Украйна скоро ще започне да евакуира хората, които искат да напуснат отвоювания южен град Херсон и околните райони заради щетите, нанесени от руските сили при атаки с дронове, заяви вицепремиерката Ирина Верешчук, цитирана от Ройтерс.
Тя обясни, че някои граждани са изразили желание да напуснат Херсон и района около град Николаев."Възможно е това да стане през следващите няколко дни“, каза Верешчук по време на брифинг. По думите ѝ украинското правителство вече е подготвило евакуацията.
Желание да напуснат въпросните зони са изразили възрастни хора, както и граждани, които са били засегнати от руските обстрели, допълни Верешчук.
Киев казва, че по-рано този месец, преди да се изтеглят от Херсон, руските войски са унищожили критична инфраструктура, отбелязва Ройтерс.
"Това е изцяло доброволна евакуация. Сега не говорим за задължителна евакуация“, подчерта вицепремиерката. "Но дори и да става въпрос за доброволна евакуация, държавата носи отговорност за транспортирането на хората. Те трябва да бъдат настанени някъде, където да прекарат зимата“, допълни Верешчук.
Правителството има няколко възможности, като една от тях е да използва Николаев като транспортен пункт, преди да изпрати гражданите в по-безопасни области в Западна Украйна, посочи тя.
През август Верешчук заяви, че Украйна планира да увеличи броя на зоните, разположени в близост до фронтовата линия, в които да се извърши задължителна евакуация на цивилното население. Причина за това бяха опасенията на украинските власти, че тези райони могат да бъдат окупирани и през зимата жителите им да се сблъскат с проблеми с отоплението, отбелязва Ройтерс.
(БТА)

Кадър на деня за 4 юли
От Макрон до Моди: Правителствата разгъват червен килим за гигантите в изкуствения интелект
Путин подписа закон за данъчни промени в подкрепа на руския пазар на горива
Местните банки ще дадат силен тласък на търговията с криптовалути в Германия
В Австрия беше пуснат в експлоатация нов суперкомпютър за 36 млн. евро
Жадната за енергия Азия вече си взема поуки от кризата в Иран
Поличби, обичаи и забрани за празника на 5 юли
Рецепта от тефтера на баба: Тиквички с ориз
Мбапе: Не сме само красив футбол, умеем и да страдаме
Алфаро след екшъна с Франция: Имам отворена рана, кървя!
Бразилия - Норвегия
Еуфория в Мароко след боя над Канада
Дешан избухна след драмата с Парагвай: Имаше обиди, очаквах такъв мач
Кейти Райт
Нумерологична прогноза за 5 юли
Урея в козметиката за крака – при напукани пети и мазоли
Нискокалорични мъфини
Таро карта за 5 юли, неделя
Дневен хороскоп за 5 юли, неделя
Поверия за ангелската дата 7/7
Полша намали наполовина жертвите на пътя за 5 години, докато България гони рекорди по смърт в ЕС
Доктор предупреждава: Жегата натоварва сърцето!
Може ли недоволството в Русия да прерасне в революция?
Скритата цена на изкуствения интелект: центровете за данни изразходват много повече вода, отколкото показват отчетите
Българската икономика запазва растежа си, но бюджетът и инфлацията остават основни рискове
Детската смъртност в България спада, но остава над средното за ЕС
Еверест отстъпва: Кои са най-опасните върхове в света?
Преди 400 г. художник е изобразил феномен, който науката e потвърдила едва наскоро
Малка бактериална тайна може да доведе до по-добри лекарства срещу рак
НАСА с необичайно обещание: Футболна топка ще лети до Луната, ако САЩ спечелят световното първенство
Каква ще бъде съдбата на Слънчевата система след смъртта на Слънцето
Ще успее ли НАСА да изстреля спасителна космическа мисия за „Нийл Герелс Суифт“