Влиятелен московски мозъчен тръст, близък до 5-та служба на ФСБ, подготви документ за Кремъл, очертаващ „максималистките“ искания на Русия преди преговорите за прекратяване на руско-украинската война. Документът е получен от европейска разузнавателна служба, а извадки от него бяха публикувани от The Washington Post на 12 март.
Според изданието документът е изготвен през февруари, седмица преди преговорите между Русия и САЩ, които се състояха на 18 февруари в Рияд, Саудитска Арабия.
Документът отхвърля като "неосъществими" плановете на американския президент Доналд Тръмп, който се стреми да сложи край на войната в рамките на 100 дни.
„Мирното уреждане на украинската криза не може да се случи преди 2026 г.“, се казва в документа.
Авторите на документа отхвърлят плановете за изпращане на миротворци в Украйна, настояват за официален суверенитет на Русия над окупираните територии и създаването на буферна зона на границата с Брянска и Белгородска област, както и демилитаризирана зона в южната част на Украйна близо до Крим. Демилитаризираната зона, се отбелязва в документа, трябва да засегне Одеска област.
В документа се говори и за "пълен демонтаж" на украинското правителство. Авторите му отхвърлят всякакви политически отстъпки от Украйна, включително отказа на Киев да се присъедини към НАТО и провеждането на избори.
"В действителност сегашният киевски режим не може да бъде сменен отвътре в страната. Необходим е пълен демонтаж", се казва в документа.
Освен това авторите му се обявяват против това САЩ да продължат да въоръжават Украйна след сключването на мирно споразумение, както и срещу това числеността на украинската армия да остане на сегашното ниво от един милион души.
В документа се посочва още, че Русия трябва да се съгласи да не разполага ракетната система "Орешник" в Беларус на границата с Европейския съюз, а САЩ в замяна не трябва да разполагат нови ракетни системи на континента. Освен това се предлага Русия да спре да доставя оръжия на държави, смятани за "неприятелски" на САЩ, а Вашингтон в замяна да спре да въоръжава Украйна. В същото време в доклада се отбелязва, че за Москва ще бъде трудно да спре да доставя оръжие на своите съюзници.
Говорителят на руския президент Дмитрий Песков каза пред The Washington Post, че Кремъл „не е знаел за подобни препоръки“, наричайки ги „изключително противоречиви“.
„Работим с по-обмислени варианти“, заяви Песков.
В същото време, както отбелязва изданието, някои от предложенията, представени в документа, вече са представени от руските власти. По-специално Русия предложи на САЩ достъп до своите минерални ресурси, включително в окупираните територии на Украйна, а също така се застъпи за възстановяване на дипломатическия персонал в посолствата на двете страни. И двете предложения могат да бъдат открити в документа.
Представители на западните разузнавателни служби казаха по-рано пред Bloomberg, че руският президент Владимир Путин не възнамерява да прави отстъпки в преговорите за уреждане на войната. Според източници на агенцията, Путин е поставил съзнателно "максималистки" искания преди преговорите, които, "както той знае", най-вероятно ще бъдат неприемливи за Украйна и Европа. Събеседниците на Bloomberg посочиха, че Путин не е готов да направи компромис по въпроси като окупираните територии, разполагането на европейски мироопазващи сили и неутралитета на Украйна.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.