Сумарно децата ще учат повече чужд език, както и малко повече български език, обяви зам.-министърът на образованието Ваня Кастрева.
"Там има отделен учебен план, не е рамков. Има 18 часа чужд език в 8 клас на седмица и по 4 часа задължителна подготовка до 12 клас", обясни тя.
Кастрева настоя, че промяната в новия закон е в свободата на училището да формира своите политики и да бъде по-гъвкаво.
"В момента профилираната подготовка се избира от училището като брой часове, но учебната програма се разработва от министъра от 9-и клас до 12-и клас. Промяната, която ще направим, дава възможност на езиковите училищата да изработят своя програма и сами да преценят къде и кога да бъдат включените избираемите, но задължителни часове. Министърът вече ще може да разработва учебните програми за профилирана подготовка единствено и само в 11-и и 12-и клас", обясни Кастрева пред Нова тв.
Според новите идеи учениците до 12 клас ще учат 36 часа повече БЕЛ и литература, математика с 90 часа повече, за първия чужд език часовете ще са със 180 часа отгоре, а за втори с 6 повече.
За сметка на това с 14 часа се намалява обучението по ИТ, биология с 12 часа. Часовете по философия няма да се намалят.
"Сумарно ще се учи повече език в курса на обучение в рамковия план. Системата е много гъвкава, което е трудно за разбиране от широката общественост. МОН има над 20 учебни плана. Ще се учи малко повече чужд език, малко повече БЕЛ, математика. А в специализираните училища задължителните предмети са по-малко", обясни зам.-министърът.
"Лятната ваканция в България е най-дългата в Европа. За нас ще е по-добре, ако ваканциите са по-чести. Тази година направихме първата стъпка като удължихме междусрочната ваканция до една седмица. Надявам се през следващата учебна година да има по-чести ваканции за сметка на по-дългата лятна ваканция", коментира заместник-министърът на образованието.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.