Около 900 души са били одобрени за започване на работа в страни членки на ЕС през първата половина на 2014 г. със съдействието на Агенцията по заетостта, като основните сектори, в които българите отиват да се трудят, са били селско стопанство и туризъм. Това съобщиха от Агенцията по заетостта, цитирани от БТА.
Най-предпочитани дестинации за българите за работа в ЕС са били Испания, Германия, Великобритания, Австрия и Гърция. В Германия целогодишно се предлагат свободни места за българи в областта на туризма, уточниха от АЗ.
Информация за работа в другите страни членки на Европейски съюз може да се намери в портала на мрежата Европейски услуги за заетост EURES в рубриката "Търсене на работа", допълват от агенцията.
Служителите на АЗ чрез лични консултации и интернет страницата на EURES България осигуряват актуална информация на българите, които имат желание да започнат работа извън страната, относно наличието или липсата на определени работни места в конкретни държави членки на ЕС, данъчната и осигурителната система, евентуалните административни специфики, признаването на дипломи и квалификация и др.
Експертите от АЗ препоръчват заминаващите да се запознаят предварително с публикуваната информация и да се консултират с български EURES-съветник, който отговаря за съответната държава. EURES-съветниците са служители на Агенцията по заетостта и данни за контакт могат да се намерят в интернет страницата на АЗ, както и във всички бюра по труда в страната, уточняват от Агенцията по заетостта.
Какво важно трябва да знаем преди заминаване на работа в чужбина?
От АЗ дават следните препоръки за хората, на които им предстои да заминат на работа в чужбина: да научат или да усъвършенстват познанията си по езика на държавата, в която отиват; да си осигурят препоръки и гаранти; да си направят пътна застраховка; да имат координатите на българските дипломатически мисии в съответната държава членка; да помислят също за евентуалното си връщане в България, още преди да са заминали.
Освен това други важни допълнителни детайли, които трябва да се свършат преди заминаването, са: кандидатите за работа в ЕС да имат валиден паспорт/документ за самоличност. Да имат също дубликати на важни документи, а именно: застраховки, паспорт, трудови договори, актове за раждане, банкови карти и др. Да имат копие на договора или на условията на труд и да ги разбират напълно, както и да имат надлежно подписано писмо, с което
компанията изразява ангажираност, както и потвърждение на заплатата.
Сънародниците ни трябва да имат къде да живеят там, където отиват, както и да разполагат с необходимите европейски преносими формуляри за осигуряване; с ЕЗОК - европейска здравноосигурителна карта или да имат друга здравна застраховка, съветват от АЗ.
Какво предлага европейската мрежа на кандидатите за работа в ЕС?
Към днешна дата в EURES се предлагат над 2,1 милиона свободни работни места в страните на ЕС - 28. По данни на европейската мрежа за заетост най-много свободни работни места се предлагат във Великобритания - над 1 милион, в Германия - над 650 хиляди, във Франция - над 50 хиляди, в Австрия - над 42 хиляди, в Холандия - над 25 хиляди и др.
В сайта на EURES са подадени общо над 52 хиляди автобиографии на хора от целия Европейски съюз, които си търсят работа, а над 1400 европейски работодатели също търсят подходящ персонал.
Ето и някои интересни оферти от чуждестранни фирми, отправени към българския трудов пазар: испанска фирма предлага работа на български шофьори на ТИР с месечна заплата от 1500 до 2600 евро; международна компания по аутсорсинг търси служители за офисите си в София и Бургас, като предлага заплата от 700 до 1500 евро месечно в зависимост от позицията и профила на кандидата; английски работодател набира месари с месечно възнаграждение от 1500 британски лири при 3-месечен трудов договор и опции за продължение.
Все пак, един от най-важните съвети, които от АЗ предлагат на кандидатите за работа в чужбина, е - да разполагат с достатъчно средства при тръгването си на гурбет, за да живеят до първата заплата, или ако се налага, за да се върнат обратно по спешност.