелин Николов  от БСП обяви за абсурдно понятието "учител" в такъв закон да се срещне само веднъж, а като цяло той да се нарича "педагогически специалист." От КБ се възпротивиха и на премахването на областните ресурсни центрове, защото ощетявало децата със специални образователни потребности.

Междувременно родители протестираха пред парламента срещу законопроекта. Те не са съгласни с въвеждането на задължителна предучилищна подготовка от 4-годишна възраст и санкциите срещу родители, които отглеждат сами децата си след 3 годишна възраст, както и срещу форми на образование, алтернативни на държавните.

Искаме да имаме право на избор, заяви Орлин Райков, един от бащите, които бяха на протеста. Той посочи, че всеки родители има право да обучава детето си по системи, които предпочита, и с темпо, което прецени, че е подходящо.

Николай Дренчев, заместник-председател на Националната мрежа за родители, допълни, че с това задължение при недостига на места в детските градини се създава абсурдната ситуация, че може родителите, които искат да гледат децата си вкъщи, да бъдат принудени да изместят деца, чиито родители нямат алтернатива.

„Да се даде възможност на родителите да избират сами какво е най-добре за тяхното дете, съобразно собствения им бюджет и населено място, е единственото разумно нещо, което трябва да се направи“, призова той. Родителите искат също да бъдат позволени алтернативни форми на детските градини, като родителските кооперативи. 


 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Общество
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата